Banner Promo

3. ledna 1937: Ligová premiéra ve Vítkovicích a první souboj se Spartou

Datum publikování:

V roce 2024 je to přesně 87 let od vzniku celorepublikové hokejové ligy, na kterou navazuje současná Tipsport extraliga. Historicky první ligový zápas se tehdy hrál v Ostravě a Vítkovice v něm 3. ledna senzačně remizovaly se Spartou. První gól soutěže vstřelil vítkovický Vilém Kubečka.

 

Česká, potažmo československá hokejová liga patří k nejstarším národním soutěžím v Evropě. Zatímco, například ve Švédsku či Finsku se ligovým způsobem začalo hrát mistrovství až v 70. letech, u nás se hrála hokejová liga už před druhou světovou válkou! 3. ledna je výročí historicky prvního ligového utkání, v oné dějinné premiéře mají prsty i Vítkovice, na jejichž ledě se první duel soutěže odehrál. A právě vítkovický hráč Vilém Kubečka je navždy zapsán do historie jako střelec vůbec prvního gólu tuzemské celorepublikové soutěže.

 

Před sezonou 1936/1937

O titul mistra Československa v ledním hokeji se hrálo už od 20. let 20. století. Nový progresivní sport původem z Kanady si u nás po první světové válce budoval rok od roku větší a větší popularitu. Tuhé zimy přelomu 20. a 30. let daly vzniknout bezpočtu hokejových týmů, pozdějších klubů, z nichž valná část vydržela až do dnešních dnů. Do druhé poloviny 30. let se republikové mistrovství hrálo regionálním, turnajovým způsobem.

V polovině 30. let už konečně byly vyslyšeny hlasy, které volaly po klasické ligové soutěži, jakou už v té době měl například československý fotbal. Sezona 1935/1936 tak byla především kvalifikační, nejlepší regionální týmy se automaticky kvalifikují do osmičlenné celorepublikové ligy. Konkrétně to byly týmy: LTC Praha, AC Sparta a SK Slavia za Pražskou 1. třídu, AC Stadion České Budějovice za Jihozápadočeskou divizi, BK Mladá Boleslav za Severovýchodočeskou divizi, SSK Vítkovice za Moravskoslezskou divizi, HC Tatry za Slovensko-podkarpatorskou divizi a německé kluby reprezentoval vítěz Mistrovství německého svazu opavský tým Troppauer EV. Liga byla slavnostně rozlosována 13. prosince 1936 a 3. ledna 1937 bylo naplánováno první ligové kolo.

 

Před 87 lety – 3. ledna 1937

Onen historický den prvních zápasů československé hokejové ligy nastal v neděli 3. ledna 1937! Na programu byly všechny čtyři zápasy HC Tatry – Slavia v Popradě, České Budějovice – Mladá Boleslav v Budějovicích, Vítkovice – Sparta v Ostravě a Troppau – LTC Praha v Opavě. Za zmínku stojí, že liga byla naplánována jednokolově každý s každým a o mistru rozhodla základní tabulka.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jednokolově se hrálo proto, že v té době byl v celém Československu jediný zimní stadion s umělou ledovou plochou, a to byla pražská Štvanice. Na rozmary počasí tak nebyly odkázány jen LTC, Sparta a Slavia. Ostatní kluby hrály na přírodním ledu a muselo mrznout, aby se hrálo. Například Vítkovice hrály na Sportovním pavilonu, kde se vodou zalévaly tenisové kurty, Budějovice dokonce hrály na slepém rameni řeky Malše, takže tam dokonce hrozilo prolomení ledu a případné nechtěné koupání.

 

Věčný primát Vítkovic a Viléma Kubečky

Tak tedy na neděli 3. ledna 1937 bylo naplánováno první kolo nové Celostátní hokejové ligy. Vítkovice měly doma – na Sportovním pavilonu ve Vítkovicích v dnešním sadu Jožky Jabůrkové (tehdy Marxův sad) pražskou Spartu.

Ostrava se na událost republikového formátu těšila a klub SSK Vítkovice se pilně připravoval. Klub investoval poměrně velkou částku – 50 tisíc tehdejších korun do rekonstrukce kluziště, výkonného osvětlení a rozšíření kapacity hlediště. Nově mohlo zápasy na Sportovním pavilonu ve Vítkovicích sledovat až 5 000 diváků.

Noviny už několik dní před samotným zápasem lákaly na ligovou premiéru, nejen na domácí borce, ale také na pražského favorita, v jehož dresu hráli dokonce už tehdy dva Kanaďani.

Vítkovice už tehdy měly zkušenosti s největšími zápasy, a tak přestože nebyly favoritem, zdravé sebevědomí jim nechybělo. Pomohla i mírná obleva, která v den zápasu nastala. Led sice úplně neuplaval, ale byl mokrý a rozměklý, což hrálo více do karet spíše Vítkovicím, které uplatňovaly přímočařejší a silovější styl hry, než kombinačně a technicky vybavená Sparta.

Tým SSK Vítkovice před zápasem se Spartou Praha 3. 1. 1937. Zleva: V. Klevar, B. Klevar, Schauer, Vorel, Slovák, Nový, Milíček, Kubečka, A. Duda

Ve výborné kulise před 2 483 diváků se v 15 hodin rozehrálo utkání a už v 6 minutě propuklo domácí publikum v neskutečný jásot. Domácí útočník Vilém Kubečka, jak píše dobový tisk: „prošel dvěma hráči Sparty, pěkně přihrál do středu Dudovi, který krásně uvolnil puk znovu Kubečkovi a ten přes ležícího Boháče vstřelil za ohromného jásotu obecenstva vedoucí branku“. Historický moment, první gól československé hokejové ligy!


Vilém Kubečka (vpravo) v zápase Vítkovice – Sparta 3. 1. 1937

Sparta pak postupem času hru začala otáčet ve svůj prospěch, ale dokázala až v závěru pouze srovnat. Znovu dobové noviny píší: „Poslední fáze hry přinesla velký nápor Sparty, která útočila všemi hráči. Kanaďan Teeple krásně prošel několik minut před obrácením stran, přihrál výborně Drahošovi Jirotkovi a ten prudkou ranou zachránil Spartě bod.“

Remízy tehdy nebyly vyloučeny, a tak se oba celky po skončení základní hrací doby rozešly smírně 1:1. Sparťan Jirotka vstřelil branku „několik minut před obrácením stran“, tedy před polovinou třetí třetiny, kdy si oba týmy vždy prohodily podruhé strany, aby žádný nehrál dvě třetiny proti případnému slunci. Dá se předpokládat, že vyrovnání Sparty přišlo cca ve 45. minutě.

Bod Vítkovic i celý zápas byl velkým úspěchem. „Za deště byl tento první ligový zápas ukončen. Po zápase byly uspořádány oběma mužstvům velké ovace.“ Sluší se dodat, že i pokladník SSKV byl spokojený, protože hrubý výnos ze vstupného činil 9 500 Kč.

 

Dlouhá přetahovaná: Kdo vstřelil první gól?

Dlouho se historici nemohli shodnout na tom, zda střelcem prvního gólu ligové historie je zmíněný vítkovický Vilém Kubečka, či popradský Tomášek, který měl v zápase Tatry – Slavia skórovat už v 10. sekundě. Pozdější bádání ale odhalila, že utkání v Popradě začalo s notným zpožděním kvůli sněhové vánici a když se pak mohlo hrát, chyběli rozhodčí a museli je zastoupit lidé z obecenstva. Tím nastal skluz. První branku neviděli ani v Budějovicích, protože tam se pro oblevu skutečně nemohlo na slepém rameni Malše odpoledne hrát a muselo se počkat do večera, až za tmy opět přituhne. Zápas Troppau – LTC se nekonal. Opavští Němci nebyli schopní zajistit způsobilou ledovou plochu. LTC nabídlo výměnu pořadatelství a zápas v Praze, ale na to Opavané nepřistoupili, a tak byl zápas později zkontumován 5:0 ve prospěch LTC.

Arnošt Duda (vlevo) a Vilém Kubečka (vpravo) – po jejich souhře padl historický první gól české, potažmo československé ligové historie – 3. 1. 1937
v zápase Vítkovice – Sparta

 

První úspěšná sezona

Nejen pro Vítkovice, ale i pro celý československý hokej byla první sezona celostátní ligy úspěšná. Ostravský klub k bodu za remízu se Spartou přidal ještě dalších šest za domácí výhry nad Troppauerem EV a Slavií Praha a vítězství v Mladé Boleslavi. Nakonec SSKV nasbíral krásných 7 bodů a skončil na děleném 4. místě s HC Tatry.

Nejen sportovně byla sezona úspěšná, Vítkovice inkasovaly čistý zisk z domácích zápasů (celkem 9, ligové byly 4) 18 000 Kč. Do ochozů přišlo celkem asi 10 000 diváků, což je průměr 1 100 diváků na zápas. Ligové zápasy samozřejmě táhly nejvíce. Na Spartu přišlo zmíněných 2 483 diváků, na zápas s Troppauerem 1 700 diváků, na zápas se Slavií 1 500 diváků, zápas s HC Tatry – přesný počet diváků nedohledán.

Mistrem prvního ročníku československé hokejové ligy se stal dle očekávání LTC Praha, což byl ve své době klub evropské, ne-li světové úrovně. Stříbro brala jen o bod horší Sparta – právě ten bodík ze zápasu ve Vítkovicích Spartě chyběl, plus navíc ještě remíze ze vzájemného duelu s LTC. Bronz padl do klína Budějovicím, které měly jen o bodík více, než tandem Tatry, Vítkovice.

 

NADCHÁZEJÍCÍ ZÁPAS

A tým
2024-2025 Tipsport Extraliga
OSTRAVAR ARÉNA

POSLEDNÍ ZÁPAS

Tabulka A tým 2024/2025