KOM – VIT 2:1: Koblížkův náskok se smazat nepodařilo

Hrdinou zápasu mezi Kometou a Vítkovicemi byl brněnský navrátilec z Finska Radek Koblížek. Ten dal Jihomoravanům rozhodující náskok, který Vítkovičtí i přes mocné dotahování ve třetí třetině nedokázali smazat. Šancí přitom Ostravané měli celkem dost, ale proti byl i vynikající brankář Furch. Diváci pod Špilberkem viděli napínavý a kvalitní hokej.

Soutěžní premiéra pro Petera Muellera v roli kapitána Vítkovic na brněnském ledě a velká bitva moravských celků prakticky z čela extraligové tabulky. Ostravané dorazili pod Špilberk v pozici lídra průběžného pořadí, zatímco domácí Jihomoravané okupovali sice „až“ šestou příčku, ale jen s nepatrným bodovým odstupem od svého severního rivala. Trenéři hostů se rozhodli dát mezi třemi tyčemi prostor tentokrát Lukáši Klimešovi, což znamenalo další velký příběh tohoto utkání, kdy se proti Kometě ve vítkovickém dresu postavil její odchovanec. Pro toto utkání Ostravané nehlásili žádný návrat z marodky do sestavy, a tak dostal znovu prostor jeden z kmenových hráčů prvoligové Poruby, konkrétně v tomto případě to byl útočník Tomáš Vildumetz.

Vítkovice rozehrály zápas mnohem lépe a po několika úvodních momentech se usadily v útočném pásmu. Domácí byli pod tlakem, ale ustáli jej, hosté se snažili prosadit hlavně aktivitou první formace, ale neprosadili se. Kometa se do útoku začala tlačit později, ale s o to větší razancí a Lukáš Klimeš na svém domácím ledě v roli hosta začal sbírat klíčové zákroky, jako například proti pokusu Kundrátka z druhé vlny ve 3. minutě, nebo proti Flekovi o několik momentů později. Dominik Furch měl při veliké šanci soupeře i štěstí při Maroszově protizpětné střele z mezikruží. Winning Group Arena si na první gól počkala do 10. minuty. Svůj klíčový podíl na tom měla přesilová hra domácích, v ní Brňané zatlačili a byli i produktivní, Radek Koblížek se trefil z kruhu a otevřel skóre – 1:0. Branka povzbudila domácí v útočném snažení, nicméně ruku v ruce s tím se utáhla obrana Ostravanů, takže opticky mohli mít domácí více ze hry, jenže s minimem šancí, které pak dokázal pokrýt Klimeš. Rozruch, hlavně na vítkovické střídačce, vyvolala 17. minuta, kdy po odehrání kotouče na druhou stranu byl atakován do obličeje Roberts Bukarts. V tomto momentě píšťalka rozhodčích mlčela, ale záhy poté už putoval domácí hráč na trestnou lavici. Vítkovičtí však výhodu nezužitkovali, a tak Kometa odcházela do kabin s jednobrankovým vedením.

To mohla ostatně umocnit v úvodu druhé periody, do kterého si přenesla téměř kompletní dvouminutovou přesilovku. Jenže v ní Brňané mnoho nepředvedli, naopak, dostali se do ohrožení po hbitém výpadu Dominika Lakatoše. Vítkovice nejen, že oslabení ustály, ale také si v něm počínaly aktivně. Kometa se při rovnovážném stavu hráčů snažila dobývat území soupeře, bez větších šancí. Znovu to ale jiskřilo na druhé straně, Patrik Koch ve 27. minutě pálil ostře od modré čáry, ale Furch se ke druhé tyči stačil včas přesunout. Vytáhl se i Lukáš Klimeš, především ve 32. minutě po ataku celé druhé brněnské formace a zakončení z bezprostřední Luboše Horkého z bezprostřední blízkosti. Kometa následně nevyužila početní výhodu a v kompletním počtu zahrozili hosté, první útok motal Jihomoravany v jejich třetině, jenže ani vyhlášení střelci ostravského celku se tentokrát neprosadili. Závěr prostřední části byl rozkouskovaný vyloučeními, Vítkovičtí se připravili o kompletní výhodu, avšak ani Brňané neproměnili zkrácenou přesilovku. Jednobrankový rozdíl tak trval i po čtyřiceti minutách.

S ohledem na vyrovnanost utkání a minimální rozdíl vstoupily oba týmy do třetí třetiny především velmi prozíravě směrem dozadu. Nikdo se nechtěl dopustit chyby, která by Kometu stála vedení, nebo naopak vytvořila před Vítkovicemi ještě větší překážku, než jakou měly doteď. Samozřejmě logicky větší aktivitu přece jen vynakládali hosté, protože potřebovali dotáhnout ztrátu. Jejich situace se ale zhoršila, ve 42. minutě se Radek Koblížek protáhl středem, obešel bránícího hráče a snad i se štěstím střelou dostal kotouč pod paží Lukáše Klimeše – 2:0. Koblížek druhým gólem večera navýšil vedení Komety k velké radosti domácích fanoušků. Vítkovičtí okamžitě zaútočili, Dominik Furch byl jako na střelnici a doslova se i prolétl, když expresně zlikvidoval pokus Lakatoše i následnou dorážku Marosze ze druhé strany. Hra se doslova strhávala v brankovišti domácích, Ostravané se odhodlali k velkém útočném tlaku a k tvrdému důrazu v předbrankovém prostoru. Brňané se snažili udržet nulu na ukazateli inkasovaných branek, ale nepodařilo se. V 52. minutě rozjel útočnou akci Peter Mueller a vyslal na zteč kolegu Petera Kriegera, který i navzdory forčeku bránícího hráče prostřelil Dominika Furcha – 2:1. Vítkovice se dostaly nadostřel, smazaly nulu a psychické momentum se tak začalo obracet na jejich stranu. V 54. minutě se na Furcha znovu hnal Krieger, ale tentokrát uspěl brankář Komety. Ale Ostravané nemohli pomýšlet jen na útok, po druhé komerční pauze třetí třetiny se do brejku dostal Koblížek a natahoval se po hattricku, Klimeš měl štěstí. Závěr třetí třetiny byl o neuvěřitelném tlaku Vítkovic, navíc v power play, ale Kometa náskok ubránila. Ostravané se vraceli z Brna bez bodů poprvé od roku 2019.

Martin Pešout (HC Kometa Brno): Bylo vidět, že proti sobě hrají mužstva, která momentálně mají výbornou formu. Soupeř pod dojmem, že je na prvním místě a na vítězné vlně výborně začal. My jsme chtěli začít trochu opatrněji, abychom ho nepustili do vedení. Tam jsme možná hazardovali až moc a podržel nás Furch. Pomohl nám gól z přesilovky a potom to bylo otevřené utkání nahoru dolů, které se muselo všem líbit. Když jsme dali druhý gól a mysleli si, že zápas jde za námi, tak se ukázalo, jak je soupeř silný. Jen nezměrnou bojovností a výborným výkonem gólmana jsme ten zápas ulehali a vyhráli jsme.

Miloš Holaň (HC VÍTKOVICE RIDERA): Viděli jsme vynikající utkání ve vynikající atmosféře, kde prim ze začátku hráli oba gólmani. Myslím si, že start utkání byl v naší režii. V prvních osmi minutách jsme soupeře dostali pod tlak, měli jsme dvě tři tutové šance ze slotu. Nepodařilo se nám dát gól a v oslabení jsme naopak inkasovali, to nás hodně mrzelo a asi to bylo i v hlavách hráčů, protože jsme do toho potom nemohli dostat. Ve druhé třetině byly šance na obou stranách a hrál se parádní hokej. Třetí třetina začala nešťastným protečováním do třetiny, po kterém jsme dostali gól z protiútoku. Tam už to s námi nevypadalo moc dobře, ale hráči v sobě i přesto našli sílu. Po krásné akci vyrovnal Krieger a zbývalo ještě nějakých devět minut. Dostali jsme novou krev do žil a myslím si, že to šlo i vidět. Zatlačili jsme soupeře, měli jsme pár šancí. Nepřálo nám ale ani štěstí, kdy nám odražené puky nechodily na hokejky a Brno si ten výsledek pohlídalo. Gratuluji soupeři k zaslouženému vítězství.

HC Kometa Brno – HC VÍTKOVICE RIDERA
2:1
(1:0, 0:0, 1:1)

Branky: 10. Koblížek (Sallinen), 42. Koblížek (Ščotka) – 52. Krieger (Mueller). Rozhodčí: Kika, Ondráček – Komárek, Hnát. Vyloučení: 2:4. Využití: 1:0. Diváci: 5 819. Střely na branku: 26:41.

HC Kometa Brno: Furch – Ščotka, Ďaloga, Kučeřík, Holland, Hrbas, Kundrátek, Gulaši – Flek, Holík, Horký – Zaťovič, Strömberg, Koblížek – Kollár, Zbořil, Šalé – Dufek, Sallinen, Kratochvíl

HC VÍTKOVICE RIDERA: Klimeš – J. Mikuš, Grman, Koch, Raskob, Gewiese, L. Kovář, J. Stehlík – Bukarts, Krieger, Mueller – Dej, Marosz, Lakatoš – Vildumetz, Lindberg, M. Kalus – Fridrich, Chlán, Lednický