KVA – VIT 4:5: Západočeská přestřelka se šťastným koncem, rozhodl Lakatoš

První třetina nenaznačovala, že by páteční utkání mělo být bohaté na góly. Vítkovice avizovaly, že si musí dát pozor na rychlé brejky domácích, ale byli to právě modro-bílí, kteří dvakrát udeřili z rychlého protiútoku. Ve druhé třetině se zdálo, že je o vítězi rozhodnuto, domácím se ale dokázalo dvěma rychlými góly vyrovnat. O tom, že si Vítkovice odvezou do Ostravy všechny tři body, rozhodl svou sedmou brankou Dominik Lakatoš.

Do lázeňského města dorazili Vítkovičtí s jednodenním předstihem, ale především už s uzdraveným útočníkem Peterem Muellerem, který pro zranění chyběl tři týdny. Tím se dala znovu dohromady elitní první formace z úvodu sezony. Návrat Američana do sestavy byl ale jedinou změnou z marodky, na níž nadále zůstali Lukáš Krenželok, obránce Grman, či útočníci Půček a Bernovský. Cíl modro-bílých byl jasný, ve čtvrtém venkovním zápase po sobě chtěli z duelu proti Energii vytěžit co nejvíce, tedy ideálně vyhrát, byť Karlovarští se v dosavadním průběhu sezony profilovali jako kat favoritů, když o body obrali Třinec, Spartu, Boleslavi i vedoucí Pardubice.

Hned ve druhé minutě musel Stezka řešit vysoko letící skákavý kotouč, který několikrát změnil svůj směr i díky teči vítkovických obránců, vítkovický brankář si ale s celou situací bez větších problémů poradil. Na druhé straně vyslal nepříjemnou střelu od modré čáry Stehlík, jehož pokus před brankou navíc tečoval Bukarts. Domácí odpověděli záhy, když se nastřelený puk objevil před Rachůnkem, ale tomu naštěstí kotouč přeskočil v rozhodující chvíli hokejku.  Lindberg ze středního pásma tvrdě nastřelil kotouč na Lukeše, ten nakonec před dotírajícími vítkovickými útočníky rozehrál, čímž dostal své obránce pod tlak, který vyvrcholil vyloučením Dlapy za zdržování hry. V přesilové hře dostal Krieger nabito od Muellera, ale centr první formace minul branku. Vítkovická přesilová hra skončila předčasně po faulu Marosze, který se provinil nedovoleným bráněním. Pokračovalo se tedy ve čtyřech na obou stranách. Bartejsovo nahození sice vypadlo Stezkovi z lapačky, ale s dorážkou Jiskry si hravě poradil. Karlovy Vary byly ve čtyřech aktivní a svou aktivitu si navíc přenesly do pokračující přesilové hry. V té ale Krieger dobře forčekoval na modré čáře, zablokoval Plutnarovu střelu, ujel karlovarské obraně a v oslabení poslal Vítkovice do vedení – 0:1. Po návratu vyloučeného Marosze dobře napadal rozehrávku domácích Mueller, ten u mantinelu vybojoval kotouč a okamžitě hledal před brankou volného Kriegera, kterému se ale nepovedlo trefit prudkou přihrávku. Gólovou příležitost zaznamenali obratem také domácí, když Kružík střílel z mezikruží, Stezkova vyrážečka byla ale připravena zakročit. Domácí mohli zareagovat na nepříznivý vývoj zápasu po faulu Kocha v předbrankovém prostoru. Oslabení ale vítkovičtí ustáli bez větších potíží. V plném počtu se ale nehrálo moc dlouho, protože po faulu Mikuše hráli domácí opět přesilovou hru. V té byl tvrdě, ale čistě sražen Gewiesem Beránek, ten se následně rozhodl oplatit soupeři stejnou mincí a vyhlédl si jednoho z vítkovických u mantinelu. To se nelíbilo Dominiku Lakatošovi, který si jel celou situaci s Beránkem vyříkat. Za své počínání ale inkasoval dvouminutový trest a Energie tak hrála v dvojnásobné přesilovce. Tu po sedmnácti vteřinách využil přesnou střelou z první Petr Koblasa – 1:1. Domácí navíc pokračovali v přesilové hře, v té ale Stezku neohrozili.

Domácí vlétli do druhé třetiny a dlouho drželi vítkovické v obranném pásmu. Modro-bílí se ale brzy dokázali vymanit ze sevření a hra se vyrovnala. Tvrdou střelou prověřil Lukešovu připravenost Bukarts, ale domácí brankář se štěstím ramenem vyrazil puk mimo. Obrovskou šanci měl Marosz, který si dobře najel před branku na Lakatošovu přihrávku, v rozhodující chvíli mu ale kotouč přeskočil čepel hole. Z protiútoku zahrozili také domácí, když Redlich využil chybu v rozehrávce Gewieseho. Místo střely ale ještě hledal Vondráčka, ke kterému kotouč nedoputoval díky včasnému zásahu vracejícího se Stehlíka. Vítkovice se snažily opouštět své obranné pásmo rychlou kombinací. A přesně jedna taková byla k vidění ve 28. minutě, kdy se puk dostal ke Kriegrovi. Ten ve středním pásmu přebruslil soupeře, následně se prohnal také kolem Pulpána a podruhé tváří v tvář prostřelil Lukeše mezi betony – 1:2. Karlovarští šli okamžitě za vyrovnáním, ale Bernadovu střelu obětavě zblokoval Gewiese. Následně ale Marosz zašlápl u mantinelu kotouč, čímž daroval domácím další přesilovou hru. Tu po sedmnácti vteřinách Energetici využili, když Koblasa dostal nabito a prostřelil vítkovickou čtveřici – 2:2. Vítkovická čtvrtá formace se dobrým pohybem pokusila nakopnout vítkovické a za svou aktivitu si vysloužila první faul domácích. Vítkovice rozjely přesilovkovou kombinaci, na jejímž konci byl Dominik Lakatoš, který z vrcholu pravého kruhu prostřelil Lukeše ke vzdálenější tyči – 2:3. A o pár minut bylo modro-bílým ještě veseleji, když Chlán s Lednickým přečíslili domácí, zpětnou přihrávkou našli z druhé vlny najíždějícího Gewieseho, který přesně zamířil do poloprázdné branky domácích – 2:4. Domácí ale dokázali záhy snížit. Jiskra s Balážem vybojovali ve středním pásmu kotouč a přečíslili vítkovické obránce. K unikajícímu Jiskrovi se dokázal vrátit Koch, ale právě s přispěním jeho hole se kotouč odrazil za Stezkova záda – 3:4. Domácí navíc dokázali před koncem třetiny vyrovnat. Ze skrumáže u mantinelu vybruslil Hladoník, jeho střelu Stezka neudržel ve své výstroji a u odraženého puku byl jako první Vondráček, karlovarský kapitán si potáhl puk do strany a překonal ležícího Stezku – 4:4. Vítkovice ukončily druhou třetinu tlakem, ve kterém dobře pálil Raskob, puk ale skončil na zadním mantinelu. Energii osvobodila až závěrečná siréna.

V úvodní minutě mohl vrátit vítkovickým vedení Marosz, ale z mezikruží trefil jen připraveného Lukeše. I následující střídání druhé formace znamenalo nebezpečí pro branku domácích, ale i tentokrát Lukeš střelu Marosze dokázal zlikvidovat. Vítkovice pokračovaly v útočném pásmu, s pukem kroužil Šlahař, ten si všiml volného Lindberga, ale jeho přihrávka přišla pozdě a švédský útočník tak již nebyl v ideální střelecké pozici. Dlouho se hrálo bez vyloučení, to se ale změnilo po Lakatošově faulu, kterým zbrzdil Bernada unikajícího podél levého mantinelu. Domácí ale neodehráli dobrou přesilovku, navíc domácí obraně ujeli Fridrich s Chlánem, ale Fridrichovi se kotouč namotal na hokejku a k ohrožení branky tak nedošlo i díky včasnému vypíchnutí puku Pulpánem. Své šikovné ruce ukázal Stehlík, když si krásně prohodil kotouč kolem Pulpána. Rázem se ale ocitl příliš blízko před Lukešem a nemohl tak zakončit ideálně. O malou chvíli později se však Vítkovicím povedlo vrátit vedení zpět na svou stranu. Dej si všiml, že do volného prostoru sjíždí Lakatoš, ten si na modré čáře obhodil kotouč kolem Bernada a následně bekhendem zavěsil puk pod horní tyč – 4:5. Energie ale záhy dostala příležitost k vyrovnání. Už zákroky Lindberga s Gewiesem byly na hraně pravidel, po nedovoleném bránění Kováře se již vylučovalo. Kováře navíc zanedlouho na trestné lavici doplnil Koch a Karlovy Vary tak dostaly k dispozici minutu a devět vteřin dlouhou dvojnásobnou přesilovou hru. Po návratu Kováře pálil z velkého úhlu Gríger, Stezka se ale naštěstí dokázal včas přesunout ke své tyči. Vítkovičtí ustáli dlouhé oslabení a karlovarským v závěru zápasu nepomohlo ani odvolání Lukeše z branky.

Václav Skuhravý (HC Energie Karlovy Vary): V první řadě bych chtěl poblahopřát soupeři ke třem bodům, ale zápas se mi hodnotí velice těžce. Byl pro nás těžký, během zápasu jsme prohrávali o dva góly, dokázali jsme vyrovnat do konce druhé třetiny, ale ve třetí třetině jsme udělali individuální chybu, která zápas rozhodla. I když jsme tam ještě měli přesilovku pět na tři a pět na čtyři, které jsme však nevyužili. Tím pádem soupeř zaslouženě vyhrál.

Miloš Holaň (HC VÍTKOVICE RIDERA): Já budu hodně stručný. Přijeli jsme sem rvát se o body, získali jsme všechny tři a jsme maximálně spokojení. Bylo to dnes mentální vítězství a hráčům děkuji za předvedený výkon.

HC Energie Karlovy Vary – HC VÍTKOVICE RIDERA
4:5
(1:1, 3:3, 0:1)

Branky: 19. Koblasa (Rachůnek, Bernad), 29. Koblasa (Pulpán, Kohout), 38. Jiskra (Kružík), 39. Vondráček (Hladoník, Mikyska) – 8. Krieger, 28. Krieger (Mueller, Raskob), 35. Lakatoš (Mikuš, Mueller), 37. Gewiese (Chlán, Fridrich), 56. Lakatoš (Dej, Koch). Rozhodčí: Pražák, Sýkora – Ondráček, Gerát. Vyloučení: 2:8. Využití: 2:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 2 817. Střely na branku: 31:26.

HC Energie Karlovy Vary: Lukeš – Bartejs, Plutnar, Bernad, Dlapa, Pulpán, Rohan, Mikyska – Rachůnek, Gríger, Kohout – Koblasa, Černoch, Beránek – Redlich, Hladoník, Vondráček – Jiska, Baláž, Kružík

HC VÍTKOVICE RIDERA: Stezka – J. Mikuš, J. Stehlík, Koch, Raskob, Gewiese, L. Kovář, Prčík – Bukarts, Krieger, Mueller – Dej, Marosz, Lakatoš – Šlahař, Lindberg, M. Kalus – Fridrich, Chlán, Lednický