KOM – VIT 1:2: Na Kometě výhra za tři body!

Ani plná hala a bouřlivá atmosféra Kometě proti Vítkovicím nepomohly. Ostravané orámovali sérii šesti zápasů na venkovních kluzištích třemi body z brněnského ledu. Brankář Aleš Stezka pochytal 41 střel, Jan Hruška využil přesilovou hru a vítězný gól si připsal Petr Fridrich. V dalším utkání se Vítkovičtí už konečně představí doma – v pátek přivítají Litvínov.

HC Kometa BrnoPoslední z úvodní série šesti zápasů na ledě soupeřů. Vítkovice přijely do Brna s chutí a odhodláním uzavřít sérii tak, jak ji začaly, tedy vítězstvím. Proti ale byla rozehraná Kometa, po roce půstu hnaná dopředu zaplněným hledištěm a bouřící atmosférou. Ostravané vrátili do první obrany po nemoci Karla Plášila.

Zápas měl slavnostní předznamenání čestným buly olympijských medailistů ve střelbě Jiřího Liptáka a Davida Kosteleckého. A o střelecký úvod se postarali hosté už po několika okamžicích, kdy se ráně dostal zadák Plášil ze druhé vlny. Útočný úvod Ostravanů následoval, když zahrozila druhá formace, nejprve Hruška, pak v dorážkách Svačina, Afanasijev, Gewiese. Brankář Matej Tomek si v prvních momentech vybral hodně štěstí. Pokud některý z týmů působil na začátku zápasu nerozehraně, byla to Kometa. Ta se ke slovu přihlásila až v 5. minutě, kdy Rothovi zaváhání vítkovické defenzivy otevřelo cestu až před Stezku, u kterého zkusil blafák ála Marek Malík, ale zpod nohy se neprosadil. Hra se přesunula do vítkovického pásma, Stezka byl nucen likvidovat pokusy Muellera a Zaťoviče, především proti americkému forvardovi, lépe řečeno jeho hbitému švihu, zasáhl hodně klíčově. Brňané plynule převzali iniciativu, a to i díky dvěma přesilovým hrám. Vítkovičtí znovu prokázali dobrou práci na defenzivní straně, když obě oslabení ustáli. V rovnovážném stavu se osmělili k několika potenciálním brejkům, ale gólově se neprosadili. Na druhé straně ani Kometa gólový účet neotevřela, i když při Zaťovičově nahození v 17. minutě měl i Stezka notnou dávku štěstí, když puk skončil těsně za břevnem na horní síťce jeho klece.

Agresivněji si na začátku druhé periody počínali tentokrát domácí, jenže chyběly vážnější střelecké pokusy, a to i na druhé straně. Oba týmy, jako by se snažily najít vyloženou stoprocentní pozici a příležitost. Světlou výjimkou byla střela Dalimila Mikysky přes bránícího hráče zkraje 24. minuty. Kometa se snažila hrát pozičně, rychle přejít přes střední pásmo a zamknout soupeře ve víceméně statickém boxu, hledat skulinku. To Vítkovičtí na ofenzivní straně předváděli spíše aktivní pohyb s rychlými výměnami kotoučů. Probuzení vítkovické aktivity přišlo právě v čas, ve 27. minutě šli poprvé do početní výhody, v ní Bukarts tvrdou ranou překonal Tomka, ale kotouč skončil na tyči. Mrzet to nemuselo dlouho, Lukáš Krenželok posunul po dalším závaru puk pod sebe a brněnský odchovanec Jan Hruška uklidil rázně do odkrytého prostoru – 0:1. Využitá přesilovka a vedoucí gól měly být velkou psychickou vzpruhou pro hosty a pokud nebyly, minimálně zaskočily domácí a jejich hlasité fanoušky. Brňané se rázem hledali a nic na tom nezměnila ani třetí přesilovka. V ní byl schopen opravdu nebezpečně vypálit jen Roth, jinak se až na krátké intermezzo domácí zabývali spíše snahou dostat se do pásma a udržet se v něm, než rozvíjet útočnou aktivitu. Ve 37. minutě se na odvrácené straně kluziště pokoušel prosadit v poloútoku Marek Kalus, byl ale zadržen, a to znamenalo jediné – samostatný nájezd pro hosty. K exekuci se postavil Roberts Bukarts, který zvolil kličku do bekhendu, ale slovenský brankář ve službách Komety Matej Tomek jeho plán dobře přečetl a skórovat mu nedovolil. Poslední příležitostí Jihomoravanů v prostřední části byla výhoda po vyloučení Flicka. Brňané se opět hodně nadřeli na získání útočného pásma a když už se jim to podařilo, Aleš Stezka byl neoblomný.

Vítkovicím by po dvou třetinách slušel dvoubrankový náskok, bohužel nestalo se, a tak bitva na moravském poli pokračovala třetím dějstvím s jednogólovým rozdílem. Kometa měla v začátku usnadněnou práci vinou dalšího faulu hostů v útočném pásmu. Už ponechaná výhoda slibovala aktivnější a agresivnější přístup tým kouče Jiřího Kalouse. Rozpačitější úvod přesilovky vystřídala přesná rána Marcela Haščáka z kruhu, Aleš Stezka sklapl betony pozdě – 1:1. Pro Vítkovice to znamenalo začít znovu, pro Brno pokračovat v náporu a vytěžit z momentu srovnání obrat. Druhý gól měl na holi možná nečekaně ostravský Petr Fridrich, po pasu Marosze měl ze středu ideální pozici, ale Tomek jeho střelu viděl a neměl problém proti ní zasáhnout. Ještě v tomtéž střídání zahrozili domácí, zcela nehlídaný zůstal před Stezkou Alex Mallet, který se v létě přesunul z Vítkovic zpět do Brna. Dotažení zakončení se mu ale nepovedlo a doslova hořící situace byla uhašena notnou dávkou štěstí. Co se nepovedlo ve 48. minutě, to se povedlo o střídání později. Marek Kalus našel před bránou opět Petra Fridricha a ten už druhou šanci nepromarnil a propálil Tomka – 1:2. Kometa se vrhla do útoku, musela, když zbývalo méně než 10 minut. Dalimil Mikyska v 52. minutě střílel z levé strany po zámku v pásmu Vítkovic, ale Stezka znovu v klíčovém momentu vyrukoval se svou jistou lapačkou. Důslednost, to byla vedle bojovnosti hlavní zbraň Vítkovic. Ostravané už dávno hráli se staženými a částečně zpřeházenými útoky a snažili se všemožně ukrajovat ze zbývajícího času. Aktivní hra v obraně i v útoku znesnadňovala Brňanům cokoli vymyslet, chvílemi působili bezradně a mnoho nepomohlo ani vyloučení v 57. minutě. Vítkovickým tak vše hrálo do karet, jen dobře rozehrané utkání dovést do vítězného konce. Nebylo to snadné, v poslední minutě zahrozil Holík se Šosutalem, který ale u odkryté klece minul. Kometa sáhla po power play, ale nepodařilo se jí usadit se v pásmu a efektivně zakončit. Vítkovice tak splnily cíl, v Brně uspěly za tři body a z venkovní šňůry se do domácího prostředí vracejí před páteční premiérou s 9 body.

Jiří Horáček (HC Kometa Brno): Do utkání jsme nevstoupil ideálně, soupeř nás hned v úvodu dostával pod tlak. Pak jsme se do toho dostali, bohužel na jeden gól těžko můžeme vyhrát. Musíme se připravit na další utkání a před našimi výbornými fanoušky vyhrávat. Mrzí nás ztráta bodů.

Miloš Holaň (HC VÍTKOVICE RIDERA): Měli jsme dostatek času se na zápas připravit a doufali jsme, že když budeme aktivní, budeme i úspěšní. Prvních deset minut bylo jasně v naší režii a je škoda, že jsme nedali vedoucí gól. Ten přišel ve druhé části. Trošku nás zabrzdila branka Komety na 1:1, pak tam byly pasáže, kdy nás domácí tlačili, ale hrozně nám pomohl brankář Stezka. Chtěl bych klukům poděkovat, odehráli výborný zápas a přesně takhle se chceme prezentovat. I když to bylo vydřené vítězství, za tři body jsme moc rádi.

HC Kometa Brno – HC VÍTKOVICE RIDERA
1:2
(0:0, 0:1, 1:1)

Branky: 44. Haščák (P. Holík, Roth) – 29. J. Hruška (L. Krenželok, Bukarts), 51. Fridrich (M. Kalus, Plášil). Rozhodčí: Jeřábek, Šindel – Ondráček, Špůr. Vyloučení: 2:5. Využití: 1:1. Diváci: 5 897. Střely na branku: 42:22

HC Kometa Brno: Tomek – Bartejs, Roth, Kučeřík, Holland, Gulaši, D. Mikyska – Zaťovič, Holík, Mueller – Horký, Krištof, Vincour – Haščák, Kollár, R. Pavlík – Mallet, Rákos, Magee – Šoustal

HC VÍTKOVICE RIDERA: Stezka – Plášil, R. Polák, Galvinš, Gewiese, Koch, L. Kovář, Machů – L. Krenželok, Marosz, Bukarts – Afanasijev, J. Hruška, Svačina – R. Bondra, Flick, M. Kalus – Dej, Chlán, Fridrich