CEB – VIT 3:2: Vítkovice odjíždí z jihu Čech s prázdnou

Posíleny domácí výhrou nad silnými Pardubicemi zavítaly Vítkovice na led Českých Budějovic. Bohužel dnešní výkon na body nestačil. Domácí nemuselo mrzet zaváhání z úvodní minuty, neboť vývoj zápasu se jim podařil otočit v závěrečné třetině.

Dohrávka lednového 43. kola znamenala pro oba její účastníky přímý souboj o páté místo. Jak Budějovice, tak Vítkovice před ní měly shodně 70 bodů při stejném počtu odehraných zápasů. Ostravané vyrazili na jih Čech s jednodenním předstihem a poupravenou sestavou. Na křídle třetí formace dostal příležitost originálně vsetínský útočník Roman Půček, který má do Vítkovic vyřízené starty a modro-bílý dres si vyzkoušel už v přípravném období. Na straně domácích visel otazník nad startem kanonýra Milana Gulaše, který předešlý zápas v Olomouci nedohrál.

Po necelých dvaceti vteřinách mohl poslat domácí do vedení zkušený Michal Vondrka, který na modré čáře zblokoval Solovjovovu střelu. Unikajícího Vondrku vychytal Stezka, ale po faulu vracejícího se Poláka, měli domácí k dispozici trestné střílení. To si vzal na starost nejmladší útočník domácích teprve devatenáctiletý Josef Koláček, který ale forhendovou kličkou nevyzrál na Stezku. Hned po následujícím buly se do přečíslení dostala druhá formace, po Bondrově přihrávce před brankou zakončoval Flick, který ale zblízka Strmeně nepřekonal. Vítkovice chtěly co nejdříve zapomenout na situaci z úvodní minuty a draly se do zakončení téměř z každé pozice. Po buly nebezpečně pálil Marosz, ale ani on nebyl úspěšný. Do vedení mohl Vítkovice poslat také Krenželok nebo od modré čáry pálící Pedan. Ve čtvrté minutě byl k vidění první faul utkání a na trestnou lavici se jako první odebral domácí obránce Vráblík, který zabránil Lednickému v rychlém přechodu do útoku. Přesilovou hru začala elitní formace, z mezikruží dobře pálil Hruška, ale domácí se dobře bránili a vítkovická pětice se nemohla usadit v pásmu. Po návratu vyloučeného Vráblíka to po objetí branky zkusil Flick a o něco málo později po povedené zasekávačce Fridrich, ale jejich pokus nebyly úspěšné. Naopak chybné rozehrávky Vítkovic mohli využít Voženílek s Valským, ale Stezka si se situací dokázal poradit stejně dobře, jako o chvíli později se střelou Vráblíka. O minutu později byl ale Stezka překonán Ondráčkovou střelou z ostrého úhlu.  Naštěstí jej dokázal včas zastoupit Stehlík, který odpálil kotouč z brankoviště do bezpečí. V patnácté minutě Fridrich dobře zapracoval u pravého mantinelu, kde dlouho kombinoval s kotoučem. Ten se díky Chlánovi dostal na modrou čáru k Solovjovovi, jehož prudké nahození poslal přesnou tečí za záda Strmeně právě muž, který celou situaci vybojoval, a to Petr Fridrich – 0:1. Vítkovice dále pokračovaly v náporu a díky Bindulisově faulu na Půčka si mohly pomoci druhou přesilovou hrou v zápase. I tentokrát měli vítkovičtí problém s přechodem modré čáry, ale nakonec se jim povedlo usídlit v útočném pásmu a byla z toho zajímavá střela Pedana, která prosvištěla kolem levé tyče, nebo Lakatošův pokus, proti kterému musel zasahovat Strmeň. Po skončení vítkovické početní výhody se do šance dostal Štencel, který ale nezakončil ideálně. Z protiútoku mohl vedení Vítkovic navýšit Bernovský, ale v rozhodující chvíli minul zadní tyč.

České Budějovice do druhé třetiny vlétly s jasným cílem, a to zamknout Vítkovice v pásmu a jít si za vyrovnáním. Vítkovice však v defenzivě vzdorovaly i za cenu velké obětavosti při blokování střel. Modrobílí se přece jen osmělili a do zajímavé situace jeden na jednoho se dostal střelec prvního gólu, Petr Fridrich ale na svého defenzivního strážce nevyzrál. Ofenzivní sílu ukázala druhá vítkovická řada, když Kalus dobře kombinoval s Bondrou, jehož střelu ale Strmeň pokryl. Hra Vítkovic nabírala na obrátkách a do dobré příležitosti se dostávala také čtvrtá formace, ale klíčová přihrávka do předbrankového prostoru neprošla. Po Flickově faulu si přesilovou hru vyzkoušeli také domácí. Domácí dobře kombinovali, po Pechově přihrávce střílel Abdul, ale z bezprostřední blízkosti nevyzrál na Stezku, který mu hokejkou vypíchl kotouč, následná Pechova dělovka mířila nad. I přesto, že Lakatoš přišel v jednom ze soubojů o hokejku, dokázala se vítkovická čtveřice ubránit početní přesile domácích. V plném počtu se nehrálo moc dlouho, vítkovičtí si nerozuměli ve středním pásmu a za záchrannou brzdu musel i za cenu faulu zatáhnout Polák. Po dobré kombinaci mohl z mezikruží střílet do prázdné branky Valský, ale jeho bekhendový pokus nebyl přesný. Vítkovičtí to měli ve druhé třetině ke své střídačce daleko, a protože se nemohli dostat k puku, byl Krenželok a spol. minutu a půl v sevření českobudějovických. Nakonec se ale Vítkovicím podařilo vystřídat a i podruhé se Vítkovice ubránily. Na druhé straně mohl Půček skórovat při své extraligové premiéře, když vystihl domácí rozehrávku, neměl ale potřebnou rychlost, a proto zvolil střelu, českobudějovický brankář ale včas srazil své betony. Přesilovou hru si v závěru prostřední třetiny zahrály také Vítkovice, a to po Abdulově faulu u mantinelu. A vítkovičtí si nevedli špatně. Soupeřova brankáře od modré čáry tradičně ostřeloval Solovjov. Lakatoš zkusil zrychlit hru krátkou přihrávkou mezi kruhy na Hrušku, ten ale nemířil přesně. Hruška si následně všiml zcela volného Krenželoka, jeho přihrávka byla ale zblokována. Závěr třetiny nabídl ještě nechtěný faul Kaluse v útočném pásmu, vítkovický útočník jen tak tak držel svou hokejku ve chvíli, kdy přes ni přepadl jeden z domácích hráčů. Rozhodčím však nezbývalo nic jiného, než Kaluse poslat na trestnou lavici. V závěrečných vteřinách se proti Ondráčkovi znovu zaskvěl Stezka, když vychytal jeho střelu bez přípravy z mezikruží.

Českobudějovičtí zahájili třetí třetinu pokračující přesilovou hrou. V úvodu se do brejku dostal Krenželok, ale kotouč byl po jeho střele sražen do ochranné sítě. Domácí se následně znovu seskupili v útočné třetině a pokračovali v přesilovkovém tlaku, ten ale ke gólu nevedl. Po svém návratu z trestné lavice se Kalus ihned zapojil do kombinace s Lakatošem, který jen o pár centimetrů minul levou tyč. Za malou chvíli dali vítkovičtí domácím další šanci ke srovnání v přesilové hře po faulu Plášila. Tentokrát touto příležitostí domácí nepohrdli a zásluhou Ondráčka, který přesně tečoval Šenkeříkovu střelu od modré čáry, vyrovnali – 1:1. Za nedlouho se do velké šance se dostal po vysokém lobu Vondrka, který využil zaváhání jednoho z obránců a jednou rukou píchl do padajícího kotouče, který těsně minul branku. Českobudějovičtí pokračovali dále v kombinaci, puk se dostal ke Štencelovi, který si nabruslil za Stezkovu branku, odkud předložil kotouč najíždějícímu Vondrkovi, a ten prostřelil Stezku na bližší tyči – 2:1. O minutu později mohlo být s Vítkovicemi ještě hůř, když v přečíslení ujel Valský společně se střílejícím Holcem, který ale netrefil branku. Vítkovice mohly zareagovat, Bondra dobře viděl před brankou číhajícího Kaluse, ale jeho přihrávka byla na poslední chvíli ztečována mimo dosah vítkovického útočníka. Vyrovnání ale na sebe nenechalo dlouho čekat. Po vhazování se kotouč dostal ke Stehlíkovi, který na nic nečekal, vypálil na branku a kotouč si našel cestu kolem clonícího Šticha až za Strmeňova záda – 2:2. Po nenápadné akci pálil Lakatoš, který po Krenželokově přiťuknutí pálil z první. Aktivitou dnes hýřila čtvrtá formace Vítkovic a vidět byl zejména Fridrich. Vítkovice se snažily překlopit utkání zpět na svou stranu, tlačily a navíc se zdálo, že Šenkeříkovo počínání v rohu kluziště nemůže zůstat nepotrestáno. Nicméně pokračovalo se ve hře a z protiútoku udeřili domácí. Ti využili střídání Vítkovic a dostali se do přečíslení, na jehož konci stál Vondrka, který se neomylně trefil přesně k tyči – 3:2. Necelou minutu před koncem Stezka opustil svou branku, ale Vítkovice se nemohly dostat do výhodného postavení. Vítězství tak berou domácí.

Jaroslav Modrý (České Budějovice): Kvalitní utkání a kvalitní soupeř, velký, silný. Bylo to bojovné z obou stran, mělo to náboj, bylo to pěkné, hodně osobních soubojů. Dlouho byl stav 0:1. My jsme si pak pomohli přesilovkou, dali jsme gól na 1:1 a dostali se zpátky do zápasu. Pak to začalo lítat nahoru dolů a my byli trochu šťastnější. Udělali jsme pár dobrých přechodů a brejků a tím jsme dali rozhodující góly. Musím kluky pochválit. Dobře chytal gólman, dal nám šanci vyhrát a našli jsme cestu k vítězství.

Miloš Holaň (HC VÍTKOVICE RIDERA): Za mě vyrovnané utkání. Dlouho jsme drželi nadějné vedení 1:0. Měli jsme ještě další šance, ale stejně tak i domácí. Jako klíčový moment vidím neproměněné přesilové hry. S tím jsme si neporadili vůbec dobře, mohli jsme odskočit na 2:0. Tahle prohra mě mrzí, myslím, že kluci do toho dali všechno. Ale takovými detaily a hloupostmi jsme si utkání prohráli. Při závěrečném inkasovaném gólu tři minuty před koncem zbytečně blázníme dopředu, přitom jsme chtěli hrát dobře dozadu. Věděli jsme, že Motor má rychlé kontry. Domácí čekali na brejky, které se jim povedly.

HC Motor České Budějovice – HC VÍTKOVICE RIDERA
3:2
(0:1, 0:0, 3:1)

Branky: 46. Ondráček (Šenkeřík, Vondrka), 48. Vondrka (Štencel), 57. Vondrka (Holec, Valský) – 16. Fridrich (Solovjov, Chlán), 51. Stehlík (Marosz). Rozhodčí: Pilný, Šindel – Brejcha, Votrubec. Vyloučení: 3:4. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 1 000 (maximální kapacita povolená vládním nařízením). Střely na branku: 17:20

HC Motor České Budějovice: Strmeň – Štencel, Vráblík, Štich, Piskáček, Šenkeřík, Bindulis, Bučko – Vondrka, Koláček, Chlubna – Beránek, Hanzl, Karabáček – Ondráček, Pech, Abdul – Voženílek, Holec, Valský

HC VÍTKOVICE RIDERA: Stezka – Solovjov, R. Polák, Pedan, Plášil, Koch, J. Stehlík, L. Kovář – L. Krenželok, J. Hruška, Lakatoš – R. Bondra, Flick, M. Kalus – Bernovský, Marosz, Půček – Lednický, Chlán, Fridrich