Junioři si vyšlápli na lídra a ve středu mohou získat druhou příčku

Před zhruba pěti stovkami diváků slavili junioři HC VÍTKOVICE STEEL vítězství nad vedoucím celkem extraligy Chomutovem. Ostravané o svém vítězství rozhodli už v první třetině a posunuli se na třetí místo tabulky. O druhé bojují už ve středu od 15 hodin opět doma s Litívnovem.

Na ledě Multifunkční haly ostravské ČEZ ARÉNY se odehrál hodně atraktivní souboj, poslední dva juniorští mistři se do sebe zaklesli a hráči i fandové brali duel 33. kola, s podtitulem Champions Challenge, prestižně. Chomutov přijel do Ostravy v pozici lídra extraligové tabulky, který si v případě vítězství mohl pojistit zisk Prezidentského poháru pro vítěze dlouhodobé části NOEN Extraligy. Vítkovičtí naopak hráli o udržení teoretické možnosti na vítězství v tabulce nadstavby. Důležitost zápasu chápali i fandové a do haly jich dorazilo kolem pěti set. Domácí vstoupili do zápasu velmi aktivně a také úspěšně, skóre otevřel Jan Štencel – 1:0. Druhý gól měl na své holi záhy Šimon Stránský, ale jeho pokus brankář Pirátů Maštalířský zlikvidoval. I tak ale modro-bílí vedli po pěti minutách o dva góly. Jakub Illéš skvělým odrazem o horní tyč chomutovské brány zvyšoval náskok – 2:0. Chomutov toho v úvodu první třetiny moc nepředvedl. Toho naplno domácí využívali a směřovali se za vítězstvím. V 10. minutě se ve skrumáži před bránou hostů nejlépe zorientoval Marek Charvát a opět umocnil domácí vedení – 3:0. Piráti střídali gólmany, Maštalířského střídal Dvořák. Chomutov ale dokázal vytěžit gól i z toho mála, co v první části předvedl, dvě minuty před přestávkou zkusil hostující Šulák na domácího Svobodu vystřelit a uspěl – 3:1.

Po přestávce už se hra přece jen vyrovnala. Chomutov pomalu začínal dostávat své role lídra extraligové tabulky. V úvodu druhého dějství sice zahrozili opět domácí, ale Kuťákova střela skončila jen na Dvořákovi. Piráti se začínali dostávat i do útočného pásma, naštěstí Vítkovičtí jim skvělým napadáním zabraňovali efektivně zakončit. Velkou příležitost měli Ostravané v přečíslení dvou proti jednomu, Martin Blahuta zvolil přihrávku na Ondřeje Slováčka, ta ale nebyla tak přesná, jak by měla být, a tak z akce gólový profit netěžil. Nejnapínavější akce třetiny se odehrála v jejím závěru, valná hromada důrazných Pirátů před Svobodovou bránou skončila pukem za čárou, jenže hosté jej tam dotlačili až po hvizdu sudího a gól tedy nemohl platit.

Do třetí dvacetiminutovky tak domácí šli stále za dvoubrankového rozdílu ve svůj prospěch. Chomutov se pokusil vrátit se do zápasu hned v prvních chvílích, ale dobře chytající Svoboda byl neoblomný. O tom, že nejlepší obranou je útok, všechny přesvědčil záhy Jakub Gelnar, který donutil Dvořáka si lehnout a střelou nad něj zvyšoval na rozdíl tří branek – 4:1. Piráti odpověď nenašli, Šulákova nebezpečná šance skončila v lapačce Svobody, stejně jako Kašeho pokus na jeho betonech. Výborný vítkovický výkon korunoval v 59. minutě pátým gólem Samuel Ollender – 5:1. Vítkovice přehrály jasně Chomutov a tři kola před koncem základní části ztrácejí na vedoucí Piráty už jen devět bodů, což stále živí jejich naději na první místo v nadstavbové části. Úterní výhrou navíc svěřenci trenérů Jakuba Petra a Jaroslava Miksy poskočili na třetí příčku a se zápasem k dobru zaostávají za Litvínovem jen o tři bodíky. Právě Chemiky hostí Ostravané už ve středu od 15 hodin na vlastním ledě.

NOEN Extraliga Juniorů

HC VÍTKOVICE STEEL – Piráti Chomutov 5:1 (3:1, 0:0, 2:0)

Branky: 1. Štencel (Holý), 5. Illéš, 10. Charvát (Churý, Demel), 45. Gelnar (Hawlík, Stránský), 59. Ollender (Illéš) – 18. Šulák (Kaše D., Veselý). Rozhodčí: R. Mrkva – R. Tošenovjan, M. Hlavatý. Vyloučení: 3:3. Bez využití. Diváci: 480.

HC VÍTKOVICE STEEL: Svoboda – Hawlík, Demel, Jonáš, Puzič, Charvát, Bail, Štencel – Ballner,Tomi, Holý, Stránský, Illéš, Blahuta, Kuťák, Ollender, Slováček, Sysala, Gelnar, Churý

Piráti Chomutov: Maštalířský (od 10. Dvořák) – Meliško, Ringler, Drobný, Šulák, Černý, Páleník – Šťovíček, Dimitrov, Vrána, Paleček, Veselý, Macháček, Bednář, Janák, Huňady, Hejcman, D. Kaše.