FRI – VIT 3:2: Vítkovice těsně padly i ve Fribourgu a končí ve čtvrtfinále

Čtvrtfinále se stalo konečnou stanicí Vítkovic v hokejové Lize mistrů. Ostravané těsně prohráli i na ledě švýcarského Fribourgu a s evropskou soutěží se tak loučí.

Na ledě švýcarského Fribourgu se v odvetném utkání čtvrtfinále hokejisté HC VÍTKOVICE RIDERA střetli s domácím Gottéronem. Po prvním duelu vedli Švýcaři v sérii 5:2 a Ostravané tak pro postup museli smazat tříbrankové manko a vyhrát vyšším než čtyřgólovým rozdílem.Utkání začalo poziční převahou domácích, Fribourg přistoupil k zápasu aktivně, tlačil se do brány. Hned v prvních okamžicích se na Bartošáka hrnuli Neuenschwader a Neukom. Vítkovičtí se do hry dostali v 5. minutě, kdy zavřeli soupeře v jeho pásmu a tři rychlé střely hodně prověřily brankáře Saikkanena. Samostatný únik nemohl vinou faulu zužitkovat Yan Stastny, bohužel následná přesilová hra zůstala také nevyužita. Až po ní pálil u tyče osamocený Tybor, ale domácí brankář se stačil včas přesunout. Fribourg začal uplatňovat taktiku střel z těsné blízkosti branky. Bartošák v 10. minutě zlikvidoval teč Fritscheho, jenže v 17. minutě, po ubráněném oslabení, se z podobné pozice na hraně brankoviště prosadil Andrej Bykov – 1:0. Vedení Gottéronu dlouho nevydrželo, 30 sekund po otevření skóre ujel v brejkové situaci Yan Stastny a uspěl – 1:1. Fribourg přidal na aktivitě a chyby Vítkovic v obranném pásmu mu hrály do karet. V čase 19:40 se po křížné přihrávce na druhý kruh přesně trefil Yannick Rathgeb a vrátil domácí do vedení – 2:1.

Po přestávce se Vítkovice vrátily v dravém stylu. Fribourg přistoupil na trend a hrálo se hodně nahoru dolů. Aktivní byla ale zdánlivá, protože větší ohrožení obou brankářů úvod druhé periody nepřinesl. Fribourg využil ve 25. minutě svou početní výhodu poté, co Mauldinovu střelu z úhlu tečoval do Bartošákovy brány jeden z bránících hráčů – 3:1. Gottéron následně kontroloval hru, hrál chytře ve středním pásmu, Ostravané, když už přešli do útočné třetiny, jejich střelecké pokusy byly mizivé. Tento fakt porušily jen ataky Olesze a Němce po křídle a také přesilová hra ze 35. minuty ve které po rychlém ataku a zpětné přihrávce Lukáše Kucsery nastřelil Ondřej Roman brankovou konstrukci. Fribourg po čtyřiceti minutách s dvoubrankovým náskokem jasně kontroloval nejen dění na ledě, ale i v sérii.

Vítkovice se ve třetí třetině dokázaly ještě o vývoj zápasu poprat. Zvýšily četnost střelby, zlepšily pohyb a i když Fribourg se i nadále snažil kontrolovat hru, Ostravané přebírali stále více iniciativu zápasu. Jenže chyběly vyložené šance. Až postupem času se dokázali prosazovat. V 51. minutě zakončil rychlý atak přesnou střelou Erik Němec a snížil na rozdíl jediné branky – 3:2. Vítkovičtí, povzbuzení gólem, přidali, velké šance měli Vandas, Illéš. Bylo znát, že modro-bílým také leží osud zápasu na srdci, Rostislav Olesz se málem pustil do křížku s Michalem Birnerem. Na vyrovnání ale nakonec dosáhnout nedokázali. V poslední minutě ještě zahrozilo nebezpečí zranění Jana Výtiska po zblokované střele, ale naštěstí i vyhlášený ostravský bojovník přestál bez úhony.

Vítkovice po prohře 2:3 ve Fribourgu padly v sérii celkově 4:8 a s hokejovou Ligou mistrů se loučí ve čtvrtfinále.

Hlasy trenérů po utkání:

Připravujeme….

Champions Hockey Legue – Čtvrtfinále

HC Fribourg-Gottéron – HC VÍTKOVICE RIDERA 3:2 (2:1, 1:0, 0:1)

Konečný stav série: 8:4

Branky: 17. Bykov (Sprunger, Birner), 20. Rathgeb (Bykov, Sprunger), 25. Mauldin (Sprunger, Bykov) – 17. Stastny (Zdráhal, Puzič), 51. E. Němec (D. Kafka). Rozhodčí: Ansons (LAT), Bauer (NĚM) – Borga, Kovacs (SUI). Vyloučení: 2:3. Využití: 1:0. Diváci: 3718. Střely na branku: 35:31

HC Fribourg-Gottéron: Conz – Rathgeb, Picard, Leeger, Stalder, Abplanalp, Keinzle, Chavaillaz – Birner, Sprunger, Bykov – Rivera, Neuneschwander, Fritsche – Mauldin, Schmutz, Mottet – Chiquet, Neukom, Fuchs

HC VÍTKOVICE RIDERA: Bartošák – Klok, Sloboda, Baranka, M. Jáchym, Výtisk, L. Kovář, Puzič – Kucsera, Roman, Tybor – Olesz, Stastny, Zdráhal – D. Květoň, Illéš, Vandas – D. Kafka, E. Němec, Tomi

4HC DYNAMO PARDUBICE251153646
5BK Mladá Boleslav2712321044