Guntis Galvinš před derby: Pro mě nic speciálního. Ve Vítkovicích se cítí skvěle

Lotyšský obránce Guntis Galvinš kompletuje první měsíc ve vítkovických modro-bílých barvách. V úterý se poprvé od svého prosincového konce v Třinci postaví tváří v tvář Ocelářům, kterým před dvěma lety výrazně pomohl v cestě za mistrovským titulem. Jak se těší na derby a jak se vůbec cítí ve svém současném působišti?

Už skoro měsíc působíš ve Vítkovicích, jak jsi ve svém aktuálním působení spokojený?

Cítím se tady výborně. Tým mě vřele přivítal, jsou tady přátelští hráči, trenér hovoří dobře rusky, takže je i tohle pro mě výhoda. Za sebe můžu jen říct, že se tady cítím skvěle, čím dál tím lépe.

V minulé sezoně působil ve Vítkovicích především tvůj krajan Roberts Bukarts, probíral jsi s ním před svým příchodem do Ostravy Vítkovice, doporučil ti přesun sem právě on?

Nene, nemluvil jsem s ním o tom. Nebylo to ani potřeba. V Extralize jsem už tři roky, takže jsem Vítkovice znal jako soupeře a věděl jsem o tomto týmu. Nepotřeboval jsem zjišťovat mnoho nových informací.

Původně jsi hrál v Třinci, na konci roku jsi ale kádr Ocelářů opustil, vrátil ses do Lotyšska, abys byl do týdne zpět v Česku a ve Vítkovicích. Můžeš o tom prozradit více?

Bylo to neočekávané. Ale takhle, jak jsi to popsal, to bylo. Skončil jsem v Třinci, vrátil jsem se domů. Pak mi ale zavolali, že je možné angažmá tady ve Vítkovicích, takže jsem se vrátil do Česka. Nebylo to nic zvláštního, takhle někdy hokejový život chodí.

Rozhodoval ses pro nabídku Vítkovic dlouho?

Víte, já jsem byl mimo šest dní a bylo mi jasné, že čím dříve se do toho opět dostanu, tím lépe pro mě. Jednoznačně jsem nechtěl ještě končit sezonu, ale chtěl jsem hrát. To byl hlavní důvod, proč jsem souhlasil a souhlasil jsem hned. Takže nic vážného a dlouhého, rychle jsme se domluvili.

Jak vnímáš aktuální výsledky, aktuální výkony, jak se cítíš ve Vítkovicích, které bojují o desítku, bojují o účast v předkole play off?

Bylo hodně důležité, že přišlo několik nových hráčů, tým se trochu pozměnil a začal lépe hrát. Nejdůležitější ale je začít vyhrávat a vyhrávat pravidelně. Tým je silný, hráči věří, že mohou vyhrávat a porážet každého, to je taky důležité. Samozřejmě pro nás je teď hlavním cílem play off, my se pro to musíme dále držet našeho herního plánu, makat naplno a uvidíme, kam nás to dovede po konci základní části.

V úterý hrají Vítkovice v Třinci. Bude to pro tebe speciální zápas? Cítíš nějakou motivaci navíc právě pro utkání proti Ocelářům a na jejich ledě?

Nic speciálního. Přece jen hraju profesionální hokej docela dlouho. Není to o tom, proti komu hrajeme, jde o to být soustředěný na svůj výkon, odvést maximum možného. Pro mě je to jen další zápas a je v podstatě jedno, proti komu ho hraji. Hlavní jsou body, o které se hraje, ne proti komu se hraje.

Každopádně ale výhra nad silným Třincem by udělala radost i tobě, je to tak?

Samozřejmě, pojedeme tam vyhrát. Jistě, jsou top týmem, proto musíme být opatrní a připravení. Ale pokud odehrajeme výborné utkání, můžeme je porazit.

Vzhledem k tomu, že jsi ještě před měsícem hrál v Třinci, máš nějaké osobní poznatky o určitých slabinách Ocelářů, kterých můžete využít v zápase? Řešili jste to spolu například s trenérem nebo spoluhráči?

Ani ne. My nehledáme slabiny soupeře a nejdeme po nich. Soustředíme se na náš herní plán a na to, abychom jej plnili správně a úspěšně. To je ten hlavní cíl.