Banner Promo

Je čas se realizovat tady a bojovat za Vítkovice! Hlásí Patrik Zdráhal

Datum publikování:

Foto: Patrik Zdráhal v retro dresu Vítkovic v roce 2018

Během dvou dnů ukončil angažmá ve Švédsku, přesunul se do Ostravy, plácl si s vedením vítkovického klubu a v pátek už se hlásil v A-týmu HC VÍTKOVICE RIDERA. Patrik Zdráhal je po krušných dnech a téměř čtyřech letech zpátky v mateřském celku a těší se, až si znovu zahraje v modro-bílém dresu.

Patriku, vítej zpátky po čase ve Vítkovicích. Máš radost, že jsi opět doma? Jak se zrodil tvůj návrat do mateřského klubu?

Abych pravdu řekl, bylo to hodně narychlo. Předevčírem, tedy ve středu jsem podepsal v Lulea ukončení a samozřejmě už jsme byli v kontaktu tady s Vítkovicemi. První mi zavolal pan Aleš Pavlík, volal mi dvakrát nebo třikrát a potom jsme se sešli už v Ostravě ve čtvrtek večer a uzavřeli jsme to. Jsem moc rád, že mi pan majitel přímo projevil takovou důvěru a že klub projevil takový zájem. Neskutečně si toho vážím. Tohle určitě rozhodlo. Jsem rád, že jsem doma.

 

Po téměř čtyřech letech ses vrátil do paláce a do kabiny jako domácí hráč, s jakými pocity?

Určitě jsem měl pozitivní pocity. Já jsem tady ve Vítkovicích vyrůstal, jsem Ostravák. Cítím se tady jako doma. Moc se toho vlastně ani nezměnilo. Kluci maséři a tak jsou stejní. Přivítali mě skvěle. Vypadá to, že je tady super parta. Takže já věřím, že se týmové výsledky zvednou a moc se na to tady těším.

 

Během působení v Litvínově sis vybudoval výborné renomé, dostal ses do zahraničí. Většinou, když se hráči takového ražení vracejí, projeví o jejich služby zájem vícero klubů. Bylo tomu tak i v tvém případě?

Samozřejmě. Zájem byl určitě z více, než jednoho týmu. A já jsem rád a vážím si každé nabídky, která přišla. Ale rozhodlo to, že jsem z Ostravy, mám tady rodinu a chci, kromě jiného, aby mě ještě mí dědové viděli, jak hraju doma za Vítkovice a chodili sem a podporovat Vítkovice.

 

A značnou roli ve tvém rozhodování jistě sehrál fakt, že jsi jednal napřímo s majitelem klubu, je to tak?

Samozřejmě. To mě přesvědčilo. Nejen ty telefonáty, ale pak i to čtvrteční setkání s panem Pavlíkem mě přesvědčilo, že o mě ve Vítkovicích stojí a že já tady chci být. Jsem rád, že se to dotáhlo do zdárného konce a že můžu zase hrát za Vítkovice – třeba od neděle, nebo po domluvě s trenéry, až mě zařadí do sestavy. Musím hlavně pořádně potrénovat a dostat se do toho, protože jsem poslední dny ani moc nespal a tím jsem toho taky moc nenatrénoval. Takže se do toho musím zpátky dostat.

 

Angažmá ve švédském celku Lulea bylo tvé první dospělé zahraniční. Co se nepovedlo, že skončilo předčasně?

Nevyšlo to, že jsem nehrál. Od začátku sezony jsem hrál v zápasech tak sedm minut a od té doby šel ten ice-time dolů. V posledních zápasech jsem hrál maximálně tři, čtyři minuty a v mém věku – je mi dvacet osm – jsem si řekl, že chci hrát hokej. Vím, že švédská liga je nejlepší v Evropě a kvalita je tam obrovská, ale já se musím dívat také na sebe, chci ten hokej hrát, protože jej miluju. Tuhle práci miluju a chci být týmu prospěšný, ale tam jsem prospěšný týmu nebyl, když jsem seděl na lavičce a na led jsem se dostal možná v komerční přestávce. To bylo docela divné. Dost lidí to nechápalo, ale takové bylo rozhodnutí trenéra. Já jsem ho respektoval a respektuju doteď. A jsem nyní ve Vítkovicích a tak to je.

Dočkal ses od trenéra vysvětlení, proč letní posila v zápasech dostává tak málo prostoru?

Říkal mi, že typologicky nejsem hráč do čtvrté lajny a v prvních třech lajnách a na přesilovce jsem neměl místo. Chápal jsem to, ale i jemu jsem říkal, že když nebudu hrát a ten prostor nedostanu, tak asi nebudu moci ukázat, jaký jsem hráč. Moc jsem toho ukázat nemohl. Respektoval jsem to s ohledem na to, jak kvalitní kádr v Lulei. Hráči jako Linus Omark, Kanaďani, Pontus Andreasson. To jsou hráči, od kterých jsem si vzal strašně moc a třeba Gustafsson s Omarkem mají za sebou skvělé kariéry, a přesto mě vzali mezi sebe, vůbec na nic si nehráli, byli ke mně féroví. Po lidské stránce to tam bylo skvělé, Švédi jsou skvělí. Opravdu jsem neměl, na co si stěžovat, bohužel s výjimkou toho, že jsem nehrál. A to bylo to nejdůležitější.

 

Zkušenost po lidské i hokejové stránce ale jistě dobrá, co myslíš?

Určitě. Jsem rád, že jsem to zkusil. Dostat se ven do zahraničí byl můj sen. Nevím, jestli se mi to ještě povede. Ale život jde dál. Je čas se zpátky realizovat tady a bojovat za Vítkovice.

 

Určitě jsi zaznamenal, že Vítkovice se na úvod sezony dost trápí. Jak to vidíš, zlomí se to i díky tvému příchodu?

Věřím v to. Jinak bych tady nebyl. Večer jsme si s vedením řekli nějaké věci k tomuto a vidím, že to má smysl. Pokud budu podávat ty výkony, které se ode mě očekávají, tak jsem schopný pomoci týmu. Tady ve Vítkovicích je jednoznačně kvalitní tým, ať už je to Laky, Mueller, Buky, Krieger, a další, Marek Kalus. Obrana je taky dobrá a jsem přesvědčený, že brankáři se do toho taky dostanou, protože jsou kvalitní. V tomto týmu nevidím slabinu. Jen je to všechno o hlavě. Hokej je z velké části o hlavě. Když jste v pohodě, všechno jde jak po másle a máte velké sebevědomí. Když to naopak nejde, vše je dole, na ledě si nedovolíte, co obvykle a je to všechno jinak. Myslím, že hlavně nastavení v hlavách musí být pozitivní a pak to půjde přehodit na ten jiný level.

NADCHÁZEJÍCÍ ZÁPAS

POSLEDNÍ ZÁPAS

Tabulka A tým 2023/2024

PozTýmZVVPPPPB
7Bílí Tygři Liberec5224342182
8Mountfield HK52168111775
9HC VÍTKOVICE RIDERA5218582172
10HC Olomouc5216762368
11HC Energie Karlovy Vary5214832761