Číňané opět míří do Ostravy, ve Vítkovicích budou trénovat tři týdny

Rok po navázání prvních kontaktů začíná spolupráce mezi čínským hokejovým klubem Čičihar Dragon a HC VÍTKOVICE RIDERA dostávat reálnou podobu. Výprava čínských hokejistů dorazí do Ostravy, kde pod vedením vítkovických trenérů bude absolvovat třítýdenní kemp.

Na konci července 2016 navštívila metropoli Moravskoslezského kraje delegace z čínského města Čičihar. Představitelé této městské prefektury patřící k provincii Chej-lung-ťiang a tamního hokejového klubu zavítali do dějiště mistrovství světa v ledním hokeji 2015 v rámci cesty, jejímž cílem bylo najít vhodné partnery pro navázání spolupráce v oblasti rozvoje ledního hokeje s výhledem na blížící se olympijské hry 2022, které bude hostit právě Čína. Profesionální přístup klubu HC VÍTKOVICE RIDERA a vynikající sportovní zázemí OSTRAVAR ARÉNY oslovilo delegaci natolik, že po roce společných příprav nyní může vzájemná spolupráce naplno začít. V pátek dorazí do Ostravy výprava mladých hokejistů z Čičiharu, kteří budou pod vedením vítkovických trenérů absolvovat třítýdenní kemp. Na oplátku pak v polovině července zamíří do Číny vítkovičtí vicemistři republiky kategorie starších žáků, aby v Čičiharu sehráli mezinárodní turnaj.

Číňané budou trénovat ve Vítkovicích

Tři týdny budou mladí hokejisté z Čičiharu pobývat v Ostravě. Během této doby absolvují tréninkový kemp pod společným vedením trenéra z Číny a profesionálních mládežnických trenérů HC VÍTKOVICE RIDERA. „Jsme velmi rádi, že naše intenzivní roční práce na tomto projektu již nyní spěje do své realizační fáze. V Číně zažívá hokej obrovský boom a místní představitelé mají velký zájem na tom, aby se jejich kluby inspirovaly v hokejově vyspělých zemích. Vzhledem k profesionálnímu a komplexnímu zázemí, které areál OSTRAVAR ARÉNY nabízí, jsme byli logicky jejich volbou. Hokejisté z Čičiharu budou moci naplno využívat jak ledovou plochu, tak možnosti suché přípravy, ať už v atletické hale nebo na atletickém stadionu a v neposlední řadě budou pod dohledem našich profesionálních trenérů, takže budou mít komplexní a špičkový servis,“ říká výkonný ředitel HC VÍTKOVICE RIDERA Petr Handl.

Okusí i trénink extraligového A-mužstva

Kromě výše zmíněného dostanou mladí Číňané možnost zkusit si trénink i extraligového A-mužstva. „Součástí kempu čínských hokejistů u nás je také sbírání zkušeností a získávání obecného přehledu o tom, jak profesionální hokejový klub funguje. Proto také budou navštěvovat tréninky A-mužstva. My jsme se rozhodli mladým hráčům z Čičiharu dát možnost si i na vlastní kůži vyzkoušet, jak vypadá příprava mužského profesionálního celku v reálu, takže i s námi absolvují několik tréninkových jednotek,“ říká hlavní trenér A-mužstva a generální manažer HC VÍTKOVICE RIDERA Jakub Petr.

Čičihar Dragon míří do Ostravy z Karlových Varů

Hokejový klub Čičihar Dragon je zapojen do projektu asociace Grand Europe Association, která má za úkol pomáhat s rozvojem čínského hokeje a navazovat i obchodní styky mezi Čínou a Českou republikou. V projektu jsou z Česka, kromě Vítkovic, zapojeny i Karlovy Vary. Právě ze západu Čech míří skupina pěti čínských hokejistů ve věku od 20 do 22 let s trenérem Zhou Youdi do Ostravy, kde stráví většinu svého kempu v České republice.

V polovině července vyrazí do Číny Vítkovičtí

Kempem mladých hráčů z Čičiharu ale vzájemná spolupráce s Vítkovicemi nekončí. V polovině července vyrazí do Číny vítkovičtí osmáci – aktuální vicemistři republiky v kategorii starších žáků, aby v Čičiharu odehráli mezinárodní a velice kvalitně obsazený turnaj. „Je to další bod naší vzájemné spolupráce. Naším úkolem bude především představit kvality českého hokeje, ale zároveň budeme mít příležitost zjistit, jaké zázemí v Čičiharu mají a jak se hokeji věnují. Kromě toho to bude pro naše mladé hokejisty i trenéry velká zkušenost. Je to až paradoxní, že na rok přesně po šedesáti letech zamíří vítkovičtí hokejisté opět do Číny,“ připomíná Petr Handl v narážce na historicky první propagační cestu vítkovických hokejistů do Číny v lednu 1957.

Společně s vítkovickými hokejisty zavítají do Číny také představitelé Moravskoslezského kraje a statutárního města Ostravy, kteří tam díky kontaktům vybudovaným doposud na sportovním poli absolvují celou řadu obchodních jednání v několika provinciích s cílem navázat možnou spolupráci s potenciálními investory, kteří by díky vítkovickému hokeji mohli objevit příležitosti, které náš region nabízí v oblasti investic a možné tvorby nových pracovních míst. „Z tohoto pohledu není jistě bez zajímavosti, že už jen díky dosavadní přípravné spolupráci s Grand Europe Association v rámci tohoto hokejového projektu několik potenciálních investorů projevilo o Moravskoslezský kraj a město Ostravu svůj zájem a někteří z nich sem již i osobně zavítali na první návštěvu,“ uzavírá nastíněním mnohem širšího rozměru celého projektu Petr Handl.