HC Vítkovice RideraHC Bílí Tygři LiberecHC Sparta PrahaBK Mladá BoleslavHC Škoda PlzeňHC Kometa BrnoHC OlomoucHC Mountfield HKHC Energie Karlovy VaryHC Berani ZlínHC Dynamo PardubiceHC Verva LitvínovHC Motor ČBHC Oceláři TřinecRytíři Kladno

CHO – VIT 4:0: Atak šestky odmítla chomutovská přesilovka a brankář Laco

Vítkovičtí hokejisté se v Chomutově do šestky neprobojovali. Na ledě Pirátů tahali po většinu času za kratší konec, třikrát inkasovali v oslabení a sami nedokázali překonat brankáře Jána Laca.

Nadšení po dvou vítězných zápasech trochu zkalil fakt, že v duelu se Spartou se na delší dobu zranil kapitán Rostislav Olesz. Céčko na svůj dres tak dostal Jan Výtisk a místo pravého křídla v první formaci zaujal Patrik Zdráhal. Vůbec poprvé v extraligové sezoně dostal příležitost v bráně Daniel Dolejš, který své kvality ukázal v Lize mistrů. Chomutov si hned od úvodního buly vynucoval převahu. Daniel Dolejš byl okamžitě pod palbou a musel proti Humlově dorážce předvést doslova lví skok po puku. Ostravany mohla do hry dostat brzká přesilovka ve 3. minutě, jenže nedařilo se jim založení zámku v pásmu Pirátů. Až v samotném závěru početní výhody našel Petr Kolouch od zadního mantinelu mezi kruhy osamoceného Michaela Vandase, po jehož střele zvonila tyč Lacovy brány. Po chybce u mantinelu měl Chomutov zárodek přečíslení dvou proti jednomu, akci Růžičky ale zastavil nedovoleně Klok a Piráti se dostali do první početní výhody, ve které si minimálně pozičně vedli mnohem lépe, než soupeř. A velice rychle se to projevilo i ve skóre, nahrávku před brankoviště zužitkoval úspěšným bekhendem Michal Poletín – 1:0. Chomutov nadále úspěšně rozvíjel vlastní útočnou aktivitu, zatímco Ostravané měli problém vůbec se do třetiny soupeře dostat. Převahu domácích ve 12. minutě ještě umocnilo další vyloučení na straně hostů. A Piráti s druhou přesilovkou naložili stejně, jako s tou první, nádhernou kombinaci v přečíslení předvedli Vladimír Růžička a zakončující David Kämpf střelou do odkryté brány, Daniel Dolejš byl bezmocný – 2:0. Až v 16. minutě přišla šance Vítkovic na kontaktní gól, do samostatné akce posunul v přečíslení Dominik Kafka pasem Davida Květoně, který ale rychlou střelou na Laca nevyzrál. Vítkovičtí nevyužili v závěru periody ani druhou početní výhodu a domácí tak celkem jednoznačně drželi zápas ve svých rukou.

Piráti navázali po přestávce na výkon z první periody a prakticky okamžitě dostali Vítkovice pod tlak. Tři velké gólové šance Chomutova zůstaly nevyužity a Skinnerova střela sice skončila v bráně, ale po ofsajdové pozici, takže gól platit nemohl. Sebevědomí domácích zůstalo vysoko a převaha nad Vítkovicemi byla znát. Ve 23. minutě Juraj Valach po ataku z křídla nastřelil vzdálenější tyč. Ostravanům dělal nátlak Chomutova velké problémy a kamenem úrazu bylo už vůbec jen osvobozování se z pásma, natož snaha rozvíjet vlastní útočnou aktivitu. I tak ale mohl Yan Stastny ve 25. minutě po individuálním uvolnění se zaměstnat Laca. Odpovědí domácích bylo sólo Marka Tomici, které ale naštěstí Daniel Dolejš vystihl. Podruhé v prostřední části rozezvučel Dolejšovu tyč ve 27. minutě Sklenář. Ostravané toho do poloviny utkání skutečně mnoho směrem dopředu nevymysleli. Jenže za půlkou už se konečně začali osmělovat a tlak Chomutova přestával být tak evidentní a drtivý. Ve 31. minutě hosté poprvé výrazněji sevřeli soupeře, ale střela Lukáš Kováře nebyla pro Jána Laca velkým problémem. Ve 33. minutě zazvonil na Lacovu tyč Michael Vandas a sebevědomí modro-bílých začalo stoupat. Hudeček vzápětí našel před bránou Illéše, který ale mířil jen do postranní síťky. Čtvrtá vítkovická formace udělala v chomutovském pásmu hodně velké pozdvižení a domácí se až s vypětím sil dokázali osvobodit. Až chybka při vyhození kotouče z vlastního pásma zastavila aktivitu Vítkovic, které se v závěru druhé periody tak musely bránit třetí početní výhodě soupeře. Jenže se jim to nepodařilo. Chomutov byl v pásmu opět velice aktivní, Ivan Huml si s pukem sjel na kruh a přesnou střelou zavěsil puk pod horní tyč Dolejšovy klece, čímž využil třetí přesilovku svého týmu v duelu – 3:0

Vítkovičtí trenéři před poslední částí zápasu rozhodili útočné formace a oproti první a druhé třetině se úvod třetího dějství neodehrával před ostravskou, ale před chomutovskou bránou. Aktivita i touha po tom, s výsledkem něco udělat, byla u Vítkovických evidentní, což jasně svědčilo o tom, že ani za tříbrankové ztráty nesložili zbraně. Bohužel útočnou hru hostů zastavila ve 44. minutě další vyloučení. Oslabení ale tentokrát Vítkovice zvládly a dokonce se jim podařilo i v početní nevýhodě ohrozit dvakrát Laca. Proti pěti hráčům zahrozil Chomutov, Kämpfova střela, ani dorážka však proti připravenému Dolejšovi úspěch slavit nemohly. Vítkovická snaha o korekci nakonec vyšla vniveč, zatímco Ostravané byli pozičně aktivnější, gólově se znovu prosadili domácí. V útočné vlně vystartoval Juraj Valach a navzdory faulu dokázal posunout na volného Dávida Skokana, který dorazil do odkrytého prostoru vítkovické klece – 4:0. Piráti následně získali i početní výhodu, čímž si znovu jen pohlídali reakci soupeře, kterému zbývalo už zoufale málo času na řešení čtyřbrankové ztráty. Pět minut před třetí sirénou získali hosté díky vyloučení Humla šanci alespoň snížit. Jenže tento večer nemělo Ostravanům nic vyjít. I v samotném závěru periody byli nuceni hrát ve čtyřech, a tak konec zápasu byl vlastně vysvobozením.

Hlasy trenérů po utkání:

Vladimír Růžička (Piráti Chomutov): „Nám se utkání povedlo. Vítkovice hrály v posledních zápasech dobře, a tak bych rád mužstvu poděkoval za výkon. Odevzdali jsme maximum, co šlo a taky se výsledek od toho vyvíjel.“

Jakub Petr (HC VÍTKOVICE RIDERA): „Prvně bych chtěl pogratulovat domácímu týmu. Myslím si, že to bylo jednoznačné utkání. My jsme nenavázali na zápasy z posledních týdnů a na ten páteční. Nechceme se vymlouvat na to, že máme hluboké zásahy do sestavy kvůli zranění. Mužstvo se k tomu mělo postavit lépe, jsme hrubě nespokojeni a omlouváme se našim fanouškům.“

Piráti Chomutov – HC VÍTKOVICE RIDERA 4:0 (2:0, 1:0, 1:0)

Branky: 8. Poletín (Huml, Vondrka), 14. Kämpf (V. Růžička), 39. Huml (Skinner), 50. Skokan (Valach, Vondrka). Rozhodčí: Polák, Souček – Hynek, Rozlílek. Vyloučení: 3:6. Využití: 3:0. Diváci: 3851. Střely na branku: 33:18

Piráti Chomutov: Laco – Skinner, Rutta, Dlapa, Flemming, Mrázek, Valach, Kudělka – Vondrka, Huml, Skokan – Tomica, Růžička, Kaše – Sklenář, Kämpf, Koblasa – Poletín, Račuk, Hřebejk

HC VÍTKOVICE RIDERA: Dolejš – Výtisk, Urbanec, Klok, Hrbas, D. Krenželok, Sedlák, L. Kovář – Szturc, Stastny, Zdráhal – D. Kafka, Roman, D. Květoň – Kolouch, Balán, Vandas – Illéš, Hudeček, Tomi