LIB – VIT 4:3p: Bodová série Vítkovic nekončí! Bod vystřelil Bukarts

Vítkovice se vydaly do Liberce prodloužit bodovou sérii, ale úvod zápasu patřil Bílým Tygrům, kteří byli aktivnějším týmem. Postupem času ale aktivitu převzaly Vítkovice, které první třetinu góly Kaluse s Krenželokem vyhrály rozdílem dvou branek. Liberec se ale vrátil do hry a využitými přesilovkami překlopil vedení na svou stranu. Bod zachránila Vítkovicím povedená teč Bukartse. V prodloužení si šance vytvořily oba týmy, ale konečné slovo měl Klepiš, který přesnou střelou rozhodl o tom, že bonusový bod získali Bílí Tygři.

Na ledě třináctého a přesto velice ambiciózního Liberce chtěli Vítkovičtí navázat na výkon z pátečního střetnutí s Hradcem, nicméně z něj vytěžit více. Bodovat pod Ještědem, to byl jasný cíl Ostravanů, kteří ani tentokrát nemohli do sestavy pro zdravotní problémy nominovat obránce Solovjeva či útočníka Flicka.

Liberec do dnešního utkání vlétl po hlavě a ihned se vrhl do ofenzivy. Po půlminutě zvonila za Stezkou tyč po Vlachově střele od modré čáry. Z druhé strany pálil Rosandič a jeho pokus úspěšně tečoval Faško-Rudáš, ten ale nemířil přesně. Velkou šanci měli liberečtí o chvíli později, když Klapka vyhrál souboj za brankou a přesnou přihrávkou vybídl ke střele Jelínka. Liberecký kapitán byl ale včas zablokován a ke střele se tak nedostal. Vítkovice zahrozily pokusem Krenželoka, který zkoušel překvapit Pavelku na bližší tyči, ke kotouči se ještě dostal Hruška, který hledal znovu Krenželoka, ale vítkovický útočník Pavelku nepropálil. Najman pohotově tečoval v mezikruží střílenou přihrávku Zachara, ale na Stezku si nepřišel. Liberecký brankář se během první třetiny několikrát vydal mimo své brankoviště, v prvním případě jeho přihrávku ukořistil Marosz, ale Pavelka se proti jeho okamžité střele stihl do brankoviště vrátit. Po špatném střídání Liberce dostaly Vítkovice možnost první přesilové hry v zápase. Gewieseho nahození Pavelka vyrazil před sebe, ale před dotírajícím Krenželokem dokázal přikrýt kotouč. První formace předvedla pohlednou akci na jeden dotek, na jejímž konci stál Krenželok, ten sice prostřelil přesunujícího se Pavelku, ale kotouč směřoval mimo. Přesilovou hru vítkovičtí nevyužili, ale o malou chvíli později se přesto radovali. Bondra nahazoval kotouč na branku od modré čáry, Pavelka jej vyrazil do mezikruží, kde Kovář v souboji přetlačil Rosandiče. Vítkovický obránce přikopl puk na osamoceného Kaluse, který se zvládl před Pavelkou s pukem otočit a následně jej prostřelit mezi betony – 0:1. Liberec měl příležitost k vyrovnání, ale Ordošovu dorážku Filippiho střely zvládl Stezka vleže zlikvidovat. Další chybnou rozehrávku Pavelky mohl zužitkovat Chlán, který ale nemířil přesně a branku přestřelil. Čtvrtá formace pokračovala v dobrém pohybu i po buly a po Chlánově přiťuknutí pálil z první Fridrich, bohužel pro vítkovické mířil doprostřed branky. Do velké šance ujížděl Gríger, kterého ale zvládl skvěle dobruslit Polák a zneškodnit tak slovenského útočníka. Na druhé straně Lindberg skvěle napadal, obral Pavelku o kotouč, ale přihrávka švédského útočníka na Bondru nebyla přesná. Po Jelínkově faulu na Deje hrály Vítkovice druhou přesilovou hru, kterou po šestnácti vteřinách využily, když Gewieseho střelu od modré čáry tečoval před brankou Lukáš Krenželok – 0:2.

Liberečtí do druhé třetiny nastoupili s Kváčou v brance, ten tak vystřídal nejistého Pavelku, který měl v první třetině několik nepovedených momentů. V úvodu druhé třetiny si faulem pomohl Kovář a přesilovku si tak zahráli také liberečtí. Ihned po buly pálil Birner mimo. Vlachova střela mířila jen do betonů Stezky a druhý střelecký pokus libereckého útočníka byl zblokován. Přece jen se liberečtí v přesilové hře prosadili. Křížnou přihrávku Chlán nešťastně srazil bruslí do mezikruží k Ordošovi. Na jeho střelu Stezka dokázal zareagovat, ale na dorážku Klapky už byl vítkovický brankář krátký – 1:2. Do brejku startoval Kalus s Lindbergem, ale oběma útočníkům chyběla potřebná rychlost. Lindberg tak přenechal do druhé vlny Kochovi, který se vyhnul bránícímu hráči a střílenou přihrávkou hledal své spoluhráče před Kváčou, bohužel bez výsledku. Do velké šance se dostal Bukarts, který zvolil střelu mezi Kváčovy betony, liberecký brankář byl úspěšnější. Po vstřelené brance Liberec ožil. Z mezikruží střílel Vlach a o malou chvíli později byl v obrovské příležitosti Jelínek, ten ale tváří v tvář proti Stezkovi selhal. Do přečíslení se opět dostal Kalus s Lindbergem, Kalus zvolil střelu, se kterou měl Kváča problémy. Lindberg byl u mantinelu dlouho držen Šedivým, což se švédskému útočníkovi nelíbilo. Rozhodčí nakonec vyloučil oba hráče a hrálo se tak ve čtyřech. Liberec udeřil nenápadnou střelou Michala Ivana z levého kruhu, která zaplula do rohu Stezkovy branky – 2:2.

V úvodu třetí třetiny Vlach narazil Poláka na mantinel, což znamenalo přesilovou hru pro vítkovické. Ti kombinovali v pásmu, ale nevytěžili více, než Lakatošovu nabídku na teč pro Kreneželoka. Jelínek navíc pořádně vystrašil Stezku z ostrého úhlu. Klapka kroužil kolem branky Vítkovic, ale Jelínek se Šírem se k odraženému kotouči nedostali. Gríger si dobrým pohybem za brankou Vítkovic řekl o faul a Bílí Tygři tak měli k dispozici přesilovou hru. Pouhých šestnáct vteřin stačilo libereckým k tomu, aby Filippi křížnou přihrávkou našel Birnera. Jeho střela prošla za záda Stezky, kde už měl Gríger jednoduchou práci a poslal tak liberecké poprvé do vedení – 3:2. Vítkovice se hnaly za vyrovnáním tvrdými střelami Kocha s Kovářem, jejich snahu ale přerušil trest pro Chlána. Ránu Vlacha Stezka vyrazil před sebe, kde se naštěstí liberečtí nedostali k dorážce. Po Polákově faulu šly Vítkovice na pět vteřin do tří. Dvojnásobnou přesilovku liberečtí nevyužili a v pokračující početní výhodě tvrdě pálil Birner mimo a Filippiho střela mířila pouze do boční sítě. Koch za brankou tvrdě narazil na mantinel Grígera a bylo z toho krvavé zranění ve tváři libereckého útočníka. Rozhodčí se nicméně rozhodli za tento hraniční zákrok nevylučovat. Po návratu Poláka na led se na levém křídle ocitl volný Kalus, ale jeho tvrdá střela cíl nenašla. S Vítkovicemi to mohlo vypadat ještě hůře, když Ivan napřáhl na modré čáře a trefil tyč Stezkovy branky. Tři a půl minuty před koncem druhé třetiny byl před Stezkou úplně volný Klapka, který ale v obrovské příležitosti nechal vyniknout Stezkovu lapačku. Dvě a půl minuty před koncem odvedl v útočné třetině skvělou práci Lindberg, který i přes dlouhé a vyčerpávající střídání podržel kotouč v útočném pásmu a vyčkal, než spoluhráči vystřídají. Lindberg poslal puk na modrou čáru, odkud vypálil Gewiese, jehož střelu před brankou přesně tečoval Roberts Bukarts – 3:3. Minutu před koncem Vlach nahazoval na branku a v brankovišti se strhla přetlačovaná o kotouč, naštěstí s dobrým koncem pro vítkovické. Závěr třetiny si už hostující pětice pohlídala a zápas tak šel do prodloužení.

V něm měl před sebou dostatek prostoru Kolmann, který ale netrefil z mezikruží branku. Rosandičovu střelu zblokoval Koch a do útoku tak mohly jít Vítkovice. Krenželokova střela skončila na boční síti a Plášilův pokus lapil Kváča. Lindberg skvělým pasem našel osamoceného Kaluse, který ale nepřekonal Kváču. Liberec se vydal do brejku, ze kterého udeřil. Druhý bod Liberci vystřelil přesnou střelou do rohu branky Jakub Klepiš – 4:3.

Patrik Augusta (Bílí Tygři Liberec): První třetina se nám nevyvedla. Myslím, že jsme na začátku byli aktivnější, jenže od té doby, co jsme hráli v šesti a museli jsme do oslabení, se to zlomilo. Pak to od nás bylo špatné a Vítkovice odskočily do vedení. Dalších čtyřicet minut ale tým ukázal charakter. Vítkovice jsou kvalitní soupeř, přijely ve formě. Přestože jsme v závěru inkasovali na 3:3, našli jsme cestu k vítězství. Ceníme si toho.

Miloš Holaň (HC VÍTKOVICE RIDERA): Prvních pár minut byl Liberec lepší, trefil břevno, byl všude dřív. Pak jsme tempo srovnali a vytvořili jsme si zasloužený náskok 2:0. Ve druhé třetině jsme nepodali dobrý výkon, dovolili jsme soupeři vyrovnat. Za stavu 2:1 jsme ovšem měli tři tutové šance, které jsme neproměnili. Provázelo nás to i ve třetí části, dělali jsme hodně individuálních chyb, kterým jsme se dříve vyhýbali. Nakonec můžeme být rádi za bod. „

Bílí Tygři Liberec – HC VÍTKOVICE RIDERA
4:3p
(0:2, 2:0, 1:1 – 1:0)

Branky: 12. Kalus (Kovář), 20. Krenželok (Gewiese), 58. Bukarts (Gewiese, Lindberg) – 25. Klapka (Ordoš), 36. Ivan (Kolmann, Filippi), 48. Gríger (Birner, Filippi), 65. Klepiš (Rosandič). Rozhodčí: Jeřábek, Šindel – Ondráček, Špůr. Vyloučení: 4:5. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 1 000. Střely na branku: 27:29.

Bílí Tygři Liberec: Pavelka (od 21. min Kváča) – Rosandič, Štibingr, Ivan, Kolmann, Derner, Šedivý, Aubrecht – Ordoš, Filippi, Gríger – Birner, Klepiš, Zachar – Vlach, Jelínek, Klapka – Šír, Najman, Faško-Rudáš

HC VÍTKOVICE RIDERA: Stezka – Galvins, R. Polák, Gewiese, J. Stehlík, Koch, L. Kovář, Plášil – L. Krenželok, J. Hruška, Lakatoš – R. Bondra, Lindberg, M. Kalus – Dej, Marosz, Bukarts – Lednický, Chlán, Fridrich