Banner Promo

Jakub Petr o změnách v kádru, Romanu Polákovi, přípravě i letním programu

Datum publikování:

Generální manažer a hlavní trenér HC VÍTKOVICE RIDERA Jakub Petr shrnul změny v kádru před nadcházející sezonu, prozradil více o interním jednání v návaznosti na možný návrat Romana Poláka z NHL, okomentoval prohloubení spolupráce s nyní již prvoligovou Porubou a nakonec také prozradil, co jeho tým a svěřence čeká v nejbližších dnech a týdnech.

HC Vítkovice RideraLetní příprava je v plném proudu, jak zatím probíhá?

Tak, jak byla letní příprava naplánována, tak probíhá bez jakýchkoli větších komplikací. Někteří hráči trénují individuálně, ostatní s týmem, vše má na povel kondiční trenér Igor Horyl, který má ve svém oboru bohaté zkušenosti. Vše jde podle plánu.

 

Oproti kádru z minulé sezony došlo ve složení mužstva jen k menším změnám. Byl to váš záměr?

Logicky to byl náš záměr. Kdo je pozorný a sleduje naše kroky dlouhodobě, tak ví, že se snažíme pracovat koncepčně. Od začátku našeho působení u A-mužstva se snažíme budovat tým, vylepšovat jej. Proto velká zemětřesení a výměny poloviny kádru nelze očekávat, logicky. Po minulé sezoně jsme ani neměli důvod, dělat nějaké dramatické změny, samozřejmě pokud k tomu nejsme dotlačeni faktem, že přijde zajímavá nabídka ze zahraničí pro některého z hráčů. Snažili jsme se dělat opravdu kosmetické změny, vyladit mužstvo na pozicích, které bylo potřeba trochu poupravit. Jsme rádi, že nejméně tři čtvrtiny týmu zůstávají stejné a chceme jednoznačně navázat na to, co se nám povedlo v minulé sezoně.

 

Dají se po odchodech Slobody a Koloucha očekávat ještě nějaké další?

Hostování ještě skončilo Milanu Bartovičovi. Z útoku odešel, ano Petr Kolouch. Některým dalším hráčům, kteří se v našem kádru až tolik v minulé sezoně neobjevovali, jsme neuplatnili opci, ale připomínám, že v jejich případě jde o posun do Poruby a s tím, že pro extraligu na tyto hráče nadále držíme práva, takže rozhodně není vyloučeno, že by se mohli v budoucnu ještě ve Vítkovicích objevit. Z obrany odešel Karol Sloboda, kterému skončila smlouva. Pokud jde o další odchody, tak došlo k jednomu, se kterým jsme až tolik nepočítali, a to je odchod Lukáše Kloka. Ten dostal seriózní nabídku z KHL, konkrétně z mužstva Slovanu Bratislava. Posledním, který v těchto týdnech opustil náš kádr, je obránce Patrik Urbanec. U něj je to postaveno tak, že v současném složení týmu bychom mu nebyli schopní dát takovou roli, jakou by si vzhledem ke svému věku a své kvalitě zasloužil. Samozřejmě předešlé sezony byly z jeho strany poznamenány zraněními a jeho zápasové vytížení tak nebylo takové, jaké bychom si představovali. Musíme vnímat celkovou situaci v naší obraně, kdy chceme dát opět prostor také mladším hráčům, kteří dostanou příležitost poprat se o své místo. Patrik Urbanec odchází na rok, ale není nikde napsáno, že by se za rok nemohl k nám vrátit. Navzdory jeho odchodu si myslím, že je typem beka, který může v jiných klubech hrát důležitou roli a v daném věku ji potřebuje. My pro něj bohužel toto místo nemáme, takže jsme se domluvili na takovémto postupu.

 

Jak to vypadá s brankářem Patrikem Bartošákem, o jehož odchodu do zahraničí se po sezoně dost spekulovalo v médiích?

Stávající situace se má tak, že Patrik Bartošák s námi absolvuje soustředění v Tatrách, stejně jako všechny předešlé fáze letní přípravy. Poctivě se připravuje a trénuje.

 

Přišel obránce de la Rose, útočník Schleiss. Jak tyto nové hráče vnímáte a co od nich čekáte?

Ani jeden z příchodů není takzvaně spíchnut horkou jehlou. Tyto hráče jsme dlouhodobě sledovali. Honzu Schleisse znám z působení u národního týmu. Znám jej typologicky a už pro něj máme připravenu roli v týmu, která by mu měla odpovídat a nám opět pomoci. To by v útočné fázi mělo doplnit naši mozaiku. Co se týká Erika de la Rose, šlo o logickou volbu, už vzhledem k tomu, že skončil Karol Sloboda. Nám se Erik a jeho hra líbí a líbila už v průběhu sezony. Hodně jsme o něj stáli a jsme rádi, že se stal součástí naší vítkovické organizace.

 

Hodně se v těchto dnech hovoří o možnosti návratu obránce Romana Poláka do Extraligy a o tom, zda by hrál ve Vítkovicích, či konkurenčním Třinci. Můžete prozradit o této záležitosti více?

K tomu se dá říct to, že sám Roman Polák už leccos naznačil ve svých rozhovorech pro média. My jsme s ním zpočátku měli několik jednání. Byla to jednání na úrovni sportovní i manažerské. Já k tomu v těchto dnech mohu říci jen to, že platí, co řekl. Tedy že vzhledem k jeho věku, zkušenostem i kvalitám stojí hodně o to, aby odehrál ještě minimálně sezonu v NHL. Ale samozřejmě je tam ještě varianta, že v případě neúspěchu jednání v NHL by se vrátil do české extraligy a do našeho regionu. Já jsem jej víceméně citoval. Ale taky rád přiznám, že naše jednání s ním se v posledních dnech hodně zintenzivnila, ale více k tomu nemohu teď říci.

 

Hokejová Poruba po letech postoupila do 1. ligy. Co to znamená pro Vítkovice v návaznosti na spolupráci mezi oběma kluby?

Vzájemná spolupráce mezi oběma kluby začala před dvěma lety, ale samozřejmě jsme si byli všichni vědomi toho, že rozdíl dvou úrovní mezi oběma mužstvy je značnou komplikací. Teď, postupem Poruby do WSM Ligy, dostala spolupráce trochu jiné obrysy. Začali jsme jednat krátce po postupu Poruby do I. ligy. Poruba jasně deklarovala, že varianta polské extraligy už z její strany není reálnou a i ze strany jejího vedení byla znát od začátku velká snaha o pokračování a prohloubení naší vzájemné spolupráce. Jednali jsme na manažerské i trenérské úrovni. Stěžejní pro nás bylo, že hráči, kterým jsme neuplatnili opce, dostali nabídku z Poruby a souhlasili s ní. Takže stále úzce spolupracujeme a spolupracovat budeme. Ať už směrem z Poruby k nám, nebo našich hráčů směrem do Poruby. Vzdálenost mezi oběma kluby je minimální a spolupráce bude prospěšná oběma týmům a především hráčům.

 

Na konec školního roku jste si připravili zajímavou aktivitu pro fanoušky – veřejný trénink ve Skalka Family Parku. Na co se mohou lidé těšit?

Rozhodli jsme se zařadit ještě jednu odpolední fázi do našeho programu, právě směrem k tomuto, jistě zajímavému zážitku pro naše fanoušky. My areál Skalka Family Parku známe, několikrát jsme jej už využili a jsou tam výborné podmínky. Navíc je to poslední den školního roku, takže je to skvělá příležitost i naše malé, ale i velké fanoušky, přijít se podívat, jak vypadá jeden z tréninků a potom si jeho části i vyzkoušet, samozřejmě pod dozorem našeho kondičního trenéra Igora Horyla. Samozřejmě připraveny budou ještě další doprovodné akce.

 

Léto přivítáte účastí na Arrows Festu, kde váš tým čeká baseballová exhibice. Baseball jste si vyzkoušeli už před dvěma lety. Těšíte se na tuto pro vás netradiční aktivitu?

Těšíme. Je to navázání na akci, kterou jsme uskutečnili před dvěma lety. Jak baseballový klub Arrows, tak naše hokejové Vítkovice slavíme významná klubová jubilea, takže i tento festival bude součástí oslav obou organizací. Bude to velká oslava ostravského sportu. Připojí se i američtí fotbalisté ze Steelers. Věřím, že si spousta našich fanoušků i fanoušků obou klubů najdou to své a budou se dobře bavit, protože… Jak jsem řekl, bude to oslava ostravského sportu, oslava přicházejícího léta, prázdnin.

 

Už nyní jste kombinovali suchou přípravu s tréninky na ledě, kdy opravdu oficiálně vyjedete k přípravě na ledě?

Tréninky na ledě v kombinaci se suchou přípravou byly zaměřeny především na rozvoj individuálních dovedností jednotlivých hráčů. Na začátku července uzavřeme první fázi letní přípravy. Hlavní část volna už proběhla. Následovat tak bude jen krátké volno k oddychu a v polovině července už se sejdeme k prvním oficiálním tréninkům na ledě. Od středy 18. července budeme mít nejprve tu část, ve které se budeme věnovat zapracování a pilování dovedností a od dalšího pondělí pak už do toho půjdeme naplno. A přiznám, že my trenéři se už na to hodně těšíme, protože od posledního zápasu minulé sezony už uběhlo hodně času.

 

V předzávodním období vás čeká jedenáct přípravných zápasů, postavíte se extraligovým soupeřům, ale i týmům z KHL. Čekají vás hodně kvalitní prověrky, je to tak?

Plán přípravy už je jasný. Vypadá to zajímavě. Zápasů máme poměrně dost, ale máme taky široký kádr a vzhledem ke spolupráci s Porubou budeme některé naše hráče širšího kádru využívat v rámci přípravy i tam. Takže my trenéři potřebujeme co nejvíce šancí, abychom si vše odzkoušeli. Příprava je pestrá. Chybí nám tam letos Švýcarsko, což vychází také z programů týmů, které hrají například Champions Hockey League. Na druhé straně se vracíme na tradiční Tatranský pohár. Do každého zápasu půjdeme s trochu jiným záměrem. Samozřejmě vždy chcete vyhrát, ale příprava je především o tom, správně si vše ozkoušet a vyladit na sezonu. Takže v každém utkání se zaměříme na trochu něco jiného. Budou to především prověrky, jak už zaznělo.

 

 

NADCHÁZEJÍCÍ ZÁPAS

POSLEDNÍ ZÁPAS

Tabulka A tým 2023/2024

PozTýmZVVPPPPB
7Bílí Tygři Liberec5224342182
8Mountfield HK52168111775
9HC VÍTKOVICE RIDERA5218582172
10HC Olomouc5216762368
11HC Energie Karlovy Vary5214832761