Co je potřeba k záchraně Vítkovic?

Tři kola před koncem základní části stále není vyřešeno, kdo na 6. března opustí Extraligu v přímém sestupu do druhé nejvyšší soutěže. Rozhoduje se mezi čtveřicí Kladno, Pardubice, Litvínov, Vítkovice. Co je nutné k tomu, aby se Ostravané zachránili?

Vítkovice drží před zápasem 50. kola Tipsport Extraligy v Litvínově 11. pozic se ziskem 60 bodů. Na 12. Litvínov a 13. Pardubice mají náskok 3 bodů, sestupem ohrožené poslední Kladno je vzdáleno 6 bodů. Ve hře je při zbývajících 3 zápasech 9 bodů.

Samozřejmě nejjednodušší cestou Vítkovic k záchraně by bylo vyhrát všechna zbylá utkání, čímž nedají žádnému ze soupeřů šanci je přeskočit. Tato varianta je ale velice málo pravděpodobná, proto je lepší se raději zamyslet – pro jistotu – nad dalšími možnostmi.

Tři body z Litvínova znamenají jistou záchranu

Nedělní bitvu 50. kola hrají Vítkovice v Litvínově. Vyhrají-li za 3 body, bez ohledu na to, jak bude hrát Kladno v Brně, mají jistou záchranu. Je to dáno tím, že při případné bodové rovnosti Vítkovic s Kladnem rozhodují vzájemné zápasy – oba celky vyhrály jednou za tři body a jednou v prodloužení, takže na řadu jde skóre ze vzájemných zápasů a to mají Ostravané díky výhře 3:0 o dva góly lepší. Takže i kdyby po posledním kole měli Rytíři i Ridera stejný počet bodů, ve prospěch Severomoravanů hovoří lepší vzájemné skóre.

Prohra v Litvínově + žádný bodový zisk Kladna v Brně

Podobná situace, jako u výše popsaného případu. Vítkovice si mohou dovolit prohrát v Litvínově a přesto mohou být už v neděli zachráněny. Kladno ale nesmí v Brně získat ani bod. Rozdíl tak zůstane 6 bodů, přičemž ve hře bude také 6 bodů, takže i kdyby se pak Kladno teoreticky bodově dotáhlo na Vítkovice, opět lepší skóre ze vzájemných zápasů posouvá na vyšší pozici Ostravany.

Jak s ostatními týmy?

Dva zmíněné případy jsou ty takzvaně nejkrajnější. Obecně se dá říci, že jakékoli rozdělení bodů – Vítkovic v Litvínově a Kladna v Brně – které zachová mezi oběma týmy rozestup alespoň 6 bodů, znovu znamená záchranu Vítkovic. Logicky jestliže Vítkovice získají v posledních třech kolech alespoň o bod více, než Kladno, tak je záchrana opět na jejich straně.

Do hry ale promlouvají ještě Litvínov a Pardubice, které shodně ztrácejí na Ostravany tři body a před Kladnem mají náskok tří bodů. Aktuálně je při bodové rovnosti mezi Vervou a Dynamem favorizován díky lepšímu celkovému skóre Litvínov, a tak to také zůstane i v případě bodové rovnosti po skončení základní části – vzájemné zápasy totiž hrají do karet chemikům.

Severočeši mají také výrazně lepší vzájemný zápas s Kladnem, jenže pozor, pouze po třech utkáních, to poslední se hraje v posledním kole a v případě, takže teoreticky Litvínov ještě také nemusí mít vyhráno, pokud jej Kladno porazí v posledním zápase a ještě kdekoli získá alespoň o bod více, než Verva.

Pardubice mají, z pohledu vzájemných zápasů horší bilanci s Vítkovicemi i Litvínovem, ale na druhou stranu s Kladnem jsou to ony, kdo drží v rukách trumfy.

Díky výše popsanému je na tom teoreticky nejhůře aktuálně Kladno, jenže ani Rytíři nemusejí nutně házet flintu do žita. Jejich naděje díky pouhé tříbodové ztrátě stále ještě žije. V případě vítězství ve všech posledních třech zápasech je jisté, že se zachrání, protože logicky při posledním utkání s Litvínovem pod sebe dostanou minimálně právě Chemiky.

Situace na chvostu tabulky je tedy notně zamotaná a variant je mnoho. Většinou se ale nevyplácí kalkulovat, protože hokej dokáže namíchat úplně jiné karty, než jaké se zdají být před začátkem hry. Tři kola před koncem to bude ještě pořádný nervák.

Podoba konce tabulky – 3 kola před koncem základní části TELH

* poslední tým po 52. kole sestupuje rovnou do I. ligy. Ostatním sezona končí = nehraje se ani play out, ani play down, ani baráž či jiná prolínací soutěž

Program závěru základní části

HC VÍTKOVICE RIDERA