Banner Promo
HC Vítkovice RideraHC Bílí Tygři LiberecHC Sparta PrahaBK Mladá BoleslavHC Škoda PlzeňHC Kometa BrnoHC OlomoucHC Mountfield HKHC Energie Karlovy VaryHC Berani ZlínHC Dynamo PardubiceHC Verva LitvínovHC Motor ČBHC Oceláři TřinecRytíři Kladno

Jakub Petr: Čtvrtfinále CHL je ctí pro klub i pro každého z nás

Datum publikování:

HC VÍTKOVICE RIDERA jako historicky první český klub postoupil do čtvrtfinále Champions Hockey League. Ostravané vyřadili v bratrovražedném souboji českého mistra z Liberce a trenér a GM v jedné osobě Jakub Petr je s počinem svých svěřenců náležitě spokojen.

Podařilo se vám probojovat se mezi osmičku nejlepších v Evropě. Máte z toho velkou radost?

Já začnu trochu obšírněji. Je to trošku o české povaze. Když se vypadne, tak se řekne, že vlastně ta Liga mistrů nic moc neznamená, a když se postoupí, tak hned všichni mění názor, nebo se ukazuje na soupeře, že to podcenil. My jsme už na začátku řekli, že Liga mistrů pro nás má dvě fáze. Přípravnou – už v létě jsem říkal, že z pohledu konkurence je to obrovské obohacení i vzhledem ke skladbě našeho kádru. Je to o mezinárodní zkušenosti, díky které má tahle soutěž budoucnost. Liga mistrů tuhle roli plní parádně. V kabině není nikdo, kdo by tyto zápasy podcenil a celkem trefně to řekl Vladimír Svačina po zápase, když tvrdil, že v létě ani do přáteláku, ani do turnajového zápasu nemůže jít nikdo tak, že by to podcenil, protože pak může přijít o své místo v sestavě. A ta druhá fáze je taková, že když už jsme v létě strávili v základní části tolik času i úsilí, tak ta váha tam je. Nebrali jsme to a ani nebereme, že jsme v Lize mistrů od toho, abychom se jenom zúčastnili. Přehnané cíle jsme neměli, ale byli jsme odhodlaní postoupit ze základní skupiny. Pak se nám otevřela cesta přes slovenského mistra, dále Liberec, či Švédové. A když jsme také viděli, jak zástupci extraligy dokážou hrát s těmi top evropskými týmy. Tak nálada v kabině byla už taková, že se nám to může povést. Přiznám, že od zápasu v Liberci jsme mnoho nečekali, protože jsme v něm nastoupili v dané sestavě s řadou mladíků. Na druhou stranu ten zápas dopadl, jak dopadl, a proto před odvetou byla ta výzva velká. Náš zájem byl jednoznačně do toho jít naplno a myslím, že to bylo vidět. Liberec byl hokejovější, ale naše nasazení a obětavost byly stoprocentní. Odpověď je jasná, je to pro nás prestiž, a o to větší, že jsme přešli přes českého mistra, který jasně před sezonou avizoval, že i v CHL chce dojít, co nejdál.

Vítkovice jsou historicky prvním českým týmem, který se v Champions Hockey League dostal tak daleko. Jaké to je?

Ještě štěstí, že jsme hráli v těch pět (smích) Fanoušci jiných soupeřů na nás křičí, že jsme věčně druzí, tak jsme konečně v něčem první (smích). Je to výborné, prestiž. Museli jste vidět tu spontánní radost. Věnujeme CHL hodně času, úsilí, je to hodně i o administrativních záležitostech. Šest třetin zápasů s Libercem nás dostalo tam, kde nyní jsme. Je to čest pro klub i pro každého z nás. Pro mě osobně jeden z highlightů dosavadní kariéry.

Jednoznačně velkou osobou vašeho týmu v Lize mistrů je výborný Daniel Dolejš. Jak moc vám zamotává hlavu svými výkony v bráně?

Martinovi Pruskovi zamotává hlavu (úsměv). Je dobrý. Jeho průměr je výborný. Ligu mistrů můžeme vnímat i z dalšího pohledu, že je to vzkaz pro samotné hráče. Odveta s Libercem byla jediným zápasem v Česku v úterý a my víme, o pár lidech, kteří se na ten hokej byli podívat – ať už je to Jirka Fischer z Detroitu a reprezentace. Pro ty kluky je to dobrá šance se ukázat, protože nikdy nevíte, kdo v té hale může sedět a můžete z toho pak těžit v budoucnu. Pokud jde o brankáře, tak jsou výborní – to je sen každého trenéra. Dan teď měl dva těžké zápasy, takže střídání pokračuje. V tom nabitém programu, který nás čeká, se brankáři o tu porci zápasů jednoznačně podělí, protože není možné, aby to utáhl celé jeden sám.

Často se hovoří o tom, že Liga mistrů mnoho fanoušků nezajímá a divácky netáhne. V posledních dvou domácích utkáních jste ale vždy překročili čtyři tisíce a začínáte se přibližovat extraligové návštěvě. Těší vás to?

Netáhne divácky – netáhne lidi, kteří tomu nerozumí. Tak to vidím já. V minulé sezoně váleli v CHL hráči jako Mathews, Puljujärvi, my v Ostravě jsme měli v dresu Tappary Laineho. To jsou už dnes hvězdy NHL, o kterých se píše, mluví, všude jsou vidět. Já myslím, že ti, nezlobte se, rádoby fanoušci, si dnes doma trhají vlasy, když vidí, že Laine dal v NHL další hattrick a vede tabulku NHL a před rokem hrál proti Vítkovicím v Ostravě a mohli ho vidět na vlastní oči za pár peněz. To je to, co by mělo lidi lákat a kdo hokeji rozumí, ten to ví a takové zápasy si ujít nenechá. Není to jen o domácím celku, ale taky o soupeři a o rozdílném stylu a rozdílném hokeji, který soupeř umí předvést. My jsme loni měli štěstí, návštěva na Ligu mistrů byla solidní. Letos nám hodně pomohlo to česko – slovenské derby s Nitrou. V těchto úrovních play off už beru jako samozřejmost, že zájem diváků a fanoušků stoupá, měl by. My jsme v Liberci udělali hratelný výsledek pro domácí zápas a v odvetě mě opravdu fanoušci příjemně překvapili, v jakém počtu dorazili. Vše do sebe zapadlo.

Už tak hodně nabitý program listopadu a prosince vám nyní další dva zápasy dost zhustí. Je to pro vás velká komplikace?

Na to jsme se připravovali celé léto. V našem plánu jsou volná okna, kde jsou právě rezervovány zápasy pro Ligu mistrů. Když jsme plán dělali, tak jsme svým způsobem počítali, že to určitá komplikace být může, ale tak to je problém všech dalších klubů. V současné době jsou multifunkční arény nastaveny tak, že se to dá zvládnout. Od začátku jsme se snažili reagovat a přizpůsobit plán tak, abychom jeli třeba na delší trip, nebo hráli dva zápasy po sobě. Ona ta vůle tady v Česku obecně k tomu ještě není, ale chápu to, že se jedná o zaběhnuté pořádky. Už teď se nám rýsují možnosti, že bychom hráli dva zápasy po sobě, ale to musíme ustát. To mužstvo je mladé a měli by si na to zvykat. Čtrnáct zápasů ve třiceti dnech, to je velký počet, ale nedělá nám takové vrásky. Vrásky nám dělá spíš marodka, ale o té se bavíme pořád.

Jste ve čtvrtfinále, dostali jste se do fáze, kdy je Liga mistrů už pro klub výdělečná?

Já jsem si myslel, že je hodně výdělečná ve chvíli, kdy jsme vycházeli z kabiny a zraněný Rosťa Olesz pustil naplno při odchodu hymnu fotbalové Champions League. V ten moment máte pocit, že jde o obrovské prachy (úsměv). Ale tohle je hokej. Já na to až tak neumím odpovědět. Samozřejmě určité prize money za postup dostaneme, ale zase je potřeba brát v úvahu vyšší náklady na cestování a další věci s tím spojené. Neříkám, že jsme v předešlých kolech neušetřili, ale zase připomínám, že finanční stránka věci není až tak v mé kompetenci. Na náklady se až tak nedíváme, bereme to primárně z pohledu sportu a prestiže a reprezentace Ostravy a Moravskoslezského kraje a celého českého hokeje.

Na reprezentaci města, kraje, země i na prestiž kladete velký důraz…

Jednoznačně. Jako, ať jde o peníze, nebo ne, je potřeba vnímat naši účast v Lize mistrů i jako určitou investici do nás samotných. Je to podobné, jako třeba u nás trenérů, kteří si občas sami zaplatíme nějakou stáž, ano, stojí to finance, ale ve finále se vám to pak vrátí. A podobné je to tady u Ligy mistrů. Pro náš mladý kádr a pro nás všechny je každý zápas v téhle mezinárodní soutěži obohacením, zkušeností. Klub, město i partneři investují do kádru, kterému pak tyhle zkušenosti pomůžou a tým to pak zase klubu i městu a partnerům může bohatě splatit sportovně v budoucnu.

Pojďme k vašemu novému soupeři. Vyzvete švýcarský Fribourg-Gottéron. Jak jej vnímáte po sportovní stránce?

Teď už to jsou všechno atraktivní soupeři, včetně Sparty. Asi jsem ty Švýcary chtěl trochu více, než Finy. Ani ne tak, kvůli kvalitě, která je obdobná – série byla hodně vyrovnaná – ale spíše kvůli tomu, že jsme za posledních pár let byli ve Finsku několikrát a změna neuškodí. Švýcarský hokej je trošku jiný, než Finský hokej. Zase to vnímáme tak, že favority nejsme, ale i tak můžeme překvapit. Kádr úplně dopodrobna zatím neznám, ale vím, že tam jsou kvalitní jména, také Češi Roman Červenka a Michal Birner. Pro fanoušky myslím, že bomba.

Čtěte také

Vítkovice ve čtvrtfinále Ligy mistrů vyzvou švýcarský Fribourg-Gottéron

Ostrava9. listopadu – Švýcarský celek, kterému vévodí český kanonýr Roman Červenka. To je soupeř Vítkovic pro čtvrtfinále Champions Hockey League.Ostravané v úterý senzačně vyřadili mistrovský Liberec a probojovali semezi nejelpších osm celků Evropy. Jejich protivníkem v cestě do semifinále je Fribourg-Gottéron.

NADCHÁZEJÍCÍ ZÁPAS

POSLEDNÍ ZÁPAS

Tabulka A tým 2022/2023

PozTýmZVVPPPPB
1HC DYNAMO PARDUBICE4527846101
2HC VÍTKOVICE RIDERA452349986
3HC Sparta Praha4424521384
4HC Oceláři Třinec4420451573
5Bílí Tygři Liberec45157101369
HC Vitkovice Ridera Logo Middle

Máte už permanentku?

Permanentky jsou již vprodeji! Zajistěte si své místo na stadionu. Více >