JUN: TRI – VIT 7:4: Snaha Vítkovic padla pod náporem Třinecké ofenzívy

Vítkovičtí junioři nesložili na finálovém turnaji DHL Extraligy zbraně ani v duelu s favorizovaným Třincem. Ocelářská střelecká a ofenzivní převaha ale byly nad jejich síly. Ostravané odmítli debakl, ale přesto nezískali v základní skupině ani bod a v pátek tak budou bojovat o stříbro s jedním z dvojice Sparta – Plzeň.

Třinec vlétl do utkání sebevědomě. Ostravané o motivaci nouzi neměli, chtěli v posledním utkání skupiny získat skalp vedoucího mužstva a favorita na titul. Jenže jejich snahy už v 1. minutě zbrzdilo vyloučení. Oceláři přitlačili rivala a pokračovali i po skončení přesilové hry. Prakticky v neustálé permanenci byl gólman Wanecki, který pro tentokrát nahradil Šimečka v bráně Ostravanů. Modro-bílí se k první větší akci osmělili až v 7. minutě. Jenže na to odpověděli Slezané prvním gólem, Ondřej Kovařčík našel pasem z rohu před bránou volného Lukáše Jaška, který se dělovkou z první prosadil – 1:0. Následné vyloučení na straně červeno-bílých srovnalo hru a nalilo Vítkovickým krev do žil, nebezpečně dorážel před bránou Adamík, ale Fendrich jeho pokus nadvakrát se štěstím zneškodnil. Třinečtí hráli agresivněji, dovolovali si napadat rozehrávku soupeře hluboko v jeho pásmu, Ostravané se snažili vzdorovat. Když to už vypadalo, že relativně nadějný stav udrží do přestávky, přišla druhá třinecká přesilovka a úspěšná kombinace před bránou, kterou zužitkoval Ondřej Kovařčík – 2:0.

Stejně hladoví se vrátili Oceláři i po přestávce a hned od prvních okamžiků druhého dějství dávali na odiv svou útočnou i střeleckou převahu. Ve 21. minutě předvedli ukázkové přečíslení se střelou z voleje Haman s Jaškem – 3:0. Vítkovičtí měli ale záhy na to nadosah snížení, Ollenderova pohotová střela po rychlém přechodu útočného pásma však pouze orazítkovala břevno Fendrichovy brány. Ve 24. minutě mohl nulu na kontě Třince smazat Dominik Kafka, který si osamoceně počíhal před bránou, jeho teč ale mířila těsně vedle. Následný brejk Slezanů potvrdil pořekadlo nedáš – dostaneš a akci dvou proti dvěma přetavili ve čtvrtou branku Michal Kovařčík s Jaškem – 4:0. Symbolickou pětku dokonali červeno-bílí ve 28. minutě, když z kruhu hledal Petrák před bránou Hladoníka, ten sice pálil nadvakrát, ale přesto Waneckého překonal – 5:0. Jenže Oceláři polevili. V polovině utkání toho využil Vlastimil Malina, když pasem za beky vyslal po straně do brejku Tomáše Gřeše, který svým rychlým blafákem nedal Fendrichovi šanci – 5:1. Ostravané vycítili šanci, na čas převzali inciativu, jenže druhý gól nepřidali, a to ani ve 38. minutě, kdy po faulu na unikajícího Kafku bylo nařízeno trestné střílení. Třinecké až toto znovu probralo, znovu zaujali střelecká postavení a ve 39. minutě užuž zvedali ruce k šestému gólu, jenže dorážka před bránou mířila pouze do tyče, a tak sudí Hradil navzdory červenému světlu brankového rozhodčího rozpažil. To mohlo být výhodou pro modro-bílé, jenže ti v tlaku před soupeřovou bránou chybovali a třináct sekund před druhou sirénou se v přečíslení proti jednomu hnali na Waneckého hned tři Slezané, kombinaci zakončil střelou do odkryté klece Jaroslaw Lorek – 6:1.

Bojovnost vítkovického týmu a nezdolnost motivace v zápase s regionálním rivalem jasně dokládala třetí třetina. Za stavu 1:6 už z pohledu Ostravanů nebylo vůbec, co řešit, ale přesto se svěřenci trenéra Pavla Trnky nadechli k velkému vzdoru. Třinec byl možná částečně i zaskočen přístupem soupeře. Ve 47. minutě se snaha modro-bílých začala projevovat i ve výsledku, Zdráhalovo nahození od modré čáry sklepl těsně před Fendrichem Dominik Kafka – 6:2. Hned na to našli obránci Vítkovic za beky Třince najetého Lukáše Žiaka, ten sice neproměnil, ale bezprostředně poté se v podobné situaci octl Dominik Kafka, kterému do jízdy přihrál z hloubi vlastního pásma Lukáš Klok, a Kafka repete svého nájezdu tentokrát zužitkoval výbornou kličkou – 6:3. Z jednoznačného zápasu se začínalo stávat drama. Jenže odpověď Třince byla blesková, deset sekund po druhém Kafkově gólu, tedy hned po buly, se utrhl Michal Roman a prostřelil Waneckého – 7:3. Ostravané našli síly do necelých dvou minut znovu snížit, tentokrát Kurovského vyraženou střelu stáhl do brány ze vzduchu Jakub Kmošek – 7:4. Čtvrtý gól v třinecké síti byl ale konečným. Modro-bílí se v závěru snažili o pátý gól a dostat tím soupeře ještě pod větší tlak, ale k tomu už nedošlo.

Po základní skupině finálového turnaje skončily Vítkovice na čtvrtém místě a v pátek od 13 hodin je čeká vyvrcholení turnaje v podobě zápasu o třetí místo. Soupeřem jim bude poražený z večerního zápasu mezi Spartou a Plzní.

Ohlasy po utkání (Pavel Trnka a Dominik Kafka)

DHL Extraliga juniorů – Finálový turnaj

HC Oceláři Třinec – HC VÍTKOVICE STEEL 7:4 (2:0, 4:1, 1:3)

Branky:  9. Jašek (O. Kovařčík), 20. O. Kovařčík (Haman, Jašek), 21. Jašek (Haman, L. Doudera), 24. M. Kovařčík Michal (Jašek), 28. Hladoník (Petrák, Doudera), 40. Lorek (Švaňa), 50. Michal Roman – 30. Gřeš (Malina), 47. Kafka (Zdráhal), 50. Kafka (Klok), 51. Kmošek (Kurovský). Rozhodčí: Kika, Hradil – Komárek, Ondráček. Vyloučení: 3:3. Využití: 1:0. Diváci: 150. Střely na branku: 33:36.

HC Oceláři Třinec: Fendrich – Stránský, Adámek, Haman, L. Doudera, Heider, Bartko, Michal Roman – Lacka, Pala, Flok, O. Kovařčík, Jašek, M. Kovařčík, Petrák, Hladoník, Sztwiertnia, Šváňa, Lorek

HC VÍTKOVICE STEEL: Wanecki – Adamík, Charvát, Rudl, Puzič, Ďurkáč, Klok, Štěpánek – Kafka, Jáchym, Žiak, Ollender, Spratek, Zdráhal, Gřeš, Malina, Kurovský, Hartmann, Kmošek