KVA – VIT 2:3: Vítkovice vezou tři body, v úniku obrat dokonal Kalus

Vítkovice v duelu s Karlovými Vary dotahovaly dvoubrankovou ztrátu. O snížení se postaral Lednický, kterého v přesilové hře navázal Krenželok. O tom, že si domů ostravané odvezou všechny tři body rozhodl ve třetí třetině v samostatném úniku Marek Kalus.

Po domácí výhře nad Kladnem se Vítkovičtí vydali na západ Čech do Karlových Varů. Trenér Holaň se musel obejít bez potrestaného Jana Hrušky, ale zato mohou využít posilu z partnerského Šumperka útočníka Tomáše Vildumetze. Mimo sestavu zůstal také útočník Marosz, kterého nahradil navrátilec z marodky Vojtěch Lednický.

A právě navrátilec po zranění Vojtěch Lednický se dostal k zajímavé střele ve druhé minutě. Útočný faul Patrika Kocha dal karlovarským příležitost přesilové hry, ve které musel Stezka zasahovat proti střelám Rachůnka nebo Hanouska. V dobré příležitosti byl také mladík Kulich, který ale místo střely volil přihrávku na obsazeného Vondráčka. Po skončené přesilovce střílel od modré čáry Weinhold a Beránek hledal před brankou neúspěšně Průžka. Ke střele se dostal Bondra, ale Dej se k dorážce neprodral.

V 8. minutě nezvládli vítkovičtí přechod přes modrou čáru, čehož dokázaly Vary využít rychlým kontrem. Vondráček přesprintoval Gewieseho a předložil přesnou přihrávku mezi kruhy, kam si pohotově najel Osmík, který přesnou střelou mezi betony překonal Stezku – 1:0. O vyrovnání se pokoušeli Fridrich s Kochem, ale ani jeden z výpadů zpoza branky ke gólu nevedl. Tlak v útočném pásmu si vytvořila čtvrtá formace Vítkovic, ale karlovarská obrana nepřipustila žádnou dorážku před Novotným. Za malou chvíli však mohla Energie navýšit vedení, když Kohout obkroužil branku a hledal přihrávkou Koblasu, tomu se ale kotouč zamotal pod bruslemi a tak se ke střele nedostal. Také vítkovičtí dostali možnost přesilové hry, ve které po přihrávce Krenželoka zpoza branky promáchl Svačina. Po útočném faulu Vildumetze se navíc počet hráčů na ledě vyrovnal a následně měli k dispozici minutovou přesilovku Energie. V šanci se ale objevili vítkovičtí. Kalus nejprve vypíchl kotouč na modré čáře, přebruslil Pulpána a nahrával před branku na najíždějícího Bondru. Slovenský útočník ale nedokázal puk zvednout nad Novotného pravý beton. V dobré příležitosti se objevil Kohout, ale z mezikruží bekhendem přestřelil branku.

V úvodu druhé periody se Beránek zvládl dobře natlačit před Stehlíka, ten ale nakonec zvládl jednou rukou vypíchnout kotouč, Stezka tak nemusel zasahovat. O minutu později se ale měnilo skóre. Koblasa přihrál od mantinelu na Tomáše Havlína, jehož střela od modré čáry byla pravděpodobně tečována jedním z bránících hráčů mimo dosah brankáře Stezky – 2:0. Po průniku Kocha a jeho přihrávce před branku z toho byl po přikopnutí Hladoníka téměř vlastní gól. Fridrich se krásnou stahovačkou zbavil jednoho z útočníků Energie, jeho střelu z mezikruží Novotný vyrazil k Vojtěchu Lednickému, který ji pohotově dorazil za domácího brankáře – 2:1. Vítkovice ožily. Novotný zariskoval vyjetím za branku, kde byl u puku dříve Krenželok, který ale nepřihrál přesně na Svačinu. V přečíslení 3 na 2 se objevila vítkovická druhá formace. Lednický to vzal na sebe, ale střelu obětavě zblokovala obrana domácích. Zahrozila také dvojice Bondra – Kalus, ale Novotný byl připraven. Na druhé straně na Kohouta zívala po křížné přihrávce Koblasy prázdná branka, ale útoční Energie netrefil puk čistě a minul tak branku. Vítkovice se i nadále draly za vyrovnáním. Nejprve ukázal hbité nohy Bernovský, jehož střelu ale Novotný chytil. Následně byl aktivní Solovjev, který si drzou kličkou vynutil faul a hosté tak měli k dispozici přesilovou hru. Ke střele se dostal Bukarts, ale byl zblokován. Vildumetzovův pokus Novotný pouze vyrazil před sebe, kde se k puku dostal Bukarts. Lotyšský útočník zadovkou našel připraveného Krenželoka a ten neomylně poslal puk za Novotného záda – 2:2. Velkou příležitost měli také domácí, když Rachůnek přihrával na volného Fleka. Do přihrávky se ale vložil Dej a Flek skákavý kotouč netrefil. Dvě minuty před koncem vybojoval Krejsa skvělým pohybem další přesilovou hru pro hosty. Na modré čáře se ale do úzkých dostal Solovjev. Vracející se Vildumetz vytlačil Vondráčka mimo dobrou střeleckou pozici a s jeho bekhendovým pokusem si Stezka poradil. Na druhé straně si Chlán skvělou kličkou udělal z Havlína tréninkový kužel, ale jeho střelu kryl Novotný. Domácí ještě stihli zahrozit v oslabení, ale Flekovu přihrávku na volného Vondráčka zblokoval vracející se Bukarts.

Třetí třetina začala přetahovanou o každý metr ledu. V 8. minutě měly Vítkovice velké štěstí. Po střele od modré čáry byl kotouč několikrát tečován a Stezka neměl o jeho pozici přehled do chvíle, než vyplaval vedle jeho pravé tyče. Na druhé straně přihrával Vildumetz na teč Lednickému. V polovině třetí třetiny vystihl Marek Kalus na modré čáře přihrávku Hanouska a v samostatném úniku překonal Novotného střelou nad vyrážečku, čímž poslal Vítkovice do vedení – 2:3. Stehlíkovi se podařilo střelou od modré vyděsit Novotného. Puk se dostal k Vildumetzovi, ten se rozhodl obkroužit branku, ale nedokázal kotouč zasunout přes bránícího Plutnara. Solovjev vyhodil puk z obranného pásma tak šikovně, že u něj byl první Lednický, proti kterému stál už jen Novotný v brance. I Lednický zvolil obkroužení branky, ale trefil pouze pravou tyč. V závěru zápasu si ve středním pásmu tvrdě vyšlápl Koch na Rachůnka, za což byl oceněn trestem na dvě minuty. Energie si vytvořila soustavný tlak, ale zároveň nedokázala přímo ohrozit Stezkovu branku. V přerušené hře sáhli domácí k oddechovému času a hře bez brankáře. Vítkovičtí vložili všechny zbývající síly do obrany a nedovolili karlovarským srovnat. Odměnou jim jsou tři body, které si odváží domů do Ostravy.

Tomáš Mariška (HC Energie Karlovy Vary): Ztratili jsme dobře rozehrané utkání. Do zápasu jsme vstoupili tak, jak jsme chtěli, a hráli to, co jsme si řekli. Klíčový moment byla obdržená první branka, která nakopla soupeře, dostala ho na koně a od té doby byl silnější. Byl hodně organizovaný a silný v defenzívě. My jsme potom Vítkovice nedokázali přetlačit a udělali jsme chyby, které soupeř potrestal. Kvůli tomu jsme přišli o body. Mrzí nás to, protože za stavu 2:0 jsme zápas měli pod kontrolou a v domácím prostředí bychom měli takové utkání zvládnout. I Když jsme na konci zápasu měli enormní snahu, tak nám chybělo trochu hokejového štěstí.

Miloš Holaň (HC VÍTKOVICE RIDERA): Určitě přijímáme s pokorou vítězství, které se nerodilo lehce. Vary hrály výborně v první třetině, potvrdily to i gólem. Ve druhé části, když jsme dostali druhý smolný gól, tak mužstvo šlo trošku dolů, povzbudil nás však gól na 1:2. Výborně jsme odehráli oslabení, pomohli jsme si brankou v přesilové hře, takže speciální týmy se hodně postaraly o výsledek. Myslím, že díky týmové práci a mladé krvi, která do mužstva přišla ve třetím a čtvrtém útoku, jsme dokázali překlopit utkání na svou stranu. Rovněž nám hodně pomohl výborný Stezka v bráně.

HC Energie Karlovy Vary – HC VÍTKOVICE RIDERA
2:3
(1:0, 1:2, 0:1)

Branky: 8. Osmík (Vondráček, Plutnar), 23. Havlín (Koblasa) – 27. Lednický (Fridrich), 32. Krenželok (Bukarts, Vildumetz), 50. Kalus. Rozhodčí: Hejduk, Svoboda – Lučan, Kis. Vyloučení: 3:3. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 2472. Střely na branku: 30:23

HC Energie Karlovy Vary: Novotný – Rohan, Plutnar, Dlapa, Hanousek, Havlín, Pulpán, Weinhold – Rachůnek, Hladoník, Flek – Průžek, Kracík, Beránek – Koblasa, Kulich, Kohout – Redlich, Osmík, Vondráček

HC VÍTKOVICE RIDERA: Stezka – Solovjev, R. Polák, Galvinš, Gewiese, Koch, J. Stehlík, L. Kovář – R. Bondra, Dej, M. Kalus – Bukarts, Vildumetz, Fridrich – Lednický, Krenželok, Svačina – Bernovský, Chlán, Krejsa