HC VERVA Litvínov120013Prohra
HC VÍTKOVICE RIDERA021024Výhra

28.11.2021 15:30 A tým 2021-2022 27

LIT – VIT 3:4sn: Přetahovanou v nájezdech rozhodl Bukarts

Vítkovice se vydaly na dlouhou cestu do Litvínova s denním předstihem a navíc posíleny dvěma výhrami proti Olomouci a Brnu. V úvodu zápasu ale tahali modrobílí za kratší konec a nenacházeli recept na precizní obranu Litvínova. Ten navíc přidal produktivitu v útoku a vítkovičtí tak museli dohánět ztrátu. To se šest minut před koncem povedlo Dejovi a Vítkovice tak dovedly utkání do prodloužení, to branku nepřineslo a rozhodlo se tak v samostatných nájezdech. V nich na branku Jarůška zareagoval Fridrich a vítezství následně chladnokrevným blafákem rozhodl Bukarts. Vítkovice tak vezou z Litvínova výhru po téměř pěti letech.

Vítkovice se v zápase na litvínovském ledě musely vypořádat s absencí obránce Alexeje Solovjeva. Ruský zadák si z předešlého utkání odnesl zranění, které jej do nedělního duelu nepustilo. V sestavě jej nahradil Petr Gewiese. I přes tuto komplikaci ale modro-bílí byli odhodlaní navázat na domácí úspěchy a konečně také vyzrát na chemiky v jejich prostředí. Proti samozřejmě byl připravený soupeř vedený legendárním Vladimírem Růžičkou.

Vítkovice jely do Litvínova s cílem nedopřávat litvínovským přesilové hry, to jim ale příliš dlouho nevydrželo. Hned v úvodní minutě hledal přihrávkou Straka před brankou Estephana, kterého musel Krenželok zezadu zatáhnout a hasit tak celou situaci. V přesilové hře toho ale Verva příliš nepředvedla. Proti Jarůškově střele zasahoval Stezka vyrážečkou, Litvínov nadále kombinoval a ke střele se chystal Lukeš, obrana Vítkovic byla proti a litvínovského střelce dokázala zablokovat. Sukeľ tak trochu z nouze nahazoval od modré čáry, aby litvínovští nepřišli o útočné pásmo a byla z toho téměř úvodní branka. Nahození slovenského útočníka v mezikruží tečoval Jarůšek a kotouč se zastavil až o tyč vítkovické branky. O minutu později to už Litvínovu vyšlo a na stadionu Ivana Hlinky byla k vidění první branka. Nejprve Stezka vychytal v téměř stoprocentní šanci Michaela Lattu, kotouč se odrazil k Irvingovi a i na střelu kanadského obránce dokázal Stezka vleže reagovat. Puk se ale smolně odrazil opět k litvínovskému obránci, který obkroužil branku a před bránícím Polákem dokázal zasunout kotouč k tyči – 1:0. Litvínov byl v úvodní třetině aktivnějším týmem. Latta získal kotouč v souboji u hrazení a přesnou přihrávkou vybídl ke střele Svobodu, mladý litvínovský útočník jen těsně minul levou tyč Stezkovy branky. Vítkovice toho v útočném pásmu mnoho neukázaly. Za zmínku stojí snad jen Polákovo nahození od modré čáry, které ale Godla bezpečně chytil svou lapačkou. O chvíli později založil Polák útočnou akci vysokým obloučkem, za kterým se vydal Fridrich, vybojoval kotouč, posunul jej na Chlána, ale již nedokázal reagovat na zpětnou přihrávku vítkovického centra. Pohlednou akci na jeden dotek měl na svědomí první útok Vítkovic. Hruška zpoza branky přihrál Lakatošovi, který přiťukl do mezikruží na Krenželoka, bekhendový pokus vítkovického matadora ale nebyl dost razantní. Živo bylo následně i před Stezkou, vítkovický brankář musel zasahovat proti Balinskisovu nahození od modré čáry. Po buly si vybral Zdráhal Strejčka na modré čáře, ale jeho tvrdou střelu obětavě zblokoval Dej. Tři minuty před koncem první třetiny se do problémů dostal Galvinš, který nezvládl vyhodit kotouč z pásma. Toho využil Balinskis, ale jeho střela nebyla přesná, přesnost chyběla také tvrdé střele Irvinga.

V úvodu druhé třetiny pálil tvrdě Polák. O chvíli později Kalus poslal nešetrně litvínovského Strejčka na mantinel a právem inkasoval pětiminutový trest do konce utkání. Dlouhou přesilovku zahájil Lukeš, který po kombinaci s Hüblem pálil mimo. Další Lukešův pokus zblokoval Koch, který následně přišel o hůl. Z dobré pozice střílel Chalupa, ale naštěstí pro Vítkovice jen mimo. Po dobrém přiťuknutí střílel na hranici brankoviště Zdráhal, ale trefil pravděpodobně jen brankovou konstrukci. Vítkovice byly v oslabení dlouho pod tlakem, ale nakonec se podařilo vyhodit Fridrichovi. V oslabení zahrozil Chlán, ale po dlouhém sprintu neměl dostatek síly, aby se lépe natlačil před bránícího hráče. Litvínovská přesilovka stále pokračovala a po křižné přihrávce střílel Hrbas, jeho pokus mířil pouze do připraveného Stezky. Vítkovice ustály dlouhé oslabení a do útoku se drala čtvrtá formace, Lednickému ale chyběl k zakončení krok. Litvínov předvedl nenápadný, ale rychlý přechod skrz střední pásmo. Chalupa přiťukl z pravého křídla na střed, na najíždějícího Lukeše, který se střelou z první nemýlil a prostřelil Stezku – 2:0. Po otočce se pokusil brankáře Vítkovic překvapit Zdráhal, to se mu nepovedlo a u odraženého kotouče byli naštěstí dříve vítkovičtí. Litvínov byl i nadále aktivní a Hübl orazítkoval tyč. Po Bondrově podražení za brankou Livínova měli domácí k dispozici další přesilovou hru. Balinskisovo nahození Stezka neviděl, ale i tak dokázal přesně zasáhnout. Středním pásmem se dobře prosmýkl Zdráhal, který se dostal do samostatného úniku, vítkovický odchovanec ale Stezku nepřekonal. Ten si připsal důležitý zákrok také proti střele Chalupy. Chvilku po návratu vyloučeného Bondry dokázaly Vítkovice udeřit po nenápadné akci. Z čista jasna se před Demelem objevili v přečíslení Bukarts s Maroszem a právě vítkovický centr střelou z první prostřelil Godlu mezi betony – 2:1. Za minutu a půl bylo vyrovnáno! Dej protečoval vyhozený kotouč z obranného pásma, dohrál situaci a vydal se forčekovat Hrbase, který následně nepřesně rozehrál. Ke kotouči se dostal Fridrich, povedenou kličkou se zbavil bránícího hráče a prostřelil Godlu – 2:2. Remízový stav ale nevydržel příliš dlouho. Za minutu a čtvrt se domácím fanouškům prezentoval pohlednou individuální akcí Svoboda. Ten se nejprve bekhendovou stahovačkou zbavil Poláka, vrátil si puk zpět na forhend a zasunul jej za Stezku, čímž vrátil domácím vedení a zároveň vstřelil svoji první branku v extralize – 3:2. V závěru druhé třetiny chtěl Plášil využít zmatků v litvínovské obraně a přihrávkou hledal mezi kruhy Lakatoše. Tečovaný kotouč se k němu nakonec dostal a vítkovický střelec jej okamžitě poslal na Godlu. Puk byl opět tečován a zpomalen bránícími hráči, ale i tak pomalu směřoval do branky. Na brankové čáře jej ale rukou zastavil Stříteský, který jej následně rukou přikryl. Rozhodčí neváhal a okamžitě signalizoval trestné střílení, navíc si šel situaci zkontrolovat u videa, aby zjistil, zda kotouč nepřešel přes brankovou čáru. To se nestalo a k exekuci trestného střílení se postavil Dominik Lakatoš, ten sice vylákal Godlu na levou stranu, ale při pokusu trefit pravý horní roh branky vítkovický střelec přestřelil.

V úvodu třetí třetiny zůstal po střetu mimo kotouč ležet ve středním pásmu Marosz, zákrok byl ale vyhodnocen jako nezaviněný a vítkovický útočník se ze souboje brzy oklepal. Obránce Baláž nahazoval mimo branku na teč pro Straku, ale jeho teč nebyla přesná. Vítkovice měly příležitost k vyrovnání, Fridrichovu střelu ze středu hřiště ale Godla vyrazil a poradil si také s dorážkou z hole Gewieseho. Zdráhal mohl navýšit vedení Litvínova, jenže se mu nepodařilo překonat Stezku. S blížící se polovinou třetí třetiny oslabil vítkovické Gewiese, který si odpykal dvě minuty za vražení na hrazení. Oslabení ale zvládli vítkovičtí bez chyby a i nadále mohli doufat ve vyrovnání. Lakatošovo nahození se pokoušel tečovat Hruška, bohužel bez úspěchu. Následně vítkovickým zatápěla první formace soupeře. Rychlý přechod středního pásma v podání litvínovských hráčů, dělal modrobílým velké problémy, nejednou tak hasila obrana přečíslení Litvínova. Po střele Gewieseho přeskočil kotouč před brankou Maroszovu hokejku, vítkovičtí ale pokračovali v útočném snažení a byli za to odměněni. Marosz poslal zpoza branky přesnou přihrávku na Deje, který z levého kruhu pohotově prostřelil Godlu – 3:3. K několika dorážkám se na brankovišti dostal Chlán, ale nepovedlo se mu přetlačit Godlův beton u tyče. Marosz tečoval u levé tyče tvrdou střelu Galvinše. Gerhát se minutu před koncem třetí třetiny dokázal prokličkovat před Stezku, ale jeho akce postrádala zakončení.

Prodloužení překvapivě zahájila dvojice Lednický – Fridrich, kterou zezadu jistil zkušený Polák. Vítkovičtí mladíci ale propadli v útočném pásmu a do obrovské šance se po přihrávce Zdráhala dostal Straka. Tomu ale fantastickým zákrokem sebral gól Stezka. V prodloužení převzali aktivitu vítkovičtí. Koch se pokusil natlačit před Godlu, ale slovenský brankář příložníkem zablokoval kotouč. Litvínovského brankáře neprostřelil ani Bukarts s Lednickým. Fridrich stahovačkou oklamal bránícího hráče, ale nezakončil přesně. Chalupova střela šla na druhé straně pouze do boční sítě. Neprosadil se v úniku ani Chlán, který byl obráncem přetlačen, takže se na řadu dostaly samostatné nájezdy.

Nájezdy zahájili domácí. Estephan zkusil blafák do forhendu, ale střela nebyla přesná. Marosz si na druhé straně najížděl zleva, ale jeho střela skončila na chráničích Godly. Zdráhal si pomalu najel z levé strany a jeho bekhendový blafák skončil na levé tyči! Lakatoš zvolil bekhendovou kličku, kterou mu ale Godla vystihl a hokejkou vypíchl kotouč. Jarůšek si také najel z levé strany, strhl kotouč do forhendu a poslal jej úspěšně pod víko. Forhendovou kličku zvolil také Petr Fridrich, který srovnal skóre nájezdů. Lukeš zvolil střelu, ale trefil lem Stezkovy lapačky. Bukarts při nájezdu zvolil rozvážnou rychlost a vyšvihl perfektní forhendový blafák, který neomylně zakončil. Hüblovu střelu vyráží Stezka betonem a rozhoduje tak o tom, že bonusový bod získávají Vítkovice.

Vladimír Růžička (HC Verva Litvínov): První třetina byla vynikající, hráli jsme výborně. Utkání se zlomilo při pětiminutové přesilovce. Místo nakopnutí nás to shodilo. Za stavu 2:0 jsme udělal dvě chyby. Po Svobodově gólu jsem si myslel, že vedení udržíme, ale znovu přišla hrubka. V prodloužení jsme neproměnili tutovou šanci a nájezdy jsou loterie.

Miloš Holaň (HC VÍTKOVICE Ridera): Nesmírně důležité dva body, ale nehráli jsme dobře. Dvě třetiny nás držel brankář Stezka a za stavu 2:0 nikdo nevěřil v obrat. Mužstvo našlo vnitřní sílu a z minima jsme vytěžili maximum. Mrzí mě vyloučení, ale na druhou stranu mě těší zvládnutá oslabení. Odvážíme si dva body, ale přijímáme je s velkou pokorou.

3:4 SN
(1:0, 2:2, 0:1 – 0:0 – 0:1)

Branky: 6. Irving (Latta), 29. Lukeš (Chalupa, Balinskis), 38. Svoboda (Latta) – 35. Marosz (Bukarts, Plášil), 36. Fridrich, 55. Dej (Marosz, Galvinš), rozhodující nájezd Bukarts
Rozhodčí: Hejduk, Sýkora – Kajínek, Axman. Vyloučení: 0:3 navíc Kalus 5min + do konce utkání. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 1 000. Střely na branku: 38:24

HC VERVA Litvínov: Godla – Hrbas, Irving, Strejček, Balinskis, Demel, Stříteský, Baláž – Kudrna, Estephan, Zdráhal – Straka, Hübl, Lukeš – Chalupa, Sukel, Jarůšek – Latta, Gerhát, Svoboda

HC VÍTKOVICE RIDERA: Stezka – Plášil, R. Polák, Galvins, Gewiese, Koch, J. Stehlík, L. Kovář – L. Krenželok, J. Hruška, Lakatoš – R. Bondra, Lindberg, M. Kalus – Dej, Marosz, Bukarts – Lednický, Chlán, Fridrich