MHK – VIT 3:0: Bojovné utkání se šťastným koncem pro Hradec

Vítkovice na ledě Hradce Králové nečekalo nic jednoduchého a již od úvodu bylo jasné, že se bude jednat o urputný zápas, ve kterém si soupeři nedarují metr ledu zdarma. Proto nikoho asi nepřekvapilo, že úvodní třetina skončila bez branek. První branka byla k vidění v přesilové hře Vítkovic, kdy se v oslabení prosadil Pilař. Srovnat mohl Kalus, který ale v rychlém sledu trefil nejprve tyč a poté břevno hradecké branky. Ve třetí třetině exceloval nejproduktivnější hráč královéhradeckých Oksanen, který nejprve přihrál na gól Nedomlelovi a sám pak zpečetil výhru domácích přesnou ranou do prázdné branky Vítkovic.

Mountfield HKTentokrát už po dvou domácích zápasech vyrazili hokejisté Vítkovic na led soupeře. Zamířili na led druhého týmu tabulky do Hradce. Trenér Miloš Holaň, stejně jako v pátek, dal přednost v bráně Danielu Dolejšovi, ale navzdory páteční výhře musel udělat změny v sestavě. Do ní se vrátil útočník Radovan Bondra, chyběl Roberts Bukarts – primárně pro zranění, nicméně i bez něj by nebyl k dispozici, protože se podle původního plánu měl přesunout do Lotyšska ke srazu reprezentace před olympijskými hrami. V nominaci chyběl také druhý lotyšský legionář Galvins, a tak Ostravané na ledě Mountfieldu hráli pouze na šest obránců

Úvod zápasu byl opatrný z obou stran. Dolejš, který dostal v brance přednost před Stezkou, se prvním zákrokem blýskl proti střele Miškáře. Vítkovičtí měli příležitost po akci Poláka, který obkroužil branku a před ní hledal najíždějícího Lindberga, obrana Hradce byla ale na dorážku švédského útočníka připravena. Dolejš na druhé straně čelil střele Janka od modré čáry a následně mířil mimo tři tyče nejnovější muž v sestavě Hradce Králové Nikita Scherbak. Nepřesný byl také pokus Kellyho Klímy, následný odraz puku od zadního mantinelu mohl zužitkovat Štohanzl, na kterého sice zívala poloprázdná branka, ale hradeckého útočníka včas obsadil Plášil. Blainovu střelu z mezikruží dorážel Scherbak, ale Dolejš byl připraven a s důrazným Lvem na brankovišti si poradil Koch. Po odpískání se to před Dolejšem lehce pošťuchovalo a aktivní byl zejména Lev, který trošku nesportovně držel Kocha za plexisklo. Plné ruce práce měl Dolejš po nečekaném nahození McCormacka od mantinelu, kdy měl vítkovický brankář štěstí, že se kotouč od konce jeho hole neodrazil za brankovou čáru, ale dopadl do brankoviště, kde jej přikryl. Královéhradečtí pokračovali v aktivitě a po Pavlíkově nabídce na teč proletěl kotouč těsně kolem pravé tyče. Ve velké šanci se v mezikruží ocitl nejlepší střelec domácích Ahti Oksanen, ale rána mu naštěstí nesedla. Na druhé straně se musel mít Lukeš na pozoru před střelou Lakatoše. První přesilovou hru v zápase měli k dispozici domácí, když se proti pravidlům provinil Solovjev, který vysekl svému soupeři hůl z rukou. Z ostrého úhlu pálil po Smoleňákově přihrávce Pavlík, který ale trefil pouze boční síť Dolejšovy branky. Vítkovická čtveřice se v oslabení bez větších problémů ubránila. Vítkovice se po delší době připomněly, když se Hruška efektivní stahovačkou protáhl kolem bránícího hráče a přihrávkou zpoza branky hledal Krenželoka. Minutu před koncem úvodní třetiny střílel bekhendem Lev, ale Dolejšova lapačka byla připravena. V samotném závěru byl ještě ve velké šanci Bondra, ale Lakatošova přihrávka byla zbrzděna hradeckou obranou a tak Bondra nestřílel v ideální pozici.

Lukeš to v úvodu druhé třetiny neudělal úplně ideálně, když holí zastavil odražený kotouč od zadního mantinelu, protože u něj byl jako první Flick, ten ale zamířil bekhendem jen do boční sítě. Dlouho byla k vidění urputná bitva, kdy se oba týmy nebyly schopny dostat do koncovky. Za zmínku stojí střela McCormacka od modré čáry, se kterou si Dolejš poradil i přes clonícího Orsavu. První přesilovou hru si vítkovičtí zahráli po faulu Lva. Branku domácích ale neohrozili a naopak po Hruškově zblokované střele vyrazili domácí ihned kupředu a byl to Radek Pilař, který vyvezl kotouč z obranného pásma, čímž se domácí dostali do přečíslení tří proti jednomu bránícímu hráči. Pilař posunul kotouč na Koukala a sám si najel do mezikruží k teči, kterou překonal Dolejše – 1:0. Pro Hradec Králové se jedná už o sedmou branku v početní nevýhodě. Rozruch před brankou Lukeše udělala vítkovická čtvrtá formace a nakonec z toho byla po drobné rozmíšce dvouminutová hra ve čtyřech. V té tvrdě vypálil Flick, ale jeho pokus zlikvidoval Lukeš se štěstím hokejkou. Na druhé straně již ve hře v plném počtu dokázal Lev zakončit i přesto, že byl tísněn Maroszem, naštěstí Dolejšova lapačka byla připravena. Ke střele z mezikruží se dostal Kelly Klíma, ale nemířil přesně. O malou chvíli později to zkoušel také jeho bratr Kevin, ale ani Dolejšovu branku netrefil. Obrovskou šanci k vyrovnání měl Marek Kalus, který před brankou zastavil Stehlíkovo nahození od modré čáry, ale nejprve trefil bekhendem levou tyč a následně forhendem horní tyč branky. Vítkovice dělily doslova centimetry od vyrovnání. Pilařovo nahození od modré čáry bylo před Dolejšem tečováno a k dorážce se dostal Štohanzl, Dolejš ale stále držel vítkovické naděje na bodový zisk. V závěrečné minutě ještě tvrdě pálil Polák od modré čáry a k puku se na brankovišti dral Lakatoš, přes Janka se k puku ale nedostal.

V úvodu třetí třetiny bleskově po buly dvakrát vypálil Pavlík, ale Dolejš na jeho střely pokaždé dobře viděl. Na straně Vítkovic měl dobrou příležitost Krenželok, který si sjel na střílenou přihrávku Lakatoše, ale Lukeš byl v brance připraven. O malou chvíli později opět střílel Krenželok, ale tentokrát mířil mimo. Do samostatného úniku ujel Smoleňák, ale domácí kapitán nevyzrál na připraveného Dolejše. O malou chvíli později hradečtí využili chybné přihrávky a do dalšího úniku se dostával Kelly Klíma, vracející se Krenželok ale v poslední chvíli zvládl zatáhnout za záchrannou brzdu, byť za cenu faulu. Mountfield v přesilové hře Dolejše neohrozil ani jednou střelou, ale Blainovo nahození při hře v plném počtu, nadělalo vítkovickým problémy, protože se od Stehlíkových kalhot odrazilo směrem do branky, vítkovičtí naštěstí dokázali zareagovat. Necelých devět minut před koncem třetí třetiny královéhradečtí navýšili své vedení. Na začátku akce byl Smoleňák, který tak trochu v nouzi přesunul kotouč riskantní přihrávkou skrz celé pásmo na druhou stranu kluziště, kde byl volný Oksanen a nejproduktivnější hráč domácích přesnou přihrávkou vybídl ke skórování Nedomlela, který se z ničeho nic zjevil osamocen před Dolejšem – 2:0. Navýšit vedení mohl Jergl, ale jeho teč nemířila mezi tři tyče. Vítkovice musely zvýšit aktivitu a vrhnout více sil do útočení, čímž se ale častěji otevírala vrátka v obraně. Po vhazování se do puku opřel Blain, ale Dolejš dokázal zareagovat i na změnu směru puku způsobenou tečí Smoleňáka. Blízko ke snížení byl Bernovský, když dorážel Lindbergovu střelu, Lukeš ale udržel betony na ledě, takže kotouč neměl kudy projít za brankovou čáru. Čtyři a půl minuty před závěrečnou sirénou sáhly Vítkovice k powerplay. Polák po buly tvrdou střelou trefil nohy Scherbaka, který se z rány rychle oklepal, poslal kotouč Oksanenovi, který od červené čáry obstřelil blokujícího kapitána Vítkovic a trefil tak prázdnou branku – 3:0.

Tomáš Martinec (trenér Hradce Králové): Byl to těžký zápas s velmi silným soupeřem. To myslím nejen fyzicky, Vítkovice hrály velmi dobře. Hrál se hodně urputný a bojovný hokej, nebylo tam moc krásných akcí. Vítězství si ale moc ceníme a jsme za něj rádi. Přiznám se, že vůbec nevím, jaký máme na kterého soupeře náskok. Soustředíme se sami na sebe a náš cíl uhrát první čtyřku je pořád stejný. Musíme s pokorou pracovat dál.

Miloš Holaň (trenér Vítkovic): Čekali jsme těžký zápas, Hradec je silný, bruslící a hraje silově. Myslím ale, že do poloviny zápasu jsme mu byli zdatným soupeřem. Viděl jsem tam dva klíčové momenty. Zaprvé, že jsme v naší přesilovce bohužel dostali gól, a zadruhé, když Marek Kalus ve vyložené šanci trefil břevno odkryté brány. Celkově nemám klukům co vytknout, utkání odehráli na maximum. V závěru jsme zkusili risk bez brankáře, ale ani ten nám nevyšel. Hradec zaslouženě vyhrál.

Mountfield HK – HC VÍTKOVICE RIDERA
3:0
(0:0, 1:0, 2:0)

Branky: 27. Pilař (Koukal), 52. Nedomlel (Oksanen, Smoleňák), 57. Oksanen (Scherbak). Rozhodčí: Lacina, Hejduk – Lederer, Gerát. Vyloučení: 2:3. Využití: 0:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 1 000 (maximální kapacita povolená vládním nařízením). Střely na branku: 30:23.

Mountfield HK: Lukeš – Jank, Blain, Pilař, Pavlík, Nedomlel, McCormack – Smoleňák, Cingel, Oksanen – Scherbak, Lev, Orsava – Miškář, Lalancette, Jergl – Štohanzl, Koukal, Kelly Klíma

HC VÍTKOVICE RIDERA: Dolejš – Solovjev, R. Polák, Plášil, Stehlík, Koch, L. Kovář – L. Krenželok, J. Hruška, Lakatoš – R. Bondra, Flick, M. Kalus – Lednický, Marosz, Lindberg – Bernovský, Chlán, Fridrich