Banner Promo
HC Vítkovice RideraHC Bílí Tygři LiberecHC Sparta PrahaBK Mladá BoleslavHC Škoda PlzeňHC Kometa BrnoHC OlomoucHC Mountfield HKHC Energie Karlovy VaryHC Berani ZlínHC Dynamo PardubiceHC Verva LitvínovHC Motor ČBHC Oceláři TřinecRytíři Kladno

Aleš Pavlík obhájil post prezidenta APK LH. Kluby navrhly návrat baráže a play down systém

Datum publikování:

Foto: Aleš Krecl

Šéf HC VÍTKOVICE RIDERA Aleš Pavlík pokračuje v čele Asociace profesionálních klubů ledního hokeje i pro následující čtyři roky. Pondělní mimořádná valná hromada APK LH potvrdila pokračování dosavadního prezidenta organizace až do roku 2024, kromě toho se zástupci klubů shodli na návrhu změny herního formátu nejvyšší soutěže, schválili návrat baráže i úrovňový systém play down. Přijetí návrhu buď potvrdí či odmítne výkonný výbor Českého hokeje.

Pondělní mimořádná valná hromada Asociace profesionálních klubů ledního hokeje zvolila v prvé řadě vedení organizace na další čtyři roky. Post prezidenta obhájil šéf HC VÍTKOVICE RIDERA Aleš Pavlík.

Zástupci špičkových českých hokejových klubů také řešili budoucnost Extraligy, konkrétně její herní model. V hlasování se pak vyjádřili souhlasně pro návrh počítající s návratem baráže (nejlepšího týmu Chance Ligy proti poslednímu týmu Tipsport Extraligy) a pro úrovňový systém play down, ze kterého vzejde kandidát na boj o setrvání v nejvyšší soutěži.

 

Tisková zpráva z mimořádné valné hromady Asociace profesionálních klubů ledního hokeje

V Praze dne 25. května 2020

Prezidentem APK LH zůstává Aleš Pavlík, kluby doporučují play down i návrat baráže

Kluby Tipsport extraligy na dnešním zasedání v Praze zvolily nové představenstvo Asociace profesionálních klubů ledního hokeje (APK LH), a to na období od 8. 6. 2020 do 7. 6. 2024.

 Důvěru členů APK LH pro nacházející volební období dostali:

Prezident: Aleš Pavlík.

Viceprezident: Prokop Beneš.

Další členové: Aleš Kmoníček, Jan Tůma, Ctibor Jech starší.

 

Druhým hlavním bodem pondělního setkání bylo projednání koncepce herního systému Tipsport extraligy na nadcházející čtyři sezony. APK LH děkuje prezidentovi Českého hokeje Tomáši Královi za jeho vstřícný návrh, který inicioval diskuzi na toto téma.

Představenstvo APK LH dnes předložilo valné hromadě návrhy herních modelů včetně analýzy ekonomických a sportovních kritérií navržených variant, protože vnímá složitosti, které mohou nastat v nadcházející sezoně z důvodů eskalace problémů s nákazou covid-19.

Valná hromada dvoutřetinovou většinou odsouhlasila návrh pro výkonný výbor Českého hokeje, aby byl v následujících čtyřech ročnících herní model Tipsport extraligy formou baráže 1+1, který zohledňuje Českým hokejem preferovanou sportovní stránku.

„Baráž je sportovní cesta. Sportovní varianty preferuje i hokejový svaz. A baráž je ryze sportovním řešením: už léta fungovala a nezavírá extraligu,“ říká o doporučeném návrhu úřadující viceprezident APK LH Prokop Beneš.

„Novinkou, pokud návrh schválí výkonný výbor Českého hokeje, by bylo play down. Důvod, proč by se v prvním kole, to znamená v zápasech mezi 11. a 14. týmem, respektive 12. a 13. týmem, zachovávaly body ze základní části, je ten, že pokud hrajete o play off, těžko vypustíte nějaký zápas. Pořád chcete svoje postavení vylepšovat. Pokud je naopak někdo na chvostu tabulky s velkou ztrátou, chceme ho motivovat, aby byl rozdíl bodů co nejmenší. Jde o to, aby kluby měly motivaci získávat body ze základní části až do konce, protože bodový odstup mezi týmy hraje v play down podstatnou roli. To přináší soutěži atraktivitu,“ vysvětluje Prokop Beneš.

 

Detailní popis doporučeného herního modelu Tipsport extraligy od APK LH

Následující systém by shodně platil pro čtyři následující sezony, tedy sezony 2020/21 až 2023/24:

– počet účastníků: 14
– 52 kol základní části
– družstva umístěná po základní části na 1. až 6. místě postupují do čtvrtfinále
– družstva umístěná po základní části na 7. až 10. místě postupují do předkola play off
– předkolo play off se bude hrát na tři vítězná utkání, čtvrtfinále, semifinále a finále na čtyři vítězná utkání
– družstva umístěná po základní části na 11. až 14. místě sehrají první kolo play down (11. tým se utká se 14. a 12. tým se 13.), ve kterém se zohlední body, které tato družstva získala v základní části; družstva mezi sebou sehrají maximálně 7 zápasů (s případným prodloužením do rozhodnutí), ve hře tedy bude celkem 21 bodů; jakmile jedno z družstev bude mít na druhé družstvo takový bodový náskok, který již nebude možné ve zbývajících zápasech stáhnout, další zápasy se neuskuteční (* názorný příklad uveden níže)
– družstva, která prohrají v prvním kole play down, mezi sebou sehrají druhé kolo play down na 4 vítězná utkání (v těchto utkáních už počet bodů získaných v základní části nehraje žádnou roli), přičemž poražené družstvo sehraje baráž s vítězem Chance ligy na čtyři vítězná utkání o účast v TELH v následující sezoně.

* Družstvo umístěné po základní části na 11. místě (družstvo A) bude mít třináctibodový náskok na klub umístěný po základní části na 14. místě (družstvo B). První zápas vyhraje po základní hrací době družstvo A, čímž se jeho náskok na družstvo B zvýší na 16 bodů. Ve hře je po odehrání tohoto prvního zápasu ještě 18 bodů (6 zápasů x 3 body). Druhý zápas vyhraje po základní hrací době družstvo B, čímž se sníží náskok družstva A na 13 bodů. Ve hře je po odehrání tohoto druhého zápasu ještě 15 bodů (5 zápasů x 3 body). Třetí zápas vyhraje po základní hrací době družstvo A, čímž se zvýší jeho náskok na družstvo B na 16 bodů. A protože v tento moment je ve hře už pouze 12 bodů (4 zápasy x 3 body), nemůže družstvo B šestnáctibodovou ztrátu na družstvo A smazat, takže další zápasy se neuskuteční. Družstvo A se zachránilo v TELH pro další sezonu a družstvo B sehraje druhé kolo play down.

 

 

NADCHÁZEJÍCÍ ZÁPAS

POSLEDNÍ ZÁPAS

HC Vitkovice Ridera Logo Middle

Máte už permanentku?

Permanentky jsou již vprodeji! Zajistěte si své místo na stadionu. Více >