BTL – VIT 0:3: Tři body a čisté konto na ledě vítěze základní části

Tříbodová výhra na ledě Liberce! Vítkovice podaly pod Ještědem výborný výkon korunovaný čistým kontem vynikajícího Daniela Dolejše a zcela zaslouženě vezou do Ostravy tři body na úkor posledního vítěze základní části Tipsport Extraligy.

Vítkovice se na ledě posledního vítěze základní části musely obejít bez suspendovaného kanonýra Rostislava Marosze. Naopak návrat po dvouzápasové absenci vinou disciplinárního trestu hlásil Alexandre Mallet a i z toho důvodu trenéři notně zamíchali sestavou, v bráně dostal příležitost Daniel Dolejš.

O lepším začátku ze strany Liberce nebylo pochyb, nicméně i Vítkovičtí se v úvodu osmělili k několika pěkným šancím a snažili se držet krok s favorizovaným soupeřem. Viditelně při chuti byl po dvouzápasové vynucené pauze Mallet a v 6. minutě se dokonce přímo z brankoviště snažil protlačit kotouč za záda Petra Kváči Roman Polák. Prakticky žádné přerušení, rychlá útočná hra, to byl obraz dění na libereckém ledě. Tempo jako by se ale spíše postupem času vyrovnávalo a přestože byl Daniel Dolejš v permanenci, nedalo by se říci, že by Liberec soupeře drtil. Domácí se tlačili více do brány a spoléhali na kombinaci v zakončení, to hosté evidentně od trenérů dostali pokyn střílet z jakékoli pozice, jakmile to půjde. V 16. minutě zastavil Dolejš libereckou souhru po ose Rosandič – Gríger, což byla jedna z největších akcí první třetiny.

Úvodní dvacetiminutovka nepřinesla vyložené tutovky, spíše zajímavé, možná i nenápadné pokusy a v podobném duchu se rozehrála i ta druhá. Například průnik Lukáše Krenželoka v premiérovém střetnutí s bývalým týmem nenápadně působil, ale nebýt pohotového Kváči, mohl být pro domácí o to bolestivější. Podobně také mohla zapůsobit spolupráce Rosandiče s Birnerem, která nevyšla jen díky teči ze vzduchu jednoho z bránících hráčů. Bezbranková remíza obrazu hry slušela, nicméně bylo znát, že hráči obou týmů už chtějí skóre otevřít. Liberečtí si postupně začali vynucovat převahu. Vítkovice v závěru první třetiny nevyužily přesilovou hru, ovšem podobně na tom byli Bílí Tygři v polovině utkání. Také ostravská čtveřice ustála tlak a s podporou klidně chytajícího Dolejše obávaná liberecká přesilovka neuspěla. Vítkovický plán zůstávat mimo trestnou lavici vydržel jen polovinu utkání. Krátce po skončení trestu Kocha musel na rovnou zdvojený čas pykat kapitán Roman Polák a chvíli po něm i Rastislav Dej. To znamenalo vidinu plných dvou minut oslabení tří proti pěti pro hosty. Bílí Tygři se zakousli do soupeře v jeho pásmu. Blízko gólu byl ranou z voleje Filippi, ale Dolejš se dokázal včas přesunout k tyči a odrazit puk mimo klec. Byly to krušné dvě minuty, ale Ostravané je ve třech zvládli a následně dohráli v pohodě i konec Polákova trestu. Ve 33. minutě se o samostatný únik pokusil Gríger, ale nezakončil poté, co jej včas dojel Koch a krátce na to po Šišovského rychlé akci se do hry zapojil i domácí gólman Kváča. V pěti hráčích byli Vítkovičtí značně aktivnější a nutili soupeře chybovat. Od 35. minuty se bezbranková remíza otřásala v základech při početní výhodě hostů, kteří byli tentokrát výrazně lepší, než při první přesilovce zápasu. Tlak veliký, dvě minuty dusili Vítkovičtí Liberec v jeho obranném pásmu, jenže Kváča znovu odolal.

Bezchybnost brankářů vydržela do 41. minuty. Vítkovice hbitým atakem odstartovaly třetí třetinu a zametení kotouče z hole Lukáše Krenželoka do brány bylo tak pohotové, že se o platnosti gólu museli poradit sudí s videorozhodčím – 0:1. Zkušený Krenželok se tak vrátil na led svého někdejšího klubu gólem a současně s tím oslavil první branku po svém návratu do mateřského celku. Liberec reagoval na vedení Vítkovic zostřenou aktivitou a zvýšenou kadencí střelby. Pomohla mu v tom i další početní výhoda, kterou ale opět Ostravané zvládli. A pak i navýšili vedení. Ve 49. se udrželi v útočném pásmu, Roman Polák z vrcholu nastřelil puk na bránu a Tomáš Kubalík z mezikruží tečoval kotouč za Kváčova záda – 0:2. Dvoubrankové vedení vykopalo mezi oběma týmy ještě hlubší propast, ale konec ještě nebyl. Liberec chtěl stůj co stůj znovu strhnout zápas na svou stranu a Vítkovičtí potřebovali zahnat duchy nedělního nezdaru a tentokrát přetavit dvougólový náskok v tříbodový zisk. Faktem bylo, že si hosté vedli zdárně, drželi Bílé Tygry daleko od brány a zakončení a přestože to byli právě domácí, kdo rozvíjel herní akce, Ostravané měli dění na ledě pod kontrolou. Koncentrovaný výkon Vítkovic se opíral především o vynikajícího Dolejše v bráně, který právě s končícím zápasem jako by získal v zákrocích ještě více klidu, čímž neúspěšné útočníky Liberce doháněl téměř k šílenství. Minutu před koncem třetí třetiny si domácí vybrali oddechový čas a samozřejmě také zkusili hru bez brankáře s šesti bruslaři na ledě. Nevyšlo jim to. Adam Polášek posunul kotouč až do středního pásma a odtud jej do prázdné brány dovezl Dominik Lakatoš – 0:3. Vítkovice si připsaly další body ze zápasu proti favorizovanému celku a zpod Ještědu odvezly všechny body poprvé od října 2018.

Patrik Augusta (Bílí Tygři Liberec): Myslím si, že utkání rozhodla druhá třetina, v které jsme neproměnili spoustu šancí. Na začátku třetí dvacetiminutovky dali hosté rychlý gól a poté to perfektně odbránili. Měli jsme velké problémy se prosazovat, hlavně v předbrankovém prostoru. I proto jsme nevyužili naše příležitosti a proto jsme prohráli.

Mojmír Trličík (HC VÍTKOVICE RIDERA): Základem našeho vydřeného vítězství byl bezesporu skvělý výkon brankáře, který nás podržel nejen při hře 5 na 5, ale hlavně v oslabeních. Rychlý gól na začátku třetí třetiny změnil strategii obou týmů. Věděli jsme, že se domácí budou ještě více tlačit do branky, ale věřili jsme tomu, že díky naší bojovnosti výsledek udržíme, což se nám nakonec podařilo.

Bílí Tygři Liberec – HC VÍTKOVICE RIDERA 0:3 (0:0, 0:0, 0:3)

Branky: 41. L. Krenželok (Schleiss), 49. T. Kubalík (R. Polák, Dočekal), 60. Lakatoš (Polášek). Rozhodčí: Pešina, Lacina – Ondráček, Špůr. Vyloučení: 3:5. Bez využití. Bez diváků. Střely na branku: 40:22

Bílí Tygři Liberec: Kváča – Šmíd, Knot, Rosandič, Hanousek, Derner, Štibingr – Birner, Bulíř, Lenc – T. Rachůnek, Filippi, Gríger – Musil, T. Jelínek, Zachar – J. Vlach, Najman, Šír – Hrabík

HC VÍTKOVICE RIDERA: Dolejš – Štencel, R. Polák, L. Kovář, Polášek, Trška, R. Černý, Koch – V. Polák, J. Hruška, Lakatoš – Schleiss, L. Krenželok, Šišovský – Dej, Mikyska, Mallet – Dočekal, Werbik, T. Kubalík