GČC: VIT – TRI 3:4: Třinec dvakrát otáčel, Vítkovice ztratily v 59. minutě

Ani ve druhém utkání Generali Česká Cupu hokejisté Vítkovic nebodovali. S favorizovaným Třincem odehráli na vlastním ledě otevřenou partii, soupeře chvílemi i výrazně přehrávali, ale naděje zhasly poté, co se Oceláři v 52. minutě vrátili do zápasu a rozdílový gól vstřelili v čase 58:43.

V hodně nestandardních podmínkách anticovidových opatření, ještě umocněných stavebními úpravami v OSTRAVAR ARÉNĚ, vyjeli hokejisté HC VÍTKOVICE RIDERA poprvé od března před své fanoušky. Vzhledem k omezením v souvislosti se šířením koronaviru se domácí představili v desetitisícové hale jen čtyřem stovkám diváků. Jejich soupeřem ve druhém kole Generali Česká Cupu byl našlapaný Třinec.

Modro-bílí opět nenastoupili v kompletní sestavě, tentokrát chyběl v sestavě Zbyněk Irgl, v bráně dostal přednost Miroslav Svoboda, obnovená premiéra ve vítkovickém dresu čekala na Lukáše Krenželoka, který převzal dokonce i kapitánské céčko. Překvapivě nechyběl ani Martin Dočekal, kterému se v úterý narodil syn. Třinečtí vyjeli na vítkovický led v černých dresech, netradičně. Ostravané v čistých bílých byli jim v první periodě zdatným oponentem. Oceláři si vytvářeli herní převahu, ale vyložené šance si až tolik nevytvářeli. To Vítkovičtí si, poučeni z úterku ve Zlíně, počínali střelecky aktivně a snažili se zakončit každou větší šanci. Mohli otevřít skóre, ve 3. minutě našel Štencel křížnou přihrávkou na pravém kruhu Dočekala, pokus kryl Štěpánek. V 7. minutě to byl sám Štencel, který pálil, rovněž z pravé strany a Štěpánek opět kotouč vyrazil. Domácí si zahráli přesilovou hru, ale v ní jim vázla kombinace. Početní výhodu nevyužili ani hosté, ti získali v závěru první třetiny rovnou dvakrát dvě minuty, měli tlak v pásmu, ale Svoboda odolal jednak díky povedeným zákrokům a dílem také slabší mušky vyhlášených třineckých kanonýrů, dokonce za ním zvonilo i břevno.

Se zbytkem přesilové hry si Třinec do prostřední části přenesl i tlak a udržel jej i navzdory plnému počtu Ostravanů. Miroslav Svoboda odolal a ještě založil útok, po kterém se snažil Mallet najít před bránou Krenželoka. Vítkovičtí se tím ale nakopli dopředu a několikrát nebezpečně sevřeli favorizovaného soupeře. Krátce na to ustáli i vlastní oslabení a pak se z trestné lavice vrátil na led Dominik Lakatoš a gólově. Jakubu Štěpánkovi ve 26. minutě nedal výstavním vikýřem šanci – 1:0. Oceláři se snažili najít odpověď okamžitě, hned po buly nastřelil tyč Matěj Stránský, přesto převaha Vítkovic trvala nadále. Paradoxně byla to početní výhoda, která Ostravanům přidělala potíže. Ve 32. minutě totiž nedokázali výrazněji ohrozit Štěpánka, hosté si dovolili útočný výpad a Petr Vrána důraznou cestou do brankoviště slavil srovnání – 1:1. Hra se srovnala a další brankový moment přinesl opět nerovnovážný stav. Výhodu hráli hosté a Petr Vrána se prosadil napodruhé při zakončení kombinace útočné formace z mezikruží – 1:2. Oceláři se tím dostali na koně a Vítkovičtí měli co dělat, aby tlak ustáli až do konce třetiny. Závěr opepřila tlačenice mezi Lakatošem a Stránským.

Vítkovice do třetí třetiny doslova vlétly! Hned po 19 sekundách slavil snížení po spolupráci se Štencelem Jan Hruška – 2:2. Ostravanů byl najednou plný led a Třinec byl pod těžkým tlakem. Štěpánek měl hodně práce, únik Krenželoka ještě kryl, ale ve 46. minutě kapituloval potřetí, přelstil jej střelou z nulového úhlu třinecký odchovanec Rostislav Marosz – 3:2. Obrat v zápase si dalo líbit i 400 diváků v ochozech, což byla maximální možná návštěva s ohledem na aktuální protikoronavirová opatření. Třinec přece jen potřeboval zabrat a z přemíry snahy pramenil i faul Draveckého u mantinelu, který nejen, že zapříčinil oslabení pro hosty, ale rovněž na 10 minut vyřadil slovenského kanonýra ze hry. Vyloučení ale obecně dost promíchala složení sil na ledě. Vítkovičtí nezužitkovali 20 vteřin přesilovky 4 na 3, Třinec následně odpověděl průnikem Martina Gernáta – 3:3. Srovnání vybičovalo oba týmy k ještě větší aktivitě, v 53. minutě pálil tvrdě na Štěpánka Hruška a přetahovaná pokračovala. Modro-bílí měli šanci v přesilové hře, třičtvrtě minuty hráli dokonce pět na tři, ale bezvýsledně, remíza trvala dále. Na prodloužení ovšem nedošlo. Oceláři přitlačili v závěru, domácí nebyli s to se osvobodit a v 59. minutě, přesněji řečeno v čase 58:43 po akci celé první formace vstřelil rozhodující branku hostující kanonýr Martin Růžička – 3:4. Vítkovičtí zkusili hru bez brankáře, vytvořili si šance, ale s výsledkem už nestihli nic udělat.

Darek Stránský (HC VÍTKOVICE RIDERA): Začátek takový, jaký se dal čekat, to znamená hokej nahoru dolů, ale bez větších šancí. Taky první třetina skončila nula nula. Polovina druhé třetiny dobrá, ale paradoxně nás zabrzdila naše přesilovka, ve které jsme inkasovali a Třinec nám dal další gól při našem oslabení. Z našich hokejek se pak nějak vytratila jistota. Ve třetí třetině jsme ale prvních deset minut agresivním hokejem a sebevědomím jsme soupeře přehrávali. Jenže to je vše, co k tomu pozitivně říci, protože takový zápas by se neměl nikdy ztrácet. Dostali jsme zbytečný gól ve hře čtyři na čtyři a úplně zbytečný gól necelé dvě minuty před koncem. Nevyužité přesilovky – slabina samozřejmě, ale i tak jsme měli tento zápas vyhrát.

Generali Česká Cup

HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Oceláři Třinec 3:4 (0:0, 1:2, 2:2)

Branky: 26. Lakatoš (Štencel, M. Svoboda), 41. J. Hruška (Štencel, Schleiss), 46. Marosz (L. Krenželok, Mallet) – 34. P. Vrána (Adámek), 37. P. Vrána (M. Stránský, M. Růžička), 52. Gernát (Hrehorčák), 58. M. Růžička (Gernát, P. Vrána). Rozhodčí: Dědek, Kika – Gebauer, Rožánek. Vyloučení: 7:8, navíc Dravecký (TRI) 10 minut osobní trest za vražení na hrazení. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 400 (maximální kapacita). Střely na branku: X:X

HC VÍTKOVICE RIDERA: M. Svoboda – Štencel, Trška, Koch, Kubeš, L. Kovář, R. Černý – Lakatoš, J. Hruška, Schleiss – L. Krenželok, Marosz, Mallet – Dej, Mikyska, Šišovský – Bernovský, Werbik, Dočekal

HC Oceláři Třinec: Štěpánek – Adámek, Gernát, Musil, Galvinš, Husák, Hrachovský – M. Stránský, P. Vrána, M. Růžička – Dravecký, Mikúš, Hrňa – Hrehorčák, R. Veselý, M. Roman