Banner Promo

Historie vítkovických retro dresů

Datum publikování:

A-tým Vítkovic v pátečním zápase s Kometou oblékne repliky dresů z mistrovské sezony 1951/1952. V historii ostravského hokeje to nebude poprvé, kdy mužstvo odehraje utkání v retro dresech.

 

 

Páteční utkání s Kometou Brno (25. 2., 17:30 – vstupenky v prodeji) je pojato jako výroční. Vítkovický klub si v něm připomene zisk prvního mistrovského titulu a současný kádr oblékne repliky dresů z roku 1952. Nebude to poprvé, co současní hokejisté obléknou retro dresy. Pomineme-li některé případy, kdy aktuální mužstvo ještě nemělo hotové nové trikoty a obléklo ty z předešlé sezony, což se stávalo hlavně v 70. a dokonce i zkraje 90. let, vyloženě cíleně a plánovaně repliky historických dresů obléknou vítkovičtí hokejisté letos počtvrté.

 

2011 – Premiéra retro dresů

Poprvé A-mužstvo Vítkovic obléklo retro dresy 4. února 2011, tedy před deseti lety. Ostravský klub tehdy slavil 30. výročí mistrovského titulu z roku 1981. Tým kapitána Jiřího Burgera, s Viktorem Ujčíkem, Romanem Málkem či Markem Malíkem v sestavě oblékl červené dresy s modrým rytířem Vítkem v bílém kruhu – repliky těch dresů, ve kterých Vítkovičtí odehráli v roce 1981 poslední soutěžní zápas a stali se mistry Československa.

Na utkání byli pozváni všichni žijící členové mistrovské party, kteří také o přestávce mezi první a druhou třetinou vstoupili na ledovou plochu. Aplaudovalo jim při tom téměř 8 500 diváků. Následovníci mistrů z roku 1981 pak v utkání jasně přehráli Kometu Brno 5:0. Povedená oslava.

 

2017 – K ligovému výročí

Podruhé se Vítkovičtí oděli do replik historických dresů 3. ledna 2017. Tipsport Extraliga slavila přesně v ten den 80. výročí prvního utkání celostátní hokejové soutěže. Jubileum se přímo týkalo i Vítkovic vzhledem k tomu, že premiérové ligové utkání se hrálo právě v Ostravě a Vítkovice v něm 3. 1. 1937 hostily pražskou Spartu.

Oslava 80. výročí vzniku celostátní hokejové ligy byla projektem napříč českými profesionálními kluby, takže Ostravané nebyli jediní, kdo oprášil své historické trikoty. Na druhou stranu oproti jiným mohli právě oni obléct dresy, které měly přímou návaznost na připomínané datum. Vítkovičtí nastoupili v zápase s Plzní v replikách červených svetrů s bílým nápisem SSKV na hrudi. Bohužel byli to hosté v regulérní aktuální sadě dresů slavil před 5 700 diváky výhru (4:2). Domácím k úspěchu nepomohla ani přítomnost legendárního trenéra Vladimíra Vůjtka staršího na střídačce.

 

2018 – Výroční zápas s velkým „V“

Do třetice vyměnili hokejisté Vítkovic své aktuální dresy za ty historické 21. prosince 2018. Klub slavil 90. výročí svého založení, a to velkolepě. Soupeřem byla Sparta, do hlediště dorazilo bezmála 9 000 diváků, na ledovou plochu nastoupilo téměř 90 největších osobností historie klubu a pod strop arény vystoupal dres Františka Černíka.

A-tým v utkání se Spartou oblékl repliky prvních doložených vítkovických hokejových dresů (svetrů, které vystřídaly do té doby provizorní fotbalové trikoty). Černé uniformy s bílým „V“ vyšitým na prsou a bílými pruhy na rukávech. „V“ proti „S“, byla to skvělá hokejová podívaná, kterou ovládli domácí Vítkovičtí 4:2, a to i přesto, že v prosinci 2018 se tým potýkal s poklesem formy.

 

2022 – Hold mistrům 1952

Čtvrtý duel v retro dresech je teprve na programu. V pátek 25. února 2022 nastoupí Vítkovičtí do utkání s Kometou Brno v netradičních a designově atraktivních červeno-žlutých dresech s modrým logem – štítem na prsou. V replikách dresů Sokol VŽKG současný tým i klub dá vzpomenout na mistry z roku 1952 při 70. výročí prvního titulu.

Původně se vzpomínka měla konat už v lednu a v duelu se Spartou, jenže epidemická opatření vyhlášená koncem roku 2021 zapříčinila posun termínu. Volba padla na 25. února a povedlo se, od 18. února 2022 mohou sportovní kluby využít více než 50% kapacity svého stadionu. Navíc vstup fanoušků do haly není podmíněn žádným prokazováním se certifikáty o očkování či negativními testy. Vstup bez omezení – samozřejmě s platnou vstupenkou či permanentkou.

 

 

Jak vznikala podoba retro dresů 1952?

Podobu mistrovských dresů z roku 1981 si ještě leckdo z fanoušků živě pamatuje, vzhled a barevná kombinace svetrů ze začátku i konce 30. let byly jasně popsány v klubových záznamech z těch let. Z tohoto pohledu nebylo těžké repliky dresů pro výročí v letech 2011, 2017 a 2018 připravit a vyrobit. Jenže s dresy z roku 1952 to už tak snadné nebylo. „Samozřejmě máme k dispozici řadu fotografií, jenže ty jsou černobílé. Žádný z originálních dresů se nedochoval, v archivu informace o barevné kombinaci či vzhledu nalezeny nebyly. Jediné, z čeho jsme mohli při přípravě replik dresů prvních vítkovických mistrů vycházet, byly vzpomínky pamětníků – pozdějších hráčů či soupeřů Vítkovic. Nutno ale dodat, že ty se rozcházely. Někteří říkali, že dresy byly červeno-žluté, druzí modro-žluté, jiní dokonce že byly modro-šedé,“ vypráví klubový historik Zdeněk Janiurek. Šťastná náhoda na jaře 2021 však přinesla nečekané rozuzlení. „Při pátrání v archivech novin a časopisů se na nás usmálo štěstí. Velkou zásluhu na tom má Tomáš Kučera z Českých Budějovic, který objevil titulní stránku týdeníku Květy z prosince 1952. Na ní byla barevná – kolorovaná – fotografie z finálového zápasu z ledna 1952 mezi Vítkovicemi a ATK. Vítkovický útočník Oldřich Seiml na ní dává gól a je jednoznačně vidět, že dresy byly červeno-žlutě pruhované a štít na hrudi byl modrý s bílými písmeny,“ popisuje Janiurek.

Pro dnešní generace je červená a žlutá pro Vítkovice hodně netradiční, klubovými barvami jsou modrá a bílá. I k tomu má Janiurek vysvětlení. „Přestože už od 20. let byly klubovými barvami vítkovického SSK modrá a bílá, dresy vítkovických hokejistů tomu zcela neodpovídaly. Jednu černo-bílou sadu nahradily v polovině 30. let dvě – červená a žlutá. Proč? To už asi nikdo dnes nezjistí. Každopádně červená a žlutá byly barvy vítkovických dresů ve 30. a 40. letech až s přesahem do první poloviny 50. let. Původně byly ale dresy jednoduché. Ty které Vítkovičtí oblékali od roku 1951 byly designově přece jen divočejší. Tehdejší kapitán Ladislav Staněk vzpomínal, že při tvorbě návrhů dresů se často přihlíželo k podobám dresů jiných klubů, především zahraničních. Pruhované dresy tak mohly být inspirovány podobou trikotu francouzského Racing Paris, který v Ostravě na přelomu 40. a 50. let ve svých pruhovaných dresech hostoval.“

NADCHÁZEJÍCÍ ZÁPAS

A tým
2023-2024 Tipsport Extraliga
OSTRAVAR ARÉNA

POSLEDNÍ ZÁPAS

A tým
2023-2024 Champions Hockey League
Galler Kantonalbank Arena, Rapperswill

Tabulka A tým 2023/2024

PozTýmZVVPPPPB
10HC Energie Karlovy Vary247421131
11HC ŠKODA PLZEŇ247331130
12HC VÍTKOVICE RIDERA235151222
13Rytíři Kladno234341222
14BK Mladá Boleslav254221718