Banner Promo
HC Vítkovice RideraHC Bílí Tygři LiberecHC Sparta PrahaBK Mladá BoleslavHC Škoda PlzeňHC Kometa BrnoHC OlomoucHC Mountfield HKHC Energie Karlovy VaryHC Berani ZlínHC Dynamo PardubiceHC Verva LitvínovHC Motor ČBHC Oceláři TřinecRytíři Kladno

Koronavirus ukončil sezonu 2019/2020: Mistr nebude vyhlášen, Kladno střídá Motor

Datum publikování:

Rizika spojená se šířením koronaviru nejprve donutila Český hokej zastavit probíhající play off a poté, co byl ve čtvrtek 12. března vyhlášen nouzový stav na území celé republiky, rozhodl výkonný výbor Českého hokeje o úplném ukončení sezony 2019/2020.

Důvodem předčasného ukončení sezony je to, že nouzový stav, vyhlášený kvůli pandemii koronaviru, bude nejspíš trvat 30 dní, což značně omezuje termínové možnosti dohrání zbytku play off. Navíc ani po uplynutí lhůty 30 dní není jisté, zda nouzový stav nebude prodloužen, či zda by teoreticky bylo možné vrátit se k soutěži a dohrát ji před diváky. Proto se Český hokej rozhodl předčasně ukončit soutěžní ročník 2019/2020. Společně s Extraligou došlo k okamžitému ukončení i dalších soutěží, včetně mládeže. Česko v tomto není výjimkou, do 12. března ukončily své soutěže Švýcarsko, Slovensko, Německo, pozastavena byla dokonce i NHL, to vše vinou pandemie koronaviru.

 

Mistr určen nebude

Výkonný výbor současně rozhodl, že pro sezonu 2019/2020 nebude vzhledem k jejímu předčasnému konci vyhlášen mistr Tipsport Extraligy. Vítězem základní části je nezpochybnitelně Liberec, ten je ovšem jen držitelem Prezidentského poháru. Masarykův pohár předán nebude a stejně jako v roce 1945 tak česká nejvyšší soutěž nepozná svého mistra – tehdy sezonu vlastně ani nedovolily rozehrát události spojené s boji druhé světové války na našem území.

Z play off byly do vyhlášení nouzového stavu a zrušení extraligové sezony odehrány jen dva zápasy předkola, série Hradec Králové – Karlovy Vary i Olomouc – Zlín byly ukončeny za stavu 1:1.

 

Kladno potvrzeno sestupujícím

Ačkoli mistr určen nebude, o sestupujícím z nejvyšší soutěže není pochyb. Kladno zůstalo po 52. kole na poslední příčce, čímž splnilo podmínku pro sestup do 1. ligy. Sezona 2019/2020 zůstala nedohrána, ovšem nebyla anulována, čímž výsledky základní části a z toho plynoucí důsledky zůstávají v platnosti.

 

Do Extraligy se vracejí České Budějovice – prvoligové kluby se shodly

Dokonaným sestupem Kladna do první ligy se v Extralize otevřel prostor pro nejlepší prvoligový klub. Postupujícího mělo určit play off – jeho vítěz měl právo postoupit do elitní soutěže. Chance Liga ovšem, stejně jako ostatní soutěže, zůstala nedohrána. Prvoligové kluby se na svém vzájemném jednání dohodly na tom, že postupujícím bude nejlepší tým základní části, kterým se staly České Budějovice. Postup Motoru do Extraligy následně potvrdily i řídící orgány Českého hokeje a Tipsport Extraligy. Jihočeský klub se vrací do nejvyšší soutěže po sedmi letech – v roce 2013 ji opustil poté, co extraligovou licenci přesunul tehdejší HC Mountfield do Hradce Králové.

 

Vítkovice na definitivním 13. místě

Na umístění Vítkovic na konečném 13. místě to nic nemění. Výrazná změny v mužstvu, odchody zkušených dřívějších opor a sázka na mladší, progresivnější, ale méně zkušený tým vrhly modro-bílé do boje o záchranu. Ostravané po slušném startu v prvních kolech zaznamenali výkonnostní a hlavně výsledkový propad. Série nejprve čtyř porážek v řadě a následně šesti posunula Vítkovice za hranu desítky. Po sobě jdoucí debakly 3:7 s Mladou Boleslaví, 2:6 v Litvínově a 1:9 v Karlových Varech nakonec zlomily vaz dosavadnímu hlavnímu trenérovi i generálnímu manažerovi Jakubu Petrovi, proti kterému se navíc na tribunách domácí arény i obecně zvedala mezi fanoušky Vítkovic stále větší a větší nevole. Tým následně převzal dosavadní trenér juniorky Mojmír Trličík, společně s novými asistenty Rostislavem Kleslou a Ladislavem Svozilem. Výsledkový sešup se podařilo zastavit, ale bylo jasné, že Ostravané ve druhé polovině základní části nebudou bojovat o nic jiného než o holý extraligový život. Bylo nutné také sáhnout k rapidním změnám v kádru, ještě na konci listopadu se vrátil z Brna obránce Jan Štencel, toho později z kádru dvojnásobných mistrů následovali i útočníci Jan Hruška a Martin Dočekal. Kromě toho byl klub hodně aktivní během posledního dne uzávěrky přestupů, přibyli další dva hráči – slovenský forvard Šišovský a kanadský zadák Dudas. Celkem ovšem v průběhu sezony přišlo 13 nových hráčů, tým opustilo 5 hráčů. Především poslední čtvrtina se stala urputným honem za body a závodem s Litvínovem a Pardubicemi, které byly tabulkově pod Vítkovicemi. Ostravané vyhráli z 9 zápasů 7, uspěli v Brně, v Liberci, v Třinci. Padli sice doma v důležitém zápase s Pardubicemi, nicméně jako mnohem klíčovější se ukázal výhra na vlastním ledě nad Kladnem. Tým Jaromíra Jágra totiž naopak nastoupil cestu 11 porážek v řadě, která jej vrhla na samotné extraligové dno. Vítkovice v posledních kolech potřebovaly jen potvrdit záchranu, byl to boj s časem, čtyři kola před koncedoma s Mladou Boleslaví to stačilo na bod, který ale byl rovněž velice cenný. V přímém souboji s tabulkovým soupeřem v Litvínově modro-bílí padli 0:4, nicméně v posledním domácím zápase sezony přehráli Karlovy Vary, které se už šetřily na nadcházející play off a přijely do Ostravy se značně omlazenou sestavou, 8:2 a zpečetili tím svou záchranu. Poslední kolo nakonec určilo konečné pořadí, Vítkovice skončily vinou horších vzájemných zápasů na 13. místě se stejným bodovým ziskem, jako 12. Litvínov, který v posledním záchranářském duelu nervů poslal výhrou 6:2 do první ligy na svém ledě Kladno.

Vítkovice pohledem statistik

Nejproduktivnějším hráčem Vítkovic v sezoně 2019/2020 se stal lotyšský forvard Roberts Bukarts se 42 kanadskými body. Byl také nejlepším střelcem týmu – 16 gólů a také nejpilnějším nahrávačem s 26 asistencemi. V bilanci +/- dosáhl nejlepšího výsledku kanadský zadák Jesse Dudas, který v 10 zápasech dosáhl bilance +7. Zlým mužem týmu byl s 50 trestnými minutami Dominik Lakatoš. Mezi brankáři byl více vytěžovaný a rovněž lepších statistických čísel dosáhl Miroslav Svoboda se 4 čistými konty ze 43 zápasů, procentuální úspěšností 92,02% a průměrem 2,87 gólu na zápas. Daniel Dolejš nastoupil ve 14 utkáních s úspěšností 88,06% a průměrem 3,96 gólu za zápas, nicméně krom jiného vychytal důležité výhry v Liberci a v Třinci v závěru základní části. Kromě konečného 13. místa dle bodů obsadily Vítkovice ve sledované statistice návštěvnosti 7. pozici s domácím průměrem 5 291 diváků na zápas. Na kluzištích soupeřů patřili Ostravané k nejméně atraktivním, když průměr zápasů hraných venku činil 5 054 diváků.

 

 

 

Tipsport Extraliga 2019/2020 – konečná tabulka základní části

Pozn.: červeně – přímý sestupující do 1. ligy
Pozn.: konečná tabulka základní části se rovná konečnému pořadí v sezoně 2019/2020, titul Mistra ČR nebyl udělen.

 

 

NADCHÁZEJÍCÍ ZÁPAS

POSLEDNÍ ZÁPAS

HC Vitkovice Ridera Logo Middle

Máte už permanentku?

Permanentky jsou již vprodeji! Zajistěte si své místo na stadionu. Více >