GČC: VIT – PRE 1:0: Těsné, ale přesto cenné vítězství

Kanonáda se sice neopakovala, ale Vítkovice přesto i doma porazily Přerov. Snadné to neměly, ale i výhra 1:0 se počítá, znovu uspěly díky povedené přesilové hře. Do tabulky Generali Česká Cupu zapsali Ostravané další tři body.

Druhá konfrontace mezi Vítkovicemi a Přerovem v jednom týdnu v rámci Generali Česká Cupu. Tentokrát se místem střetnutí stala vítkovická OSTRAVAR ARÉNA. Zubři nechtěli na ledě extraligového oponenta opakovat vysokou prohru z vlastního stadionu, překvapivě angažovali na utkání kmenového brankáře Komety Ondřeje Kacetla  a také mladou zámořskou posilu Filipa Krále. Domácí v sestavě udělali to, co slíbili, takže znovu nominovali jen tři útočné formace, do brány se vrátil Daniel Dolejš, domácí obnovená premiéra čekala na Zbyňka Irgla.

Bylo znát, že Přerov to s tímto zápasem myslel úplně jinak. Hosté se změnami v sestavě rozhodně nepřijeli odevzdaní nebo čekající na porážku. Ostravané začali aktivně a po většinu hry prvního dějství měli navrch, jenže jim scházelo to podstatné, promítnout převahu do ukazatele skóre. Zubři několikrát nebezpečně zahrozili, ať už to bylo v přesilové hře, či z ojedinělých brejkových situací. Daniel Dolejš naštěstí všechna ohrožení vyřešil úspěšně. Na druhé straně byl Kacetl pod palbou, ale chyběla přesnost, jako například při pokusu Hrušky v přesilovce, nebo při střele Fridricha z jízdy v závěrečných momentech první periody. Také proto nebyl stav utkání po první dvacetiminutovce podobný tomu, co předcházelo v úterý v Přerově.

Hosté nastartovali druhou třetinu málem potrestanou chybkou v brankovišti domácích, k jejich štěstí Ryšavý při přesunu Dolejše trefil pouze brankovou konstrukci. Sebevědomí ale na straně Přerova rostlo. Ostravané dvakrát zahrozili po tlaku v pásmu ve 25. minutě. Krátce na to se o rozruch postarala potyčka mezi Lakatošem a Süssem, po které se domácí museli bránit přesile, minutu a půl dokonce dvojnásobné. Oslabení tří proti pěti ale ustáli. Chvíli trvalo, než zkonsolidovali síly, zubři kladli soustředěný odpor na hraně svého obranného pásma a vítkovická souhra chvíli vázla. Od 35. minuty si ovšem modro-bílí vytvářeli čím dál větší tlak a bylo otázkou času, kdy se konečně prosadí gólově. Pomohla tomu přesilová hra. Nádherně sehraný vzorec po ose Zbyněk Irgl – Jan Štencel a z kruhu z první pálící Jan Hruška slavil úspěch – 1:0. Ještě do druhé sirény si díky dalšímu vyloučení hostů řekli domácí o další šance, ale stav se protentokrát neměnil.

Ostravané nezužitkovali přenesenou část přesilové hry v úvodu třetí třetiny, následkem čeho byly první minuty poslední části notnou přetahovanou. Změnu kurzu přinesla další početní výhoda. V ní získaly Vítkovice převahu a udržely si ji i po návratu hostů do plného počtu hráčů na ledě. Kacetl se v těchto momentech ukazoval jako klíčový faktor hry Přerova, připisoval si jeden důležitější zákrok za druhým. Brněnský gólman se vytáhl v 53. minutě i proti střílené přihrávce Lakatoše, kterou před bránou usměrňoval Schleiss. Ostravané hledali recept na navýšení skóre, což by pomohlo uklidnit situaci. Aby ale Kacetl nezůstal přechválen, vyznamenal se v závěru zápasu také Daniel Dolejš na druhé straně, když se stačil přesunout včas proti střele Hajšmana. Přerov s vypětím všech sil zkusil utkání srovnat v závěru, domácí byli i díky power play soupeře pod tlakem, ale zvládli jej.

Mojmír Trličík (HC VÍTKOVICE RIDERA): Druhý zápas s Přerovem během týdne, ale zcela odlišný, než ten v Přerově. Soupeř změnil hru, daleko více bránil, hodně jsme chodili do plných. V první třetině šest zásahů gólmana, malý tlak do brány, z naší strany, v tomhle to bylo plus mínus podobné, jako v úterý. Od druhé třetiny jsme zlepšili pohyb, ale bylo to pořád do plných a pořád bylo těžké se prosazovat. Byla tam spousta nepřesností, nepovedených přihrávek, což, když hrajete do plných, je hodně důležité. Soupeře jsme zlomili jediným gólem z přesilové hry a tím vyhráli. Ale takhle to vnímám pozitivně, protože je jednoduché vyhrávat, když se vám daří a soupeře rozstřílíte, ale když se vám nedaří přihrávka, nedaří se vám zakončení a vy přesto dokážete nějak ten zápas zlomit a vyhrát, tak je to hodně důležité. Vyhrát jedna nula nebo o gól není vůbec jednoduché a i takové zápasy jsou. Umět ubránit tři na pět, umět ubránit čtyři na pět, počkat si a rozhodnout v jedné přesilové hře je podle mě znak dobrého mužstva. Z tohoto pohledu se na zápas dívám pozitivně. Stránka herní je úplně něco jiného, a to není na rozbor pět minut po zápase.

Generali Česká Cup 2020

HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Zubr Přerov 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)

Branky: 38. J. Hruška (Štencel, Irgl). Rozhodčí: Kubičík, Obadal – Bryška, Hranoš. Vyloučení: 3:4. Využití: 1:0. Diváci: 400. Střely na branku: 37:19.

HC VÍTKOVICE RIDERA: Dolejš – Štencel, Koch, L. Kovář, Kubeš, R. Černý, Demel – Irgl, J. Hruška, Schleiss – Lakatoš, L. Krenželok, Dej – Baláž, Werbik, Fridrich

HC Zubr Přerov: Kacetl – F. Král, Hrabal, Dřímal, Zbořil, Forman, Kleiner, Gréč – Goiš, Hejcman, Ryšavý – Svoboda, Süss, F. Dvořák – Hajšman, D. Indrák, Peterka – Fencl, Hradil, Dobša