MHK – VIT 2:1: Dva góly první formace Hradci stačily

Naprázdno vyšli hokejisté Vítkovic na ledě Hradce Králové. Ostravané sice dokázali reagovat na vedoucí gól soupeře, ale na branku zkraje třetí třetiny ani přes velký tlak v závěru duelu odpověď nedokázali najít.

S další vynucenou změnou v sestavě nastoupili hokejisté HC VÍTKOVICE RIDERA na královehradeckém ledě proti aktuálně šestému týmu tabulky. Mimo hru zůstal ze zdravotních důvodů obránce Patrik Urbanec. Ostravané chtěli navázat alespoň na páteční dvoubodový úspěch, na druhé straně připravený východočeský soupeř před duelem vyhlížel pátou domácí výhru v řadě. Rychlý rozjezd zápasu zbrzdila vyloučení na obou stranách, nejprve pykali hosté za chybu při střídání a v početní výhodě to byl domácí Köhler, který nebezpečně u pravé tyče pálil do protipohybu brankáře Bartošáka, vítkovický gólman se ale stihl přesunout. Přesilovku Východočechů smazalo vyloučení Pavlase a Ostravané byli schopní i proti čtyřem vynutit si převahu v útočném pásmu. První šanci svého týmu zaznamenal Patrik Zdráhal, kterého uvolnil Ondřej Roman, ale puk zastavil připravený Rybár. V rovnovážném počtu to byla vyrovnaná bitva, Ostravané se dostali do ohrožení Rybára v 9. minutě při akci dvou proti dvěma, kdy pálil Květoň. Hradec kontroval stejně, ale střelu Köhlera zblokoval Výtisk, a tak Bartošák nemusel zasahovat. Vítkovičtí v prvních minutách působili aktivně, agresivněji přistupovali k soupeři a zastavovali útoky Hradce v zárodku. V 11. minutě však blok prolomil domácí kapitán Šimánek a z křídla prověřil Bartošáka, ke štěstí hostů si nevšiml najíždějícího Dragouna. Hru nahoru – dolů potvrdil Stastny, který zpoza brány nalezl Hrbase, který ale pálil pouze do boční sítě. Ostravané dobrým a důsledným forčekingem dostávali především ve středním pásmu soupeře pod tlak a sami se často odvažovali k nadějným průnikům. Více střeleckých příležitostí ovšem Hradec měl, to je nutno uznat. Pět minut před první přestávkou dostali domácí druhou početní výhodu k dispozici, jenže dlouho se jim nedařilo usadit se v útočném pásmu. Až po pětasedmdesáti sekundách početní výhody vyslal první střelu po individuální akci Jaroslav Bednář. Důsledné napadání Vítkovic slavilo i tentokrát dílčí úspěch, a to i při oslabení. Hra pět na pět dlouho nevydržela, krátce po návratu Hrbase mířil na trestnou lavici Sedlák a domácí tak získali už třetí početní převahu, ve které byli pozičně mnohem úspěšnější. Jiří Šimánek po průniku středem nastřelil tyč Bartošákovy brány. Domácího kapitána neproměněná šance dlouho mrzet nemusela, z následné akce se po prudké střele od modré čáry prosadil obránce Martin Štajnoch – 1:0.

Ostravanům bylo jasné, že před druhou periodou musí zlepšit především zakončení, protože střeleckých pokusů v prvním dějství mnoho neměli. Krátce po buly to ale byl domácí Dragoun, kdo ze strany nebezpečně pálil na bránu soupeře, Bartošák byl proti lapačkou. Hradec se pak dostal pod tlak, ale hosté si nevytvořili větší palebnou šanci. Až 23. minuta přinesla úspěch, po Jan Hudeček střílel ze strany a puk prošel Rybárovi mezi betony – 1:1. Krátce na to měli hosté obrovskou šanci. Díky chybě na modré čáře se do samostatného úniku dostal Stanislav Balán, na poslední chvíli zvolil zakončení kličkou a i když Rybár puk nezachytil, odrazil jej mimo nebezpečí. Ukázalo se, že Balán byl přesto faulován bránícím Veselým a Ostravané se dostali do početní výhody, i v ní se ale museli soustředit na obranu, když pětici málem ujel Michal Dragoun a jen pohotový beton Patrika Bartošáka odvrátil návrat Hradce do vedení při vlastním oslabení. Hosté početní výhodu nezužitkovali, následnou hlušší část proťal rychlou tvrdou střelou od modré čáry Čáp, Bartošák vyrazil i přes zakrytý výhled. Ani Ostravané se nebáli střel z dálky, Marek Hrbas ve 31. minutě pálil jen těsně kolem levé Rybárovy tyče. Ve 34. minutě bylo Vítkovickým v jejich pásmu hodně horko, první hradecká formace je sevřela a rychle po sobě velice nebezpečně pálili Jarůšek a Dragoun. Znovu to byl první útok domácích, kdo si vytvořil ideální šanci v dalším střídání. Richard Jarůšek z rohu našel před bránou ideálně najetého Gerogrce, který ale výborně chytajícího Bartošáka nepřekonal. Vítkovičtí získali svou šanci v závěru periody při vyloučení Bulíka a nepůsobili vůbec špatně. Sevřeli Hradec, jenže vinou zblokovaných střel přímo Rybára neohrozili.

Hned v prvním střídání třetí části vystartoval na Rybára Vandas a jeho střela nebyla daleko od úspěchu. Vyrovnané skóre nesvádělo ani jeden z týmů k vyloženě defenzivní taktice, a tak byl k vidění spíše ofenzivní úvod třetí dvacetiminutovky. Po chybném vyhození zůstal na kruhu před hradeckou bránou s pukem Vojtěch Tomi, ale jeho střela byla zblokována vysoko nad. Ve 44. minutě posunul Jiří Šimánek kotouč na střed najetému Stanislavu Dietzovi, který se ranou pod víko Bartošákovy klece nemýlil – 2:1. Hradec znovu nabyté vedení povzbudilo. Vyrovnání měl ovšem zakrátko na holi Stanislav Balán, téměř se po průniku zbavil i Rybára, ale jeho klička od osy kluziště dala příležitost brankáři vrátit se zpět, Balán zkusil nastřelit kotouč do gólmana, ale Rybár si puk pohlídal. Ostravané přepnuli na rychlejší obrátky, slibné přečíslení Vandase na Stastného ovšem skončilo zblokovanou přihrávkou. Aktivita byla na hokejkách Vítkovic, zatímco Východočeši se snažili spíše kontrolovat stav skóre. Ostravané se tlačili do pásma, ale vázlo přímé zakončení. Snaha modro-bílým upřít nešla, ale zkušený Hradec hrál vyzrále takticky, navíc rozhodně nepřestal v příhodných okamžicích útočit. Vítkovičtí zbraně neskládali, nicméně čas šel proti nim. Prakticky celý čas závěrečných minut utkání se hrál v pásmu Hradce. Optická převaha před Rybárem ale nemohla bez přímého ohrožení branky slavit úspěch a vést k vyrovnání. Dramatický závěr mohl rozseknout samostatným únikem Tomáš Knotek, ale byl zastaven postavením mimo hru. Vítkovičtí si minutu před třetí sirénou vybrali oddechový čas, kvůli vhazování ve středním pásmu ale Patrik Bartošák zůstal blízko své brány a čekal na příležitost opustit ji a pustit do hry šestého útočícího hráče. Ostravané se už v šesti nebyli schopní udržet v útočné třetině. Čtvrt minutky před koncem se puk snažil u tyče propasírovat za Rybára Yan Stastny, ale byl odstaven. Další rychlou střelu po buly Rybár chytil, Hradec udržel jednobrankové vedení do konce, Ostravané na body nedosáhli.

Hlasy trenérů po utkání:

Václav Sýkora (Mountfield HK):
Věděli jsme, že Vítkovice hrají velice kvalitní defenzivní hokej a inkasují málo gólů. A to se potvrdilo. V první třetině jsme měli mírnou převahu, ale dali jsme pouze jeden gól. Do druhé jsme vstoupili dost lehkovážně a byli jsme za to potrestáni, Vítkovice vyrovnaly. Pak už to byl boj o to, kdo dá gól. Máme taky zraněné, i když dva hráči už se nám vrátili, ale odehráli jsme osmé utkání v sedmnácti dnech a sil nebylo na rozdávání. O to víc si cením, že mužstvo zápas ubojovalo.

Pavel Trnka (HC VÍTKOVICE RIDERA): V první řadě bych chtěl pogratulovat domácímu týmu k výhře. Zadruhé, my se můžeme neustále bavit o tom, že máme osm hráčů zraněných, ale v tom to není. Naše defenziva plní svoji práci, bohužel ofenziva se nepřidává. Je to stále dokola a pro nás je to mrzuté, snažíme se na tom dělat, ale k ničemu to momentálně není. Pokud si naši ofenzivní hráči neuvědomí, že musí dávat góly, tak to nikam nepovede.

MOUNTFIELD HK – HC VÍTKOVICE RIDERA 2:1 (1:0, 0:1, 1:0)

Branky: 20. Štajnoch (Jarůšek, Dietz), 44. Dietz (Šimánek, Dragoun) – 23. Hudeček (Illéš, Výtisk). Rozhodčí: Pavlovič, Hejduk – Gerát, Hynek. Vyloučení: 3:3. Využití: 1:0. Diváci: 5407. Střely na branku: 29:27

MOUNTFIELD HK: Rybár – Newton, Štajnoch, Dietz, Pavlas, Gregorc, Pláněk, Čáp – Šimánek, Dragoun, Jarůšek, Dej, Bednáč, Köhler – Bulík, Kukumberg, Pavlík – Nedvídek, Knotek, J. Veselý