Jan Košťálek: Vítkovice? Těším se! Rozhodl jejich zájem, přístup a jednání

Foto: hokej.cz

Špičkový extraligový a reprezentační obránce Jan Košťálek už se nemůže dočkat, až oblékne modro-bílý vítkovický dres. Letošní finalista prozradil v úvodním rozhovoru v ostravském působišti, proč dal přednost právě Vítkovicím a s jakými ambicemi do nového angažmá přichází.

Honzo, přicházíš do Vítkovic z kádru vítěze základní části a finalisty extraligy Pardubic. Jak se těšíš na své nové angažmá v ostravském klubu?

Těším se moc, vnímám to jednoznačně pozitivně. Moc se těším na novou spolupráci v novém klubu, v jiném prostředí. Pro mě osobně to bude něco hodně nového, poprvé budu působit na druhé straně republiky, jestli se to tak dá říct, ale opravdu se na to těším. Vítkovice ukázaly, že mají o mě veliký zájem.

Hráč tvých kvalit a zkušeností jistě měl více nabídek, co rozhodlo ve prospěch Vítkovic?

Je to tak, Vítkovice nebyly jedinou nabídkou, kterou jsem měl. Byly tam ještě dvě, tři možnosti. Ale ve prospěch Vítkovic rozhodl jejich přístup a jejich rychlé a korektní jednání. Mluvil jsem osobně s majitelem panem Pavlíkem a je znát, že Vítkovice chtějí v nové sezoně být úspěšné. Volal mi také trenér Pavel Trnka, který mi řekl, co a jak a mně se to hodně zalíbilo. Celkově jsem cítil, že zájem ze strany Vítkovic je opravdu velký. My se s Pavlem Trnkou známe už z reprezentace do dvaceti let a bylo znát, že mě do týmu opravdu hodně chtějí.

Jsi už tedy v novém klubu, s jakými očekáváními a osobními ambicemi jsi do Vítkovic přišel?

Chci být pro klub velkým přínosem. Chci vyhrávat. Chtěl bych ve Vítkovicích najet na ten stejný rytmus, který jsem zažil v Pardubicích, že se do zápasu jde nejen s tím, že se chce vyhrát, ale že se fakt skoro každý zápas vyhrává. Podobný styl bych chtěl zažívat ve Vítkovicích a hlavně bych k tomu Vítkovicím chtěl pomoci svými výkony.

Trenéři už se o tobě vyjádřili v tom smyslu, že s tebou do Vítkovic přichází velká kvalita a že jsi komplexní obránce. Jaká byla ta uplynulá sezona, ve které jsi s Pardubicemi vyhrál základní část a došel až do finále, byla z pohledu tvých osobních výkonů?

Já bych to řekl asi tak, že v téhle nadcházející sezoně bych chtěl ten minulý rok napravit, protože se mi moc nepovedl…

Jako obránce jsi v extraligové sezoně 2023/2024 nasbíral 31 kanadských bodů. To hodnotíš jako nepovedenou sezonu?

Bodově i herně jsem s tím trochu bojoval. Nevydařil se mi vstup do sezony, na měsíc mě vyřadilo zranění… prostě si nemyslím, že jsem měl dobrou sezonu a tu nadcházející, kterou budu hrát ve Vítkovicích, beru tak, že je v ní co napravovat. Tak to cítím.

A-tým Vítkovic už začal letní přípravu, jak jsi na tom ty? Už trénuješ a kdy se připojíš k týmu?

Zatím jsem ještě s přípravou nezačal, protože ta sezona byla dlouhá a bylo tam strašně moc zápasů. Hráli jsme vlastně až do května. Se svým kondičním trenérem jsme zhodnotili, že bude lepší si pořádně odpočinout a pak udělat sice kratší, ale o to intenzivnější letní přípravu a pak skočit do sezony. Ale k týmu se určitě připojím, jakmile to půjde.

Na severní Moravě jsi zatím ještě nepůsobil, už jsi zmínil, že znáš trenéra Trnku, co hráče v kabině? Máš v současném týmu Vítkovic známé? Jak se těšíš do nového kolektivu?

Jo, znám, určitě to pro mě nebude úplně nové. Se Zdráhošem jsem odehrál spoustu zápasů v reprezentaci. Něco jsme také odehráli v Kanadě v juniorce. Kluky znám, s Mikym jsem dva roky zpět hrál v Pardubicích. Myslím, že se tam adaptuju rychle.

V kádru Pardubic jsi hrál i s Tomášem Vondráčkem, který ve Vítkovicích část sezony 2023/2024 působil, konzultoval jsi i s ním?

Abych se přiznal, tak ne, protože se to všechno seběhlo opravdu rychle. Vlastně jsem ani neměl moc čas to s klukama v Pardubicích řešit, protože jsem se s nikým z kluků neviděl. Ale to asi ani nevadí. Jak už jsem řekl, já se do Vítkovic těším, bude to něco nového a moc se těším na to, že se nám bude dařit.