Banner Promo

Cesta za zlatem začala 14. ledna. Vítkovice vzdají hold mistrům 1952

Datum publikování:

 

 

Historicky první zlato pro Ostravu ve velkém sportu se zrodilo v lednu 1952. Vítkovičtí hokejisté zahájili 14. ledna před sedmdesáti lety finálovou skupinu, na jejímž konci byl mistrovský titul. Současné Vítkovice si senzační triumf svých předchůdců připomenout 25. února retro utkáním v replikách dresů tehdejších přeborníků republiky.

Před sedmdesáti lety začal finální výstup Vítkovic na vrchol české, tehdy československé hokejové scény. Byl to nevídaný úspěch. Tým, který se teprve před třemi lety vrátil do nejvyšší soutěže už měl za sebou dvě druhá místa a v lednu 1952 přišel úspěch největší. Nejen pro vítkovický klub, ale pro Ostravu a celý region. Vůbec poprvé se Ostrava stala městem mistrů republiky v některém z velkých sportů (fotbal si na tento úspěch musel počkat až do roku 1976).

 

Před sedmdesáti lety…

 

Pondělí 14. ledna 1952. Davy fanoušků proudí na Ostravský zimní stadion Josefa Kotase. Začíná finálová skupina mistrovství republiky v ledním hokeji. Šest dnů, ve kterých bude určen nový hokejový šampion Československa.

Cesta do finálového turnaje vedla novým netradičním způsobem. Československou hokejovou ligu hrálo v sezoně 1951/1952 hned 18 mužstev, rozdělených do tří skupin po šesti účastnících. Ve skupinách se hrálo dvoukolově každý s každým a dva nejlepší celky každé skupiny postoupily do republikového finále. Ze skupiny I postoupil Chomutov a Sparta Praha, ze skupiny II Zbrojovka Brno a Tatra Smíchov (zbytek někdejšího slavného LTC Praha), ze skupiny III pak vzešly ATK Praha (vojenský tým, předchůdce Dukly Jihlava) a Vítkovice, tehdy pod názvem Sokol Vítkovické Železárny KG.

Vítkovičtí si v základní skupině počínali suverénně, nicméně ve dvou zápasech padli, pokaždé v utkání s vojáky z ATK. V Ostravě 1:3, v Praze 1:5. Nicméně bilance z 10 zápasů byla úchvatná – 8 výher, skóre 100:22, nejvyšší ligová výhra v historii klubu – v Žilině 26:1 (hrající trenér Bouzek vstřelil 7 gólů!). Škarohlídové podceňovali skupinu III, tvrdili, že konkurence slovenských týmů a Opavy je slabá. Na druhé straně byly to pak právě Vítkovice a ATK, kdo nakonec bojoval o mistrovský titul.

Základní část skončila 30. prosince. Finálová skupina byla naplánovaná na šest dní – pět hracích dnů, jeden den volna. Začínalo se 14. ledna v Ostravě, po třech dnech následoval den volna 17. ledna s přesunem do Prahy, kde mistrovství vyvrcholilo. Některé zápasy pražské skupiny se pro souběh časů hrály na kladenském zimním stadionu. Šest mužstev, jednokolově každý s každým, tabulka určí mistra.

Je pondělí 14. ledna 1952. Davy fanoušků proudí na Ostravský zimní stadion Josefa Kotase, otevřený zimní stadion (střechy jsou pouze nad tribunami). V 15 hodin vyjíždí při slavnostním nástupu na led všech šest nejlepších mužstev. Zazní československá státní hymna, následovaná sovětskou hymnou, nad tribunou D jsou na stožár slavnostně vytaženy československá vlajka a vlajka sovětského svazu – taková je doba. Ve stoje přihlíží téměř deset tisíc fanoušků. Po proslovech vedoucích činovníků Sokola (sportovního svazu) a hokejové sekce Sokola složil za hráče i rozhodčí slavnostní slib vítkovický hráč Oldřich Pavlík. Po formalitách přišel na řadu konečně hokej. V prvním utkání Vítkovice vyzvaly Tatru Smíchov…

… Hokejisté Sokola VŽKG rozdrtily Smíchov 9:0. Nastoupili tím cestu za zlatem. Ostravské publikum bouřlivě hnalo své borce kupředu. Týden dramatické bitvy o mistrovský titul, přezdívaný tehdy „malá olympiáda“ začal.

 

… dnes po sedmdesáti letech

Vrátíme se do přítomnosti. Je to 70 let, co Vítkovice vybojovaly svůj první mistrovský titul. Nevídaný úspěch dlouhé dekády stál trochu ve stínu toho slavnějšího triumfu z roku 1981, který stále ještě pamatují početné zástupy vítkovických fandů a z něhož existuje nepřeberné množství televizních záběrů i fotografií.

Mistrovský titul 1952 byl ale také obrovskou senzací. Dramatickým bojem, ve kterém nakonec při rovnosti bodů obou největších favoritů rozhodovalo až skóre! Ofenzíva Vítkovic tehdy slavila úspěch nad ATK. A tak se zrodil zlatý ročník 1951/1952.

Sedmdesát let starý triumf stojí za to si připomenout v jeho výročí. Také proto se současný HC VÍTKOVICE RIDERA rozhodl vzdát hold svým prvním šampionům důstojným utkáním v replikách tehdejších dresů – svetrů Sokola VŽKG.

Netradiční a možná trochu nehokejové červeno-žlutě pruhované dresy obléknou hokejisté současného kádru v domácím utkání s Kometou Brno 25. února 2022. Odehrají v nich celé utkání. Originální hrané dresy půjdou následně do aukce. Možnost pořídit si repliku mistrovského dresu z roku 1952 budou mít fandové i prostřednictvím Fanshopu HC Vítkovice.

 

 

 

 

 

NADCHÁZEJÍCÍ ZÁPAS

A tým
2023-2024 Tipsport Extraliga
OSTRAVAR ARÉNA

POSLEDNÍ ZÁPAS

A tým
2023-2024 Tipsport Extraliga
ŠKOENERGO Aréna