Dorost srazil Porubu, rozstřílel Olomouc a je první

Výborný víkend za sebou mají dorostenci Vítkovic. Po vlažnějším rozjezdu sezony se vyšvihli do čela tabulky extraligové skupiny C. Ve čtvrtek v přímém boji o druhé místo porazili v městském derby Porubu a v sobotu i bez tří klíčových hráčů rozstříleli Olomouc na jejím ledě 10:4!

Dorostenci Vítkovic se dostali do tempa a nyní vedou moravskoslezskou skupinu C extraligové soutěže. Svěřenci trenérů Darka Stránského a Romana Mrázka měli sice v úvodních kolech menší problémy, ale nyní už v rozjeté sezoně ukazují svou kvalitu a sílu.

Ještě donedávna vedla skupinu C Poruba, především zásluhou zahraničních hráčů vesměs z Ukrajiny. Modro-bílí Ostravané ale trpělivě bojovali. Ve čtvrtek se oba městské kluby střetly v derby, v přímém boji o druhé místo za vedoucím Třincem.

Na vítkovickém ledě sice začala lépe Poruba, ale modro-bílí především díky čtyřbrankové třetí třetině ovládli utkání a vyhráli důležitou bitvu 6:3! Vojtěch Fojtík zaznamenal hattrick. „Derby bylo náročné. Z naší strany to byla dost neurovnaná hra, nebylo tam to, co chceme od našich hráčů vidět, ale zvítězili jsme, a to se počítá. Výhru bereme všemi deseti právě s ohledem na to, že výkon nebyl z těch nejlepších,“ přiznává kriticky trenér Darek Stránský.

Výhrou nad Porubou se Vítkovičtí propašovali na první místo, ale hned v sobotu je čekal duel na olomouckém ledě.

Očekávání před duelem na Hané nebyla z vítkovické strany nijak přehnaná, a to už jen kvůli vyrovnanosti soutěže a také kvůli faktu, že tři nejlepší hráči dorostu zamířili do kádru juniorky. První třetina naznačila, že zápas bude vyrovnaný a bohatý na góly. „Byla to hodně divoká první třetina. Skončila pro nás čtyři tři. Pak jsme se ale uklidnili, začali být koncentrovanější, více jsme si věřili a celkově jsme naši hru zklidnili, což přineslo ovoce,“ prozrazuje trenér Stránský. Tím ovocem pak byla vysoká výhra 10:4! Hattrick znovu zaznamenal Vojtěch Fojtík. „Vysoká výhra a jsme za ni rádi, protože jsme jí dosáhli i bez tří hráčů, které jsme uvolnili do juniorky. Jsme rádi za tyhle body.“

Vítkovičtí tím potvrdili první místo v tabulce skupiny C, druhý Třinec při stejném počtu odehraných zápasů ztrácí tři body. „Není to klišé, když řeknu, že se na tabulku nedíváme až do té míry, která pozice nám patří. Klíčové je pro nás, abychom skončili v první čtyřce, abychom se dostali do té lepší nadstavbové skupiny a nemuseli se bát, že nás ve druhé části sezony může ohrožovat případný boj o záchranu. Jinak ale hrajeme a soustředíme se vždy na to nejbližší dvojkolo. Samozřejmě s cílem vytěžit z dvojzápasu co nejvíce možných bodů,“ připomíná Stránský.

Ve vítkovickém dorostu je značně široký kádr, kolem třiceti hráčů, pohyby směrem nahoru do juniorky i zespod z deváté třídy jsou téměř na denním pořádku. „Když se bavíme o tom, že máme tři hráče v juniorce, tak s tím počítáme. Jedná se především o reprezentanty. Takto jsme domluvení s trenérem juniorky Pavlem Trnkou. Pokud máme v mužstvu hráče, kteří výkonnostně mají na to, aby si už nyní zahráli v juniorce, posunujeme je dále. Obdobně to máme nastaveno s devítkou. Proto se také snažíme co nejvíce těch mladších brát s sebou, když ne do zápasu, tak alespoň na tréninky, aby se lépe adaptovali. On ten přechod z žákovského do dorosteneckého hokeje je docela velký skok a ne každý se s tím snadno srovná, proto je dobré mít širší kádr, ve kterém je sice velká fluktuace hráčů, ale na druhé straně je tam pak zdravá konkurence a celkově se hráči, ten tým, dobře obehrává. Je to i o sběru zkušeností, o té výchově nových hráčů, nejen o bodech a výsledcích,“ zdůrazňuje hlavní trenér vítkovického dorostu.

Jeho asistentem je od nové sezony Roman Mrázek, mezi vítkovickými trenéry nováček, byť za sebou má zkušenosti v blízkých moravskoslezských klubech. „Tak my se s Romanem známe už z dob, kdy jsme oba hráli hokej. Je to Vítkovičák a i když je to pro něj u nás první sezona a je hlavním zaměstnáním učitel, má už taky něco odtrénováno, takže není úplně nováčkem. Spolupráce mezi námi je dobrá, máme podobné hokejové názory na spoustu věcí, takže si rozumíme i si vyhovíme,“ pochvaluje si Darek Stránský.

Vítkovičtí dorostenci budou mít v tomto týdnu zápasové volno. Znovu do bojů extraligy se vrátí až ve čtvrtek 20. října, kdy na vlastním ledě přivítají Přerov. V sobotu 22. října pak zamíří do Šumperku. Do konce základní skupiny jim zbývá odehrát šest utkání.

ELD – C

# Tým Z V VP PP P Skóre B