Banner Promo
HC Vítkovice RideraHC Bílí Tygři LiberecHC Sparta PrahaBK Mladá BoleslavHC Škoda PlzeňHC Kometa BrnoHC OlomoucHC Mountfield HKHC Energie Karlovy VaryHC Berani ZlínHC Dynamo PardubiceHC Verva LitvínovHC Motor ČBHC Oceláři TřinecRytíři Kladno

Jakub Petr: Rozhodla zkušenost Komety, na top týmy máme rezervy

Datum publikování:

Druhá sezona Jakuba Petra ve funkci hlavního trenéra a generálního manažera Vítkovic skončila skvělým 4. místem po základní části, dorovnáním klubového rekordu v počtu získaných bodů, ale také bolestně rychlým koncem ve čtvrtfinále. S jednodenním odstupem shrnul detailně příčiny neúspěchu proti úřadujícímu mistrovi a nastínil program, plány i výzvy pro následující sezonu.

 

Čtvrtfinále a tedy i sezona pro vás skončily po čtyřech zápasech. Od vašeho vyřazení Kometou uplynul téměř den, s jakými pocity se za touto sérií ohlížíte?

Samozřejmě člověk přemýšlí o některých věcech už v průběhu série. Musím přiznat, že je to ještě hodně čerstvé. Ale v krátkosti, příčina, proč jsme my nebyli tím úspěšnějším týmem, se dá shrnout v několika bodech. Prvním je především veliká zkušenost Komety a jejích hráčů. Zdálo se, jako by z jejího pohledu loňské play off skončilo a okamžitě začalo to letošní. A stejně, jako Kometa prošla loňskými sériemi, tak suverénně si poradila i s námi. Sportovní klíč k tomu, abychom s touto sérií něco udělali, ležel v prvních dvou zápasech. Dvakrát jsme v nich vedli 1:0. Ve třetí třetině prvního utkání jsme měli šance, abychom za stavu 2:2 strhli vedení na svou stranu. Já netvrdím, že kdyby se to podařilo, že bychom sérii vyhráli, ale přece jen, i pro psychiku týmu by bylo lepší, kdybychom z Ostravy odjížděli alespoň s jedním vítězstvím. Tři z těch čtyř zápasů měly podobný průběh – vedení 1:0, nevstřelení druhé branky, neodskočení soupeři. Čtvrtý zápas byl už zápasem o všechno a ten nás stály přesilové hry. Chraň Bůh, abych si v této fázi sezony stěžoval nějakým směrem k rozhodčím. Naše fauly tam byly a byly způsobeny tím, že jsme nestíhali tlaku soupeře. Kometa se přesilovkami dostala do hry a pokračovala v tlaku i při hře pěti proti pěti. Taky jsme si potvrdili, že hrát v Brně proti tak kvalitnímu soupeři a proti tak ďábelské atmosféře, kdy diváci jsou jejich dalším hráčem a celé prostředí je pekelné, je extrémně těžké. To se vlastně potvrdilo i ve třetím zápase, kdy jsme věděli, že jde o hodně důležité utkání, a přesto jsme jej ztratili. To mě mrzí asi nejvíce, protože jsme v tomto zápase odstoupili od toho, co nás zdobilo celou sezonu. Dostali jsme rychlé góly z předbrankového prostoru a defenzivní hra nebyla vůbec ideální. Dalším bodem, když pominu třetí zápas, je ofenzivní stránka naší hry.

 

V sérii s Kometou se vám střelecky moc nedařilo…

To je to, co jsem chtěl zmínit. Je to pro mě zklamání. Jestli dobře počítám, tak jsme dali v celé sérii jen tři góly ve hře pět na pět a z toho jeden byl hodně šťastné nahození z půlky kluziště. To je to, co mě jako trenéra a i jako manažera do další sezony trápí nejvíc. To, že se naši klíčoví ofenzivní hráči nedokázali prosadit. A nebude to asi náhoda, protože když shrnu naše vzájemné zápasy s Kometou v základní části, tak doma jsme jim nedali ani jeden gól, v Brně jsme skórovali v prvním utkání jednou, akorát ve druhém se nám podařilo vyhrát a dali jsme tři branky. Takže ofenziva, včetně přesilových her, je tím, v čem jsme se Kometě nedokázali přiblížit. Naopak jejich ofenzivní síla a celkově zkušenost a vyzrálost byly ty klíče, které vedly k vítězství Komety. Pro mě je to zkušenost, že mužstvo hrálo kompaktně a je nyní na nás, jak udělat další krok do dalších sezon. Pokusit se týmům, jako je Kometa, vyrovnat.

 

V základní části jste ale byli druhým nejproduktivnějším týmem. Čím to, že byla Kometa z tohoto pohledu vaší největší překážkou?

Hlavně v play off se na sebe mužstva precizně připravují. I my jsme měli čas si rozebrat soupeře v jednotlivých detailech. I my trenéři hledáme v hlavách zpětně, co jsme mohli nebo měli udělat jinak, co jsme měli změnit. Ve finále se ale vše děje na ledě a nemyslím, že by se ta daná mužstva něčím překvapila. Šlo o konkrétní provedení. A srovnání se základní částí? Je to něco jiného. Sami jsme se o tom přesvědčili. A v náš neprospěch opravdu dost rozhodovala nezkušenost s takovými zápasy. Kometa má hráče, kteří si play off do sytosti vyzkoušeli, prošli si jím až k poháru loni. Oni měli v ofenzivní části, na rozdíl od nás, klid na hokejkách, přesilovky hráli parádně. Je to dáno i kvalitou hráčů. Já nechci vyzdvihovat jednotlivce z našeho týmu – i když jsme měli úspěšnou základní část, tak až na Patrika Bartošáka jsem nevyzdvihoval jednotlivé hráče a nebudu to dělat ani po tom, když se něco nepovede. Sám vnitřně trenérsky se snažím, a je to práce nás všech, najít cestu, jak být dál úspěšnější, než tomu bylo letos. I pro hráče je to těžké, nejen v hokeji, předvést v nejklíčovějších částech sezony to nejlepší. Je něco jiného dávat branky a využívat šance ve fázi sezony, kdy už je prakticky o něčem rozhodnuto a pak je těžké to znovu předvádět ve finální fázi sezony. To jsou pak ti top hráči, kteří si dokážou pohodu a úspěch přenést i do klíčových zápasů a v tom nás Kometa předčila. A i trpělivostí. Ve třech zápasech jsme vedli a oni svou trpělivostí, kvalitou, klidem na hokejkách i tím, že dál hráli hokej, který je zdobí už minimálně dvě sezony, dokázali utkání otočit. A to byl ten rozdíl oproti nám. Na naše hokejky se často vkradla nervozita a nebyli jsme schopní odskočit na rozdíl alespoň dvou branek. K tomu je na stranu Komety potřeba přičíst i maximální vyrovnanost všech čtyř lajn.

 

Je hodně těžké hrát proti soupeři, který má všechny čtyři formace téměř stejně silné?

Několikrát jsme v sezoně proti soupeři používali checking line s cílem soustředit se na klíčové hráče protivníka. Tady u Komety to bylo hodně těžké, protože všechny útoky byly vyrovnané a byly stejnou hrozbou.

Přes všechny komplimenty směrem ke čtvrtfinálovému soupeři a přes objektivní zhodnocení jeho síly, nezdá se vám výsledek 0:4 na zápasy pro váš tým až příliš krutý?

To se vracím k tomu, co jsem říkal. S výjimkou třetího zápasu jsme předvedli bojovnost, nasazení. Někteří hráči museli jít přes svou mentalitu, co se týká jejich typologie. V prvních dvou zápasech byly všechny prvky play off. Už před sérií bylo zřejmé, že pro nás bude klíčová enormní bojovnost, houževnatost i bruslivý styl hry. Někdy jsme měli fáze utkání, kdy jsme chtěli hrát trochu opatrněji, ale to mužstvo už je nějak ze sezony naladěno a my jsme věřili, že to je styl, který může Kometě dělat problémy. A ono to tak, speciálně v těch ostravských zápasech, skutečně bylo. Jenže jsme se, a to se zase vracím, nedokázali prosadit více v ofenzivě. Nevyužívali jsme přesilové hry. Takže z tohoto pohledu, když vidíme vývoj těch tří zápasů, mě hodně mrzí, že jsme sérii nedokázali vrátit do Ostravy, ani v jednom ze tří utkání, ve kterých jsme vedli, jsme nedokázali urvat vítězství. To by mohlo udělat něco s psychikou obou týmů. Takže nula čtyři na zápasy vypadá hrozivě, ale musíme přiznat, že mužstvo šlo na krev, ale Kometa ani jednou nezpanikařila, ani když musela dotahovat, ani ve druhém utkání, kdy jsme dlouho vedli a mohlo to vypadat, že nebudou až tak v pohodě. Herní sebevědomí na straně Komety bylo ale veliké a díky té zmíněné trpělivosti dokázali vždy utkání zvrátit na svou stranu. Pro nás to není příjemné. Byli jsme blízko a nevyšlo to, a to pak vstupuje do hry i psychika. Je špatné, že třikrát vedeme a ani jednou nevyhrajeme.

 

Bezprostředně po čtvrtém zápase hodnotil Patrik Bartošák vypadnutí Vítkovic ve čtyřech zápasech slovem ostuda. Volil byste stejný výraz?

To jsou ty rozhovory hned po zápasech. Bartes je jedním z hráčů, kteří věří do poslední chvíle a kteří jdou do každé sezony s tím, že na jejím konci vyhrají jednoznačně titul. Tahle mentalita je samozřejmě v pořádku. Pokud po čtvrtém zápase řekl, že prohrát nula čtyři s úřadujícím mistrem je ostuda, tak je to samozřejmě jeho pocit. Vždy je těžké po deseti a více měsících tvrdé dřiny přijmout konec. Je ve vás velké prázdno a takové ty věci, které zažívají poražené týmy. Jak říkám, s výjimkou třetího zápasu, byly všechna utkání maximálně na krev a rozhodoval jeden gól. Těžko mluvit o ostudě. Kometa loni vyhrála tři série a ztratila během toho jen dva zápasy, její bilance v play off je úžasná. Prohrát nula čtyři je zklamání. Chtěli jsme na základě všech pozitivních aspektů dlouhodobé soutěže na to v play off navázat. Když pak prohrajete a je konec, tak je strašně jednoduché nadávat a kopat kolem sebe, být naštvaný. Ale my bychom neměli být. Nechceme se chlácholit, ale zaznamenali jsme posun vůči předchozí sezoně a už od dnešního dne začínáme pracovat na nadcházející sezoně. A dopředu říkám, že nebude jednoduché udržet ten současný tým pohromadě a ještě jej vhodně doplnit. Samozřejmě vše je i o financích. Vypadli jsme hned ve čtvrtfinále, zklamání určitě, ale ostudou bych to nenazýval a myslím, že i Bartes sám by s odstupem alespoň jednoho dne takový výraz nevolil.

 

Před sezonou bylo vaším cílem dostat se do šestky. V základní části jste skončili čtvrtí, vyrovnali jste klubový rekord v počtu získaných bodů. Dá se sezona 2017/2018 z pohledu Vítkovic, i přes brzký konec v play off, hodnotit jako pozitivní? Jak to vnímáte?

My tady ve Vítkovicích nebudeme spokojení nikdy, dokud to nedotáhneme na vrchol. To už jsme několikrát říkali. Já jsem věčný optimista, ale i já sám přiznám, že konce sezony jsou v takovém případě těžké. A to i na mistrovství světa, když vypadnete ve čtvrtfinále, nebo i když prohrajete až ve finále. Vždy je tam ten momentální smutek, když se raduje jen jeden a vy to nejste. Samozřejmě chci v tom najít pozitivní věci, protože víme, jak vypadá náš tým, víme, kolik mladých hráčů dostalo příležitost. Místy jsme byli nejmladším extraligovým týmem. To jsou pozitivní věci, které se musí do hodnocení započítat. Ale znovu připomenu, že v době, kdy se nám extrémně dařilo a měli jsme naši šňůru vítězství, tak jsem říkal, že já pořád cítím, že naše mužstvo ve společnosti top týmů ještě není. A výsledky letošní sezony za to hovoří. Vidím obrovský progres v tom, že s těmi mužstvy, které se pohybovaly kolem nás, jsme měli výrazně lepší bilanci, což byl klíč, který dodával hráčům sebevědomí. Najednou jsme ta mužstva, se kterými jsme se v minulých sezonách hodně trápili, začali porážet a to nás katapultovalo do společnosti nejfavorizovanějších týmů. Vzájemné zápasy s těmito soupeři ale už tak ideální nebyly. To je to, co mě směřuje k tomu, co udělat pro to, abychom si udrželi svou výkonnost a abychom se dostali do míst, kde jsme byli letos. Samozřejmě je na mě doplnit mužstvo tak, abychom dokázali porážet nově i ty top týmy. Já vím, že jsme skončili čtvrtí, ale bylo vidět, jakou kvalitu má pátý tým. Vím, že se říká, že každý může porazit každého, ale pro mě osobně už dnem po vyřazení začíná práce na tom, abychom tu naši loď posunuli dále a to i navzdory faktu, že víme, že tento kádr ve stejném složení pro další sezonu nezůstane. I tak budeme trvat na tom, abychom si udrželi a ideálně navýšili naši kvalitu. A to „B“ je, ve všech hráčích po volnu probudit chuť a vůli být ještě lepší, než letos.

 

Jak?

Máme obrovskou zkušenost s tím, jakou cestou jsme si prošli v této sezoně. Další zkušeností je play off. Měli bychom to zúročit. Čeká nás dlouhá pauza a dlouhá letní příprava. Ale to, co jsem hráčům především v kabině po vyřazení řekl, bylo, že jim děkuji a že ne všechno v sezoně bylo špatně. Nemíním vše shazovat, kritizovat, nadávat a kopat kolem sebe. Pro nás trenéry to byla také velká zkušenost. A pokud jde o tu motivaci do další sezony, tak jsem hráčům řekl, ať si zapamatují ten moment, kdy si podáme se soupeřem ruce, jdeme z ledu a vidíme bouřící arénu a oslavující soupeře. Ať na to myslí při každém tréninku a pak i při každém zápase a dělat vše pro to, abychom to byli příště my, kdo si tyhle momenty bude užívat a ne soupeř.

I přes neúspěch ve čtvrtfinále jste nasadili laťku v této sezoně hodně vysoko. Co je potřeba udělat pro to, abyste se v další sezoně ideálně posunuli ještě výše?

To je pravda. Pojďme si ale na rovinu říct, že hodně zápasů toto mužstvo ubojovalo. Bylo tam hodně věcí, které nejsou vidět, ale ve finále rozhodnou o vašem úspěchu. Dodržování defenzivních aspektů hry, prosazování se, ale bylo také hodně zápasů, kdy nás podrželi gólmani, speciálně Patrik Bartošák. Zpětně víte, že jsme v řadě zápasů mužstva až tak nepřehrávali, ale spoustu bodů jsme získali houževnatostí, obětavostí, skvělým gólmanem. Odpověď na to ale přišla v play off, kdy to vše tam bylo, ale nebyli jsme schopní prosadit se dopředu. Takže i v hodnocení základní části se nemůžeme jen plácat po ramenou, že se něco podařilo, ale pořád mít na paměti, že nám do těch top týmů pořád něco schází. Takže hlavní výzvou do dalších sezon je zvednutí herní kvality týmu. Jak trenérsky, tak hlavně manažersky. Samozřejmě naším přáním i úkolem je mužstvo posílit, případně rozvinout výkon mladých hráčů, kteří už šanci letos dostali a potenciál u nich je. Musíme si také uvědomit, že to v příští sezoně nepůjde už tak snadno. Už ve druhé půlce sezony si na nás soupeři začali dávat čím dál větší pozor. My proto nyní musíme být lepší, konzistentnější a zlepšit se všech aspektech. Ideální doplnění kádru, posílení, nahrazení těch, kteří odejdou, nebude snadné, to znovu připomínám.

 

Sezona je u konce. Jaký je nyní program týmu?

Pro nás, jako realizační tým, dneškem začíná nová sezona. Pro mě osobně vlastně z manažerského pohledu začala v průběhu sezony. Je potřeba pracovat na skladbě týmu pro novou sezonu, protože někteří hráči odsud odejdou. Někteří přijdou. Co se týká programu, tak hráči klasicky dostanou několikadenní volno, pak přijde na řadu regenerační, organizovaný, tréninkový mikrocyklus. Pak dostane tým šestitýdenní volno. Stejný princip, jako loni. Ještě před tím ale projdou všichni hráči zdravotními prohlídkami. Budeme chtít, aby prvotní, co každý hráč udělá, bylo doléčení šrámů a péče o tělesnou schránku podle toho, jaká doporučení každému dají lékaři, fyzioterapeut popřípadě kondiční trenér. Prvotní věc není odjet na dovolenou, jak si to většina fanoušků myslí, ale dát tělu to, co se mu během sezony vzalo. A i tak budou mít hráči dost času opravdu vypnout a odpočinout si. Pořád si myslím, že máme v sezoně zranění hodně a teď pro hráče začíná fáze sezony, kdy musí udělat vše pro to, aby se předešlo zraněním během herního období. V polovině května nastoupíme na letní přípravu, která bude trvat do července, pak krátké volno a pak jdeme na led. A to už jsme v sezoně 2018/2018.

 

A jak to vypadá z vaším osobním programem z pohledu trenéra i manažera?

Extraligové play off pokračuje. Samozřejmě není snadné se na něj dívat, když už v něm nejsme, ale je to výborný zdroj materiálů a věcí, které nás mohou obohatit a které můžeme implementovat do týmu, abychom se posunuli dále. Pak začíná mistrovství světa, další zdroj informací a studijního materiálu. Na rozdíl od předchozích let na žádnou dovolenou nejedu. Prověřím také kontakty a pokusím se vyjet i na nějakou stáž v zámoří, protože tam se sezona teprve k vrcholu blíží. Z manažerského pohledu už práce začala. Každodenní práce na tom, abychom zase tu vítkovickou mašinu v následující sezoně posunuli o něco dál, ale jak už jsem řekl, z manažerského i trenérského pohledu bude hodně těžké tu právě skončenou sezonu při nejmenším zopakovat. Ale uděláme pro to maximum, protože nám to zachutnalo, protože se chceme posouvat dál a chceme udělat vítkovickým fanouškům radost, když se to v letošním play off nepovedlo.

 

 

NADCHÁZEJÍCÍ ZÁPAS

POSLEDNÍ ZÁPAS

Tabulka A tým 2022/2023

PozTýmZVVPPPPB
1HC DYNAMO PARDUBICE4527846101
2HC VÍTKOVICE RIDERA452349986
3HC Sparta Praha4424521384
4HC Oceláři Třinec4420451573
5Bílí Tygři Liberec45157101369
HC Vitkovice Ridera Logo Middle

Máte už permanentku?

Permanentky jsou již vprodeji! Zajistěte si své místo na stadionu. Více >