Banner Promo
HC Vítkovice RideraHC Bílí Tygři LiberecHC Sparta PrahaBK Mladá BoleslavHC Škoda PlzeňHC Kometa BrnoHC OlomoucHC Mountfield HKHC Energie Karlovy VaryHC Berani ZlínHC Dynamo PardubiceHC Verva LitvínovHC Motor ČBHC Oceláři TřinecRytíři Kladno

Čtvrtek, 16:00, ČT SPORT: Záznam epického finále 1993

Datum publikování:

Projekt Archiv Z nabídne ve čtvrtek 19. března vítkovickým fanouškům jedinečný návrat do minulosti! Bezmála pětihodinový blok záznamů a rozhovorů, které připomenou epickou bitvu finále Federální hokejové ligy 1993 mezi Spartou a Vítkovicemi. Nenechte si tento zážitek, byť s hořkým koncem, ujít!

Byl to neuvěřitelný ročník a kdo jej nezažil, neměl by si nechat ujít jeho reprízu. I když sezona 1992/1993 skončila pro Vítkovice těsně pod vrcholem a hodně hořkým pohledem na slavící mistrovskou Spartu, patří jednoznačně k tomu nejlepšímu a nezapomenutelnému v historii samotného ostravského klubu i československého hokeje.

Boj o poslední československý hokejový titul byl neuvěřitelně ostrý, kontroverzní, vypjatý, emotivní a dodnes v jeho přímých účastnících zanechává zvláštní příchuť, v některých i pachuť. Zatímco kapitán Sparty se opíjel euforií a slavil se svými spoluhráči fakt, že se stali posledními hokejovými mistry Československa, nenadálou střevní virózou zdecimovaný tým Vítkovic se nemohl zbavit pocitu, že byl o šanci na třetí mistrovský titul okraden. Jak nečekanou otravou z jídla po zápasech v Praze, tak spornými výroky rozhodčích. Vše vygradovalo v průběhu druhé třetiny čtvrtého zápasu, kdy rozzuřený boss ostravského celku František Černík seběhl s mistrovským pohárem dolů k ledu a vnutil jej na střídačku Sparty se slovy „Tak už si ho vemte a jeďte domů, když neumíte vyhrávat férově.“ A po skončení zápasu musel hlasatel vyprodaný Palác kultury a sportu v Ostravě uklidňovat, rozhořčení fanoušci zasypali led tenisovými míčky a také se snažili dostat se na kluziště, druhé místo pro ně nebylo úspěchem, stejně jako pro některé z hráčů Vítkovic, kteří si na protest proti vyvrcholení finálové série sundávali z krku bronzové medaile.

Ale ročník 1992/1993 byl unikátní i v jiných ohledech. Vítkovická parta byla neskutečně silná, přitom drtivá většina hráčů byli odchovanci. Životní sezonu zažíval Miloš Holaň, který z pozice obránce nebyl daleko tomu, aby vyhrál tabulku střelců a byl nejproduktivnějším hráčem celé ligy!

Vyvrcholení poslední sezony, ve které spolu dohromady hrály české i slovenské kluby, přináší v rámci svého projektu Archiv Z v záznamu kanál ČT SPORT ve čtvrtek 19. března od 16:00 hodin. Nenechte si jej ujít, ať jste tuto sezonu zažili, nebo ji znáte jen z vyprávění, stojí to za to!

Kolečko vítkovických hokejistů při loučení s fanoušky po konci finále 1993. Miloš Holaň v popředí se stříbrnou medailí na krku, to Petr Fabián za ním si medaili sundal

 

Kapitán Sparty Jiří Kročák s mistrovským pohárem, vyprodaný Palác kultury a sportu novopečené mistry a poslední šampiony Československa vypískal 

 

 

 

NADCHÁZEJÍCÍ ZÁPAS

POSLEDNÍ ZÁPAS

HC Vitkovice Ridera Logo Middle

Máte už permanentku?

Permanentky jsou již vprodeji! Zajistěte si své místo na stadionu. Více >