MHK – VIT 0:2: Tři body po 51 dnech! Vítkovice vynulovaly Hradec

Debakl 1:9 z pátku smazali hokejisté Vítkovic čistým kontem na ledě Hradce Králové. Pod vedením dočasné trenérské dvojice Mojmír Trličík – Rostislav Klesla především zpevnili obrannou hru, za přispění výborného Miroslava Svobody eliminovali střelce domácích a dvěma brankami ukončili sérii šesti porážek v řadě a především 51 dnů trvající čekání na tříbodovou výhru.

Mountfield HKVítkovičtí přejeli k poslednímu zápasu před reprezentační přestávkou rovnou z Karlových Varů. Po debaklu a následném odvolání už s týmem na východ Čech neputovali někdejší trenéři Jakub Petr a Pavel Trnka. V duelu na ledě Hradce Králové mužstvo dočasně převzal Mojmír Trličík, asistentem mu byl dosavadní trenér pro rozvoj mladých hráčů Rostislav Klesla. Změny ve složení formací nastaly, po čase se opět do sestavy podíval havířovský útočník Radek Veselý.

Snahou Vítkovic bylo na ledě osmého celku začít hlavně s konsolidovanou obrannou hrou a přitom to byli právě oni, kdo jak první ohrožoval bránu soupeře. Miroslav Svoboda si poprvé sáhl na puk až ve 3. minutě, po dalekonosné střele Šaldy. To Mazanec na druhé straně už musel do té doby zasahovat proti důraznému Lakatošovi, nebo proti pokusu Razgalse z otočky. Vyloženější šance ale na sebe nechaly čekat na pozdější průběh utkání. Konkrétně až na přečíslení, Klímy s Červeným, ale Červený tváří v tvář Svobodovi nezakončil dle svých představ. V 6. minutě ujel sám kapitán domácích Radek Smoleňák, ale Svoboda jeho blafák vystihl. Hned poté obsadili hosté útočné pásmo a byť zakončení nebylo nejpřesnější, Lakatoš i Bodák svými střelami ohrozili Východočechy. Dominik Lakatoš byl v úvodu hodně aktivní, v 7. minutě se snažil protlačit až před Mazance, Šalda jej fauloval a byla z toho první přesilová hra utkání, kterou si zahráli Ostravané. V ní střílel od modré čáry pohotově a tvrdě Štencel, Mazanec vyrážel betonem. Tempo utkání nabralo spád. Ve 12. minutě se pokusil o kulišárnu za bránou Jan Schleiss, ale jeho protizpětnou kličku Mazanec vystihl a utěsnil prostor u tyčky. Chyba obránce na útočné modré čáře znamenala v 18. minutě přečíslení domácích, Vincourovu šanci ale dobře zblokoval v prvním momentu Bodák a pak také zneškodnil Svoboda. Krátce na to projel obranou Vítkovic Aleš Jergl, ale i jeho nájezd Svoboda vychytal a právě díky tomu modro-bílí udrželi po první dvacetiminutovce bezbrankovou remízu.

Po pauze se Vítkovice vrátily opět aktivní, Bukarts se tlačil do zakončení, dostal sekeru od Červeného a hned na úvod druhé třetiny šli hosté do druhé přesilovky. Kombinace nevázla, při jedné z akcí si Mallet počíhal u tyče na pohotovou ránu po pasu od zadního mantinelu, Mazanec vytěsnil ramenem. Dravý výpad Cingela až do brankoviště Vítkovic odnesl tvrdým střetem brankář Svoboda, ale rychle se z něj oklepal. Početní výhodu si od 24. minuty zahráli i domácí a v ní se navzdory oslabení snažil prosadit Zdráhal, který zůstal před Mazancem úplně sám, ale překonat jej nedokázal. Naději na gól sebral krátce na to na druhé straně Radovanu Pavlíkovi lapačkou Miroslav Svoboda. Vítkovičtí ustáli v krátkém sledu po sobě hned dvě oslabení, a to i přesto, že především ve druhé přesilovce byli domácí hodně nebezpeční a jejich tlak téměř drtivý. Ve 33. minutě měl zajímavé dvě šance Rudolf Červený, ale hosté nadále odolávali, ať už zasáhl Svoboda, nebo v druhém případě blokoval puk Výtisk. Útočná převaha Mountfieldu trvala nadále. Změnu kurzu přinesla hra čtyř proti čtyřem, Ondřej Roman nabíjel Rastislavu Dejovi, ale ten trefil jen Mazance. Ze strany krátce na to pálil i hostující Kvasnička, ale také neuspěl a neprosadil se švihem z kruhu ani Mallet. V poslední minutě druhé třetiny se uvolnil Kevin Klíma, zkusil kličku na bekhend, ale Svoboda u dané tyče byl připraven. Bezbranková remíza tak trvala i po druhé siréně.

Třetí periodu otevřelo vyloučení na straně modro-bílých, ale i toto oslabení hosté ustáli bez úhony. Hradečtí přidávali na útočném tempu, více se tlačili před Svobodu, obrana Vítkovic tak byla v permanenci. Ve 47. minutě přišla nenápadná, ale o to efektivnější akce hostů, Rastislav Dej totiž v zárodku brejku domácích zachytil puk a napálil jej prudce na Mazance. Kotouč se odrazil zpět do hry, proto situaci zkoumali sudí u videa, ale následně potvrdili, že se jednalo gól a Vítkovice šly do vedení – 0:1. Mountfield byl pod tlakem výsledku, Ostravané následně pod herním tlakem soupeře. Přesto se do zajímavé šance v 50. minutě propracoval Zdráhal a mohl zvyšovat. Nicméně zem se, obrazně řečeno, otřásala ve vítkovickém obranném pásmu, Svoboda likvidoval společně s kolegy v obraně pokusy Smoleňáka i dalších. V 53. minutě nastřeloval na bránu puk Zámorský, na dorážku si počkal u vzdálenější tyče Cingel, ale ani on na Svobodu nevyzrál. Navzdory všem těm útočným manévrům ve vítkovické třetině se v 54. minutě dokázal uvolnit Jan Schleiss a jeho ráně na vzdálenější růžek chyběly jen centimetry. Ostravský forvard připomenul domácím, že by se měli soustředit i oni na obrannou činnost. Po dalším závaru před Svobodou se uvolnil Lakatoš a předával puk na Romana, Mazanec byl pozorný. Hradecký tlak se stupňoval, logicky, ale často se tříštil v úspěšných osvobozeních ze strany hostů. Přestože Ostravané neriskovali, bylo znát, že vidina tří bodů je dobíjí neskutečnou energií. Mountfield se prakticky nedostal ani ke hře bez brankáře, až v poslední minutě k tomu přišla příležitost, jenže se v pásmu neudržel. Volný kotouč dojel ve středním pásmu vítkovický Radek Veselý a dovezl jej do prázdné brány – 0:2. Vítkovice ukončily sérii šesti porážek v řadě a po 51 dnech získaly tři body!

Tomáš Martinec (Mountfield HK): Věděli jsme, že to nebude jednoduchý zápas, postavení v tabulce je trošičku zavádějící. Vítkovice zodpovědně bránily, hrály organizovaně a chodily do protiútoků. Přestože jsme si vytvořili spoustu šancí, nedokázali jsme dát žádný gól. Výborně chytal brankář Svoboda. Měli jsme přesilovky, se kterými jsme nenaložili dobře, a zápas byl o jednom gólu. Bohužel pro nás ho daly Vítkovice a zvítězily.

Mojmír Trličík (HC VÍTKOVICE RIDERA): Překvapivé vítězství se zrodilo po jednoduché hře, stoprocentním výkonu brankáře, velké vůli po vítězství i víře, která se projevovala v obětavosti a blokování střel. Takhle jsme šli naproti štěstí, které se přiklonilo na naši stranu a zvítězili jsme. Chtěli jsme dobře pokrývat střední pásmo, hlavně neztrácet kotouče na modrých čarách. Věděli jsme, že domácí mají velice rychlý obrat do útoku a z toho jsou strašně nebezpeční, to jsme chtěli eliminovat, což se nám v několika případech nepovedlo. Ale nakonec to nevadilo.

Mountfield HK – HC VÍTKOVICE RIDERA 0:2 (0:0, 0:0, 0:2)

Branky: 47. Dej (Výtisk), 60. R. Veselý (Dej). Rozhodčí: Hejduk, Harnebring – Lučan, Kis. Vyloučení: 3:4. Bez využití. Diváci: 4 208. Střely na branku: 37:27

Mountfield HK: Mazanec – Zámorský, Linhart, F. Pavlík, Šalda, Nedomlel, Rosandić, R. Pilař – Vincour, Rákos, Červený – Smoleňák, Cingel, M. Chalupa – Jergl, Koukal, Perret – Klíma, Dragoun, R. Pavlík

HC VÍTKOVICE RIDERA: Mi. Svoboda – Trška, Výtisk, Štencel, Kvasnička, Bodák, Šidlík, Černý – Lakatoš, Roman, Bukarts – P. Zdráhal, Š. Stránský, Schleiss – Mallet, R. Veselý, Dej – Guman, Werbik, Razgals