Liga slaví 85. výročí! Začalo se ve Vítkovicích

Přesně 3. ledna 1937 bylo vhozeno první buly celostátní hokejové ligy. Na ledě Sportovního pavilonu ve Vítkovicích, v zápase SSK Vítkovice – AC Sparta Praha. Pětaosmdesáté výročí naší hokejové soutěže je zároveň vítkovickým výročím.

Ve 30. letech minulého století se na našem území ještě nehrála pravidelná ligová soutěž v hokeji. Fotbalová ano, ta běžela od roku 1925. Změna nastala otevřením první umělé ledové plochy v Praze, v roce 1932. Hokej šel kupředu. LTC Praha se stal jedním z nejlepších evropských klubů, který neměl v Československu konkurenci. Sílily i další pražské celky Sparta, Slavia, na vzestupu byly týmy z „venkova“, tedy zbytku republiky. Bylo jasné, že dosavadní systém regionálních soutěží a případného republikového finále už není až tolik udržitelný. Na řadě byla celostátní soutěž.

Před sezonou 1935/36  se rozběhly boje ve čtyřech kvalifikačních skupinách o postup do nové ligové soutěže. Uspěly týmy Vítkovic, Českých Budějovic (na snímku), Mladé Boleslavi a HC Tatry ze slovenského Popradu. Právo účasti měli domácí lídři z LTC, Sparty a Slavie, osmičku doplnil tým opavských Němců – tedy Troppauer EV.

Historicky první ročník ligové soutěže byl valnou hromadou hokejového svazu schválen v průběhu roku 1936, k rozlosování došlo 13. prosince. První zápasy se hrály 3. ledna 1937. Tedy před 85 lety.

Tým SSK Vítkovice před zápasem se Spartou Praha 3. 1. 1937. Zleva: V. Klevar, B. Klevar, Schauer, Vorel, Slovák, Nový, Milíček, Kubečka, A. Duda

Ve zmíněné první sezoně se hrálo na sedm kol, onoho 3. ledna 1937 remizovaly Vítkovice se Spartou, České Budějovice doma porazily Mladou Boleslav a Slavia podlehla v Popradu tamnímu HC Tatry. Dlouho se řešilo, kde se hrál skutečně první zápas a kdo vstřelil historicky první gól. Po řadě diskuzí a prohledávání archivů se ukázalo jasně: První buly celostátní hokejové ligy bylo vhozeno na vítkovickém ledě a historický premiérový gól vstřelil vítkovický hráč Vilém Kubečka.

Prvním mistrem se podle očekávání stali hokejisté LTC Praha, jediný bod ztratili se Spartou. Druhá skončila Sparta. Bronz braly České Budějovice. Na děleném čtvrtém místě skončily Vítkovice popradský HC Tatry. Šesté místo patřilo Slavii, sedmou příčku obsadila Mladá Boleslav.

Pozvánka v Moravskoslezském deníku – vydáno 3. 1. 1937

Vítkovický útočník Vilém Kubečka (vpravo) v zápase proti Spartě