Malý tlak do brány a slabá koncovka trápí Miloše Holaně. Marosz odejde – tým musí posílit

Vítkovice se s kalendářním rokem 2020 rozloučily domácí porážkou. Aktuálně dvanáctý tým tabulky míří svou koncentraci na zlepšení výkonů a především výsledků. Hlavní trenér Miloš Holaň přiznává, že mužstvo musí i vzhledem k blízkému odchodu klíčového Rostislava Marosze posílit.

Hokejisté Vítkovic přečkají přelom kalendářních roků 2020 a 2021 na 12. pozici extraligové tabulky. Posledním utkáním starého roku pro ně byla těsná porážka 0:1 doma s Kometou Brno.

Trenér Miloš Holaň byl logicky po utkání zklamaný, na druhé straně mohl kvitovat defenzivní činnost svého celku. „S defenzivou v tomto zápasy jsem spokojený, protože jsme ze hry pět proti pěti nedostali gól, což je velké zlepšení například oproti zápasu na Spartě.“

Vrásky na čele ovšem ostravskému kouči dělá zakončení mužstva. Vítkovice zbytečně ztrácejí zápasy právě z důvodu špatné produktivity. „Co mě trápí, to je koncovka. V posledních třech zápasech jsme vstřelili jen tři branky, což je velice slabé. Když to shrnu, vítkovický celek i mě trápí koncovka, zakončení, produktivita hráčů, malý tlak do brány a také využití přesilových her. Co se s tím dá dělat? Trénovat, pracovat na tom každý den, neustále. Donutit hráče chodit více do předbrankového prostoru, kde to sice bolí, třeba z toho nebudou hezké góly, ale někde to tam dorazíme, dokopeme. Ta produktivita v posledních zápasech velký problém.“

K tomu se navíc přidalo zranění dosud nejproduktivnějšího hráče týmu a nejlepšího střelce Dominika Lakatoše, který zmíněný středeční zápas s Kometou nedohrál. Kouč Holaň nechtěl přímo po utkání předbíhat s diagnózou a závěry. Čtvrteční zprávy hovořily o zranění ruky, nicméně podle všeho by se nemělo jednat o závažnější a dlouhodobější problém.

Vítkovičtí budou muset v novém roce řešit rovněž absenci svého druhého nejproduktivnějšího hráče a druhého nejlepšího střelce. Hostování útočníka Rostislava Marosze se uzavírá. Kmenový hráč Kladna je ve Vítkovicích pouze do 4. ledna, od 5. ledna bude opět v kádru Rytířů, což znamená, že v ostravském dresu mu zbývá odehrát pouze utkání v Českých Budějovicích. „Situace je jasně daná, u nás je do 5. ledna, poté jde zpět na Kladno,“ přiznal jednoznačně trenér Holaň s tím, že není v rukou Vítkovic, aby Marosze svými silami udržely. „Zájem o to, aby zůstal je z naší strany obrovský, ale bohužel dohoda je jasná a my s tím nemůžeme nic udělat,“ připomenul s tím, že Marosz je smluvně kmenovým hráčem Rytířů Kladno, odkud byl do Vítkovic pouze zapůjčen na hostování dle dohody mezi majiteli obou klubů Jaromírem Jágrem a Alešem Pavlíkem.

Situace v týmu je podle Miloše Holaně nasnadě. „Uvažovat o posílení? To my určitě musíme. Není to o tom, pokoušet se, my musíme něco udělat. Odchází nám druhý centr, potažmo někdy dokonce první, klíčový hráč, přesilové hry. Obrovská ztráta v týmu. My musíme udělat všechno pro to, abychom někoho přivedli. Už na tom s vedením pracujeme, nějaká jména vytipovaná máme, ale není to v této době jednoduché. Jednak i ohledně financí a jednak ohledně volnosti hráče. Varianty jsou různé, poohlížíme se i v zahraničí. Uvidíme, co z toho bude.“

13HC VÍTKOVICE RIDERA11320613