Banner Promo

Matěj Machovský vychytal výhru v Olomouci: Konečně si to sedlo

Datum publikování:

Foto: Daniel Klement

Ani gólman jeho kvalit to nemá lehké, přišel do nového prostředí a nějaký čas trvá, než se do toho dostane. Brankář Matěj Machovský ve čtvrtek vychytal výhru Vítkovic na ledě Olomouce. Doslova. Byl to jeho třetí start v modro-bílém dresu a všichni, nejen on, si oddychli, že to na závěr přípravných utkání vyšlo.

 

Před zápasem v Olomouci zmínili trenéři, že je potřeba vyhrát. Stalo se. Úkol jste splnili…

Konečně si to sedlo. Kluci hráli skvěle a šli jsme si pro to, i když jsme prohrávali zase po našem nešťastném odrazu. Ale šli si za tím a zasloužili si tu otočku za výkon v celém zápase.

 

Poslední utkání přípravy a konečně výhra. Je to skutečně důležité vítězství? Asi by nebylo úplně příjemné jít do sezony pouze s porážkami, co myslíš?

Ony ty přáteláky jsou především o tom, aby si ten tým vyzkoušel všechno možné a zjistil, kde to hoří a kde to jde. Myslím, že je to o správném načasovaní formy. Zažil jsem v minulosti, že jsme vyhráli všechny přáteláky a pak přijde liga prohrajete pět zápasů v řadě a je úplně jedno, jestli se vám v přípravě dařilo. Výsledky se počítají až v sezoně a chcete se prostě načasovat a nachystat tak, aby vše sedělo právě v soutěži. Teď jsme vyhráli a doufám, že to už tak bude i pokračovat.

 

Přípravné období je také o tom, aby se výkony zlepšovaly. Ty jsi chytal první zápas přípravy doma proti Olomouci a chytal jsi i poslední se stejným soupeřem na jeho ledě. Viděl jsi ty osobně určitý posun a progres ve vašem výkonu mezi těmito dvěma duely?

Stoprocentně. Mezi těmi zápasy byly skoro tři týdny. Tréninky a vše, co probíhá a probíhalo mezi tím, je znát. Člověk se zase do toho dostane. Ono nejde všechno hned od prvního momentu. Je to proces.

 

Ve Vítkovicích je to pro tebe nové, v přípravě jsi odchytal tři utkání – nejprve doma s Olomoucí, pak ve Švýcarsku proti Ajoie a nyní konečně i vítězný zápas v Olomouci. Jak se ty osobně cítíš po herní stránce?

Samozřejmě ten první zápas nebyl vůbec ideální. Z mého pohledu byl takový zvláštní. Ve Švajcu jsem se už cítil líp. Já vím, že ten výsledek tomu úplně neodpovídá, ale bohužel jsme si v tom zápase dali několik gólů sami a ten zápas se nepovedl, i když si myslím, že jsem tam něco chytil. V Olomouci už to bylo o dost lepší. Já ale musím smeknout hlavně před klukama, protože hráli v tom zápase skvěle. Bylo vidět, že ten zápas, náš výkon, měl extraligové parametry a bylo to odmakané.

 

Je ta výhra důležitá i pro tvůj osobní pocit, přece jen jsi v novém působišti a člověk potřebuje každou vzpruhu ještě před sezonou, zvlášť, když jsi skutečně v Olmouci předvedl několik hodně důležitých zákroků?

Stoprocentně. Každý gólman vám řekne, že potřebujete vyhrát zápas, abyste ze sebe to všechno shodili a viděli, že to jde. Jsem za to strašně rád a myslím, že to tak cítí všichni. Přece jen ta nálada v kabině je pak mnohem lepší, i trenéři to berou pozitivněji. Všichni jsou rádi a já jen věřím, že na to navážeme.

 

Už za týden vás čeká první zápas Ligy Mistrů, ostrý start sezony. S jakými myšlenkami se k těmto duelům upínáte a víte už i třeba, kdo bude chytat v onom prvním pátečním zápase proti Mnichovu?

Ten týden je ještě dlouhá doba a je to daleko. Z pohledu gólmana. Já myslím, že to, kdo bude chytat, se rozhodne až den předem a bude to podle toho, kdo a jak bude pracovat na tréninku a jakou bude mít aktuální formu.

 

S ohledem tvé vlastní zkušenosti se zahraničním hokejem, jaké čekáš ty zápasy Champions Hockey League? Minimálně tedy ty úvodní dva o prvním zářijovém víkendu?

Kvalitní soupeři. Bez debat. Ono to může jít na obě strany. Když se nám hned na začátku podaří vstřelit gól a dostat je pod tlak, tak to půjde. Myslím, že Němci by mohli být hratelní určitě. A se Švýcary? Tam kvalita je jasná, ale zase já osobně jsem přesvědčený, že pokud budeme hrát pohromadě tak, jako jsme hráli v Olomouci, tak myslím, že můžeme porazit kohokoli.

 

Je výhodou, že úvodní dva zápasy hrajete doma na vlastním ledě a před vlastními fanoušky?

Určitě. Samozřejmě domácí prostředí může s sebou přinést i trochu tlak, protože je to začátek a všichni očekávají hned úspěchy a že budete jak mašiny. Ale pořád je to začátek sezony. Já myslím, že když se nám podaří vyhrát hned ten první zápas s Mnichovem, tak to bude fajn a tým se dostane do pohody a máme na co navazovat.

NADCHÁZEJÍCÍ ZÁPAS

POSLEDNÍ ZÁPAS

Tabulka A tým 2023/2024

PozTýmZVVPPPPB
7Bílí Tygři Liberec5224342182
8Mountfield HK52168111775
9HC VÍTKOVICE RIDERA5218582172
10HC Olomouc5216762368
11HC Energie Karlovy Vary5214832761