Banner Promo

Čtvrtý týden omezení zápasů i tréninků: Kapitáni klubů i vedení extraligy a Českého hokeje žádají vládu o restart

Datum publikování:

Kapitáni všech čtrnácti extraligových klubů i zástupci vedení tuzemské nejvyšší soutěže a hokejového svazu se formou otevřených dopisů obrátili na odpovědné vládní činitele s prosbou o povolení tréninkových aktivit a restart profesionálního sportu.

Už čtvrtý týden platí přísné restrikce ohledně sportovních aktivit v uzavřených prostorách. Kromě mládežnického a amatérského sportu tak kvůli druhé vlně koronavirové pandemie v Česku stojí i profesionální hokejisté, kteří tak nemají možnost vykonávat své zaměstnání – činnost obživy. Hráči nejen, že nesmějí hrát utkání, ale nesmějí ani trénovat v uzavřených prostorách, tedy v posilovnách, tělocvičnách, ale především ani na ledové ploše (nejedná-li se o otevřené kluziště).

Situaci, ve které je vlastně hráčům bráněno ve vykonávání jejich povolání, se rozhodli řešit osobně kapitáni extraligových celků. Všech čtrnáct lídrů nejlepších hokejových klubů u nás sepsalo otevřený dopis, adresovaný předsedovi vlády České republiky Andreji Babišovi.

Jeho celé znění přinesl server hokej.cz:

 

Vážený pane premiére,

obracíme se na Vás z pozice kapitánů všech hokejových mužstev účastnících se nejvyšší tuzemské hokejové soutěže, Tipsport extraligy ledního hokeje, za podpory a pod záštitou České asociace hokejistů z.s., jež reprezentuje zájmy všech profesionálních hokejistů na území České republiky, se zdvořilou žádostí o udělení výjimky z krizových opatření vlády zakazujících používání vnitřních sportovišť a realizaci sportovních akcí organizovaných v počtu vyšším než 10 osob ve vnitřních prostorech staveb a v počtu vyšším než 20 osob ve vnějších prostorech.

Ujišťujeme Vás, že si plně uvědomujeme vážnost aktuální epidemiologické situace a důležitost vládních opatření přijatých za účelem ochrany veřejného zdraví všech obyvatel České republiky. Důkazem našeho plného respektu k uvedeným opatřením je skutečnost, že všichni profesionální hokejisté se za nenahraditelné podpory svých klubů a členů jejich realizačních týmů přizpůsobily všem stanoveným pravidlům a omezením, týkajícím se nemožnosti tréninku na hokejových stadionech a přerušení soutěží, ačkoli je pro hokejisty jakákoliv alternativa k jejich přípravě na ledě z povahy činnosti zcela nedostatečná, neboť přípravu hokejistů na ledě nelze jiným způsobem uspokojivě nahradit.

Bez umožnění tréninků ve vnitřních prostorách, na ledových plochách našich hokejových stadionů, bohužel každým dnem ztrácíme možnost připravovat se na soupeření s nejlepší domácí i zahraniční konkurencí. S blížícími se termíny reprezentačních akcí nejen A-mužstva, ale také juniorského mistrovství světa v prosinci 2020 a lednu 2021 je situace o to vážnější, neboť ve srovnání se zahraničím, kde k obdobným opatřením až na výjimky nepřistoupili, je konkurenceschopnost našich reprezentací výrazným způsobem ohrožena.

Současnými krizovými opatřeními vlády přitom není ohrožena jen konkurenceschopnost našich hokejových reprezentací, ale existence českého hokeje jako takového. V důsledku uvedených opatření totiž dochází k významným finančním ztrátám hokejových klubů ze vstupného, reklamy i sponzoringu, které tvrdě dopadají nejen do právní a ekonomické sféry klubů, ale z důvodu objektivní nemožnosti plnění hráčských smluv také do právní a ekonomické sféry všech profesionálních hokejistů.

My, profesionální hokejisté, jsme proto připraveni nejen v zájmu zachování konkurenceschopnosti českého hokeje, ale v zájmu zachování českého hokeje vůbec, přijmout takové záruky, které umožní opětovnou realizaci přípravy všech profesionálních hokejistů ve vnitřních prostorách hokejových stadionů a pokračování v hokejových soutěží za současného zajištění nejvyšší úrovně ochrany zdraví všech zainteresovaných osob.

My, profesionální hokejisté, jsme proto připraveni trénovat na hokejových stadionech v nejpřísnějších hygienických podmínkách pod neustálým lékařským dohledem za současného pravidelného testování. Hokejové stadiony přitom umožňují přípravu všech profesionálních hokejistů a realizaci soutěží v pomyslné bublině oddělené od okolního světa bez přístupu veřejnosti.

Většina z profesionálních hokejistů, stejně jako členů realizačních týmů, přitom již nákazou prošla. Jak vyplynulo z šetření mezi kluby, pozitivně testovaných bylo od srpna 73,3 % hráčů a členů realizačních týmů Tipsport extraligy. V této souvislosti je nutné poznamenat, že nové případy nákazy se mezi hráči či členy realizačních týmů jednotlivých klubů již v současné době neobjevují, a to navzdory tomu, že profesionální hokejisté pokračují v rámci stanovených pravidel v trénincích svých týmů společně.

My, profesionální hokejisté, jsme navíc přesvědčeni, že umožnění opětovné realizace přípravy profesionálních hokejistů ve vnitřních prostorách a pokračování v hokejových soutěží za současně předem striktně nastavených hygienických podmínek a opatření může posloužit jako naděje pro celou společnost, že při striktním dodržování všech nařízení a hygienických opatření je zachování běžného fungování naší společnosti možné.

My, profesionální hokejisté, jakožto vrcholoví sportovci respektující předem stanovená pravidla hry, bez nichž žádná sportovní soutěž nemůže existovat, jsme připraveni svou disciplinovaností, sebekázní, citem pro fair play a úctou nejen k pravidlům, ale především k sobě samým, soupeřům, členům realizačních týmů, funkcionářům klubů, sponzorům, fanouškům a všem obyvatelům České republiky tuto naději společnosti poskytnout.

S ohledem na výše uvedené si Vás proto dovolujeme uctivě požádat o udělení výjimky z krizových opatření vlády, jež umožní opětovnou realizaci přípravy všech profesionálních hokejistů ve vnitřních prostorách hokejových stadionů a pokračování v hokejových soutěží. Možnosti nalezení optimálního modelu vyhovující naší žádosti a reflektující současnou epidemiologickou situaci v České republice Vám rádi budeme prezentovat osobně.

 

Aktuálně stojí všechny hokejové soutěže bez ohledu na věkovou kategorii a míru profesionality dané ligy. S uzavřením vnitřních sportovišť jsou značně omezeny rovněž tréninkové možnosti. Společný trénink mají povolen pouze profesionální sportovci, a to ještě v otevřeném prostoru. Některé středočeské kluby tak využívají alespoň otevřené kluziště v Dobříši. Jiné kluby, mezi nimi i Vítkovice, využily strategické pozice blízko hranic a využívají ledové plochy v zahraničí, konkrétně ve vítkovickém případě v polském Jastrzebie.

 

Na vládu se obrátilo i vedení extraligy a Českého hokeje

Vzhledem k tomu, že vláda ČR odsouhlasila na závěr posledního říjnového týdne prodloužení nouzového stavu a tedy všech opatření až do 20. listopadu, na nejvyšší vládní činitele se formou otevřeného dopisu opět obrátili také ředitel Tipsport extraligy Josef Řezníček a prezident Českého hokeje Tomáš Král.

Také oni požadují povolení tréninkových aktivit na ledě a na uzavřených sportovištích pro profesionální sportovce a důraz nově kladou i na mládežnické kategorie, konkrétně například juniory, které brzy čeká MS do 20 let, jenže i reprezentační hráči už měsíc stojí bez kvalitního tréninku. Sluší se připomenout, že Češi netrénují a nehrají jako jediní ze všech účastníků juniorského MS 2021.

Informace o dopisu přinesl oficiální web českého hokeje, hokej.cz:

V dopise adresovaném premiérovi Andreji Babišovi, ministru zdravotnictví Janu Blatnému a předsedovi Národní sportovní agentury Milanu Hniličkovi žádají o povolení tréninkové činnosti, pokračovaní nejvyšší soutěže a výjimku pro soustředění juniorské reprezentace před mistrovstvím světa. 

Podmínkou restartu Tipsport extraligy by bylo pravidelné testování hráčů a členů realizačního týmu před každým utkáním. Český hokej kromě toho argumentuje tím, že tři čtvrtiny výše zmíněných už nákazu nemocí covid-19 prodělaly, riziko šíření by tedy bylo minimální. 

Velkým problémem je aktuální situace reprezentační dvacítky. Do zahájení juniorského mistrovství světa zbývá pouze osm týdnů a čeští hráči na rozdíl od svých konkurentů nemohou trénovat ani hrát zápasy. 

„Naše juniorská reprezentace je jediná ze všech deseti účastníků mistrovství světa, která nemá možnost se na něj připravovat,“ píše vedení Českého hokeje v dopise. 

Příprava na turnaj by se přitom mohla uspořádat v bublině. Ideální podmínky nabízí litoměřická akademie, kde by hokejisté měli k dispozici všechno potřebné. Někteří hráči reprezentační dvacítky získají zápasové vytížení alespoň na seniorském Karjala Cupu. 

Vedení Českého hokeje zároveň žádá o povolení tréninku ve vnitřních prostorech. Extraligové týmy se aktuálně připravují na venkovním kluzišti v Dobříši, nebo dojíždějí do zahraničí. 

Řada profesionálních klubů se ale ocitla v kritické situaci, která by mohla vést až k existenčním potížím. 

„Závažnost situace si všichni plně uvědomujeme a ochrana zdraví je pro nás zásadní prioritou. Jsme nicméně přesvědčeni, že udělení výjimky pro tréninky, zápasy nejvyšší soutěže a přípravu juniorské reprezentace by s vládními opatřeními ani s cíli, které sledují, nebylo v rozporu,“ dodávají Král s Řezníčkem v závěru dopisu.   

 

NADCHÁZEJÍCÍ ZÁPAS

POSLEDNÍ ZÁPAS

Tabulka A tým 2022/2023

PozTýmZVVPPPPB
1HC DYNAMO PARDUBICE52298510108
2HC VÍTKOVICE RIDERA522841010102
3HC Sparta Praha5228631599
4Mountfield HK5223751788
5Bílí Tygři Liberec521910101387