Hokejová oslava 100 let republiky. Vítkovice v neděli hostí Pardubice

Vítkovice versus Pardubice, oslava českého a československého století, hymny obou zemí někdejšího společného státu, vlaječky i samolepky na obličej, trikolory. Nedělní extraligový hokej v Ostravě bude v pravdě sváteční. Hraje se 28. října od 16 hodin.

Naše vlast, naše republika, samostatná, nezávislá, vybudovaná na demokratických základech – slaví 100. výročí svého vzniku. V neděli 28. října to bude přesně 100 let, co český lev, obrazně řečeno, zacloumal okovy starého Rakousko-Uherského mocnářství a díky enormním snahám a úsilí veličin, jakými byli Tomáš Garrigue Masaryk, Edvard Beneš, Milan Rastislav Štefánik, ale i Alois Rašín, Karel Kramář a desetitisíce legionářů a dalších odvážných vlastenců. Na hrůzách zákopů 1. světové války, na troskách starého podunajského soustátí vyrostl zdravý a sebevědomý stát Čechů a Slováků, Československá republika, která po celou první polovinu 20. století byla více či méně osamoceným ostrovem demokracie ve střední Evropě. Samozřejmě, 100 let existence našeho státu nebylo jen pokojných, ať už bezmála 50 let pod hrůzovládou totalitárních režimů – nejdříve nacistického, pak komunistického. Pravda, ani dnes už neexistuje Československo, ale dva samostatné státy, Česko a Slovensko. Doba se změnila, nicméně stále jsme suverénní stát (bez ohledu na názory a poznatky té či oné politické frakce naší reprezentace), jsme svobodným národem, který zažívá největší blahobyt od zmíněného roku 1918 a nebýt onoho 28. října, nebyli bychom zřejmě ani my. Pojďme toto výročí náležitě oslavit.

Hokejová oslava 100 let republiky

Sport bez politiky a politika bez sportu. U hokeje ale těžko. Lední hokej se stal českým národním sportem i proto, že jej fandové nikdy nevnímali apoliticky. Oslava 100 republiky si proto zaslouží i svou hokejovou úroveň. Pravou hokejovou oslavou výročí bude v Ostravě souboj tradičních mužstev: Vítkovice versus Pardubice.

Letošní základní část vstoupí v neděli do své druhé čtvrtiny. Vítkovice na svém ledě vítají nejtradičnějšího a nejčastějšího soupeře! Již 232 vzájemná bitva v celkové ligové historii. To je pořádná porce. Vítkovice versus Pardubice, to je souboj tradic, ale i bitva dvou týmů, které chtějí stůj co stůj vyhrát.

Miloš Holaň starší patronem utkání

Miloš Holaň starší, borec 70. a 80. let, který nejprve pomáhal s návratem Vítkovic do I. ligy po šesti letech v nižší soutěži a na centru populární trojice Stránský – Holaň – Neuvirth bavil vítkovické fandy až do zlatého triumfu v roce 1981. Právě Miloš Holaň starší je patronem nedělního duelu a o první přestávce bude hostem autogramiády ve vítkovickém zákoutí.

Kromě toho se fandové mohou těšit na doprovodné aktivity související s oslavou 100 let republiky. Budou rozdávány vlaječky – z jedné strany logo Vítkovic, z druhé česká národní vlajka s logem 100. Rozdávány u vchodů budou také samolepky na obličej v designu české vlajky. Fandové s českými vlajkami a v českých dresech – nemají-li vítkovické – jsou samozřejmě vítáni. Před samotným začátkem utkání zazní československá státní hymna, tedy jak česká, tak slovenská pasáž. Na multimediální kostce budou promítána historická a vlastenecká videa.

Čtěte také

100 let republiky oslaví v průvodu Ostravou i legendy Vítkovic