ČF2: VIT – KOM 0:3: Vítkovice nenašly na Furcha recept, Kometa srovnala

Trenér Patrik Martinec po pátečním utkání avizoval, že se jeho tým bude muset zaměřit na hru před brankářem. Rozdíl proti včerejšku byl patrný. Furch sice vychytal čisté konto, ale zároveň spoustu puků jen vyrazil před sebe a musí tak poděkovat svým spoluhráčům, kteří jej nenechali ve štychu. Vítkovičtí nenašli recept na brněnskou defenzivu a série se za vyrovnaného stavu přesouvá do Brna.

V pátečním úvodním zápase série získaly první bod do série Vítkovice. Sobotní večer servíroval ale druhý duel. Znovu plná hala, znovu ohnivá show, znovu pekelná atmosféra umocněná aktivními skalními fandy obou celků. Ostravané šli do utkání v totožné sestavě, jako den před tím a doufali, že mohou naplno využít domácího prostředí a urvat i druhý bod. Brňané naopak věřili, že druhý zápas bude pro ně úspěšnější a že před cestou pod Špilberk bude stav série srovnán.

Dvakrát to v úvodní minutě zkoušel Krieger, ale poprvé se mu nepodařilo trefit branku a podruhé včas zasáhl Furch, který pak měl štěstí, protože sudí přerušil hru, i když byl kotouč hratelný vedle betonu brněnského brankáře. Příležitost si při svém prvním střídání vytvořila i třetí vítkovická formace, když Kotalovu střílenou přihrávku tečoval Jarůšek, jenže i tentokrát byl v souboji úspěšnější brněnský brankář. Grmanova střela byla zblokována prvním bránícím hráčem a Kometa se tak dostala do rychlého přečíslení dvou na jednoho, jenže brněnští nezvládli přechod modré čáry a jejich útočné snažení tak přerušil čárový. Na druhé straně byl při průniku Hollandem sražen k zemi Lakatoš, ale k nevoli domácích fanoušků byl zákrok vyhodnocen jako nezaviněný a místo vyloučení brněnského obránce následovala vhazování ve středním pásmu. OSTRAVAR ARÉNA bouřila, neboť opakované záběry promítnuté na kostce hovořily jasně. I u další šance Vítkovic byl vítkovický kapitán, který ještě hledal u pravé tyče lépe postaveného Fridricha, kterého ale Ščotka dokázal v poslední chvíli rozhodit a vítkovický útočník tak nedokázal usměrnit kotouč do branky. Blízko gólu byly Vítkovice při akce prvního útoku a na konci akce stál Mueller. Už se zdálo, že vítkovický kanonýr usměrní kotouč za Furchova záda, jenže pak přišel krosček Okála a z celé situace tak byla „jen“ přesilová hra, ve které domácí na Kometu nevyzráli. Po návratu vyloučeného Okála se musel mít na pozoru Stezka, který se ale zvládl bleskově přesunout ke své vzdálenější tyči. Po střele Stehlíka od modré čáry Furch neudržel ve své výstroji puk, dorážel Chlán, jenže brankář Komety dokázal udržet betony u ledu. Poté, co v rohu kluziště upadl Kučeřík, rozhodl se sudí vyloučit za podrážení Kaluse. Brněnský obránce ale ukázal, že i ve vypjatých bitvách play off se dá hrát fér a výrok rozhodčích chybný výrok rozhodčích ihned opravil.

Jenže v úvodu druhé třetiny se už přece jen vylučovalo, když se Grmanova hůl připletla pod nohy Okála. Přesilová hra hostů trvala jen lehce přes minutu, protože Lakatošovi se podařilo přebruslit brněnskou obranu a vracející se Zbořil vítkovického kapitána chtě nechtě musel stáhnout k ledu. Hra ve čtyřech příliš vzruchu nepřinesla, ale v následující minutu trvající přesilové hře si Vítkovice vedly lépe než v první třetině. Jenže ani dvě Muellerovy střely cíl nenašly a ani Bukarts Furcha z úhlu nepřekvapil. Po Prčíkově tvrdé střele to v hale jen zahučelo, protože Kotala byl velmi blízko první brance zápasu. Ve druhé polovině druhé třetiny se na ledové ploše začalo přiostřovat. Nejprve si na Kocha před vítkovickou střídačkou vyšlápl Okál, ale domácí Raskob následně stejnou mincí oplatil v souboji s Ďalogou. Vítkovice mohly jít do vedení, když po Mikušově přihrávce do odkryté branky mířil Bukarts, jenže narazil na beton Furcha, který se fantasticky dokázal přesunout. Velký tlak si vypracovala čtvrtá vítkovická formace a Dej byl na hranici brankoviště minimálně dvakrát sražen k ledu Kundrátkem, který v jednu chvíli dokonce neměl ani hůl a pokoušel se spíše o judo, než o hokej. Celou situaci v přerušené hře reklamoval Lakatoš, ale u sudích nepochodil. Blízko brance byl po Muellerově přihrávce Krieger, ale puk po jeho teči zamířil jen doprostřed branky. Vítkovice byly v této pasáži zcela jasně lepším týmem, ale svou převahu nedokázaly přetavit ve vedoucí gól. Zatímco hala očekávala, že vítkovičtí budou hrát přesilovou hru, byl na trestnou lavici vykázán Lindberg. Přesilová hra Komety ale trvala jen necelou půlminutu, když na trestnou lavici putoval brněnský Kollár, který k zemi stáhl Deje. O chvíli později mohlo vítkovické mrzet, že si sudí nevšiml hraničního střídání Komety, které zavánělo trestem pro hostující střídačku, protože Kometa toho dokázala záhy využít, když střelou přes trojici clonících hráčů poslal Kometu do vedení Horký – 0:1.

V úvodní minutě třetí třetiny mohli vítkovičtí vyrovnat, ale po Raskobově střele se puk zastavil na tyči a Fridrichovu dorážku z brankové čáry rukou vyrazil Zaťovič. Ve druhé minutě Pospíšil v souboji přistrčil Raskoba, který následně nekontrolovaně vrazil do brankáře Stezky, který se dlouho nezvedal z ledu. Na ledě se strhla okamžitě mela, do které se zapojili téměř všichni hráči na ledové ploše. Dlouho se čekalo, jaké soudy sudí vynesou, nakonec se počty hráčů na ledě neměnily a na trestnou lavici zamířili Koch s Pospíšilem, oba na pět minut za bitku. Atmosféra v OSTRAVAR ARÉNĚ začínala vřít, domácím se nelíbily zejména dva zákroky v řadě na centra elitní formace Petera Kriegera. Tomu byla nejprve vyseknutá hůl a následně jej Kučeřík poslal na zadní mantinel. Zatímco na jedné straně se nevylučovalo, na té druhé byl za podrážení potrestán Chlán a přesilovou hru si tak zahrála Kometa. Modro-bílí si vedli skvěle, jenže devatenáct vteřin před návratem vyloučeného Chlána byl za sekání vyloučen Lakatoš. I další oslabení Vítkovice s přehledem zvládly. Vítkovice se tak opět mohly soustředit na dobývání Furchovy branky. Při brankáři hostí dnes stáli všichni svatí, protože puky, které nebyl schopný ve své výstroji udržet, vždy dopadly přesně na hůl jeho spoluhráčů. Dvě minuty zbývaly do konce třetí třetiny, když Miloš Holaň zavelel k oddechovému času, po kterém zůstal Stezka na střídačce. Jenže naděje vítkovických vzaly za své již brzy po buly. Mikušovi přeskočil kotouč hůl a Flek se řítil vstříc opuštěné brance, kterou bez problémů trefil – 0:2. Vítkovice to ještě zkusily se šesti bruslaři a Strömberg přesným obloučkem z obranné třetiny trefil prázdnou branku – 0:3. Třetí branka hostí ale nejspíše nezajímala část příznivců Brna, kteří se rozhodli poměřit své síly při přetlačované s ochrankou.

Po tomto druhém zápasu se čtvrtfinálová série přesouvá do Brna, kde se oba celky střetnou v úterý a ve středu.

Patrik Martinec (HC Kometa Brno): Zápas samozřejmě v parádní atmosféře. Byli jsme asi šťastnější, bylo to o tom, kdo dá první gól. Nás podržel gólman, měl tam spoustu skvělých zákroků a po tom, co se nám povedlo dát při hře ve čtyřech gól, tak už to bylo o té obětavosti našich hráčů a už jsme to dokázali ubránit.

Miloš Holaň (HC VÍTKOVICE RIDERA): Vynikající atmosféra. Včera si myslím, že to byl vyrovnaný zápas, dneska si myslím, že jsme byli jasně lepší, akorát jsme asi ten gól nedali, což se projevilo na tom výsledku. Bylo to o tom prvním gólu, kdo ho dá. Brno ho dalo, my jsme dneska to štěstí neměli. Je to ale zase jeden zápas, těžký soupeř, máme to za sebou a těšíme se na zápasy venku, které umíme hrát velice dobře.

1:1

Branky: 38. Horký (Holík), 59. Flek (Vincour), 59. Stömberg (Holland). Rozhodčí: Kika, Veselý – Lhotský, Hnát. Vyloučení: 4:3, navíc Koch (VIT) a Pospíšil (KOM) oba 5 minut za bitku. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 9 725. Střely na branku: 33:19.

HC VÍTKOVICE RIDERA: Stezka – J. Mikuš, Grman, Koch, Raskob, Gewiese, Prčík, J. Stehlík – Bukarts, Krieger, Mueller – Fridrich, Chlán, Lakatoš – Jarůšek, Kotala, M. Kalus – L. Krenželok, Lindberg, Dej

HC Kometa Brno: Furch – Ďaloga, Kundrátek, Kučeřík, Holland, Hrbas, Ščotka, Gulaši – Okál, Holík, Horký – Pospíšil, Kollár, Flek – Zbořil, Strömberg, Koblížek – Vincour, Ondráček, Zaťovič