23. prosince 1928 vznikl hokejový tým kolem Viléma Rokyty, který položil základy současnému HC VÍTKOVICE RIDERA. Přesně dnes slaví klub své 93. narozeniny.
Moravskoslezský deník přinesl v ranním vydání 23. prosince 1928 krátkou aktualitu ze sportovního dění:
„Kanadský hockey v Ostravě.
Jak jsme již včera odpol. oznámili, zřídil hockeyový odbor SKMO po ruském vzoru kluziště pro kanadský hockey. Agilní sekretář sekce hockeyové vyjednává již pilně matche s mimoostravskými kluby, z nichž start vynikajícího hockeyového teamu Troppauer E. V. vzbudí jistě sensaci. Počítá se s tím, že již dnes bude započato s trainingem. Sparring partnerem bude hockeyový team místního Makabi, kteří disponují velmi dobrým teamem.“
Krátká, leč jasná a výstižná zpráva. Hokejový tým SKMO – SK Moravská Ostrava – se skutečně 23. 12. 1928 sešel k prvnímu organizovanému tréninku. Lídrem byl brankář a zároveň velký nadšenec a vlastně i funkcionář Vilém Rokyta, majitel známé cukrárny Rokyta na Masarykově náměstí v Ostravě, který v minulosti úspěšně hrál fotbal právě v barvách SKMO. Kromě něj se účastnili bratři Václav a Bohuš Klevarové, Alois Šmidák, Rudolf Blažek, Jaroslav Srp a Wishuhn. Tito průkopníci den před Štědrým večerem 1928 prvním organizovaným tréninkem započali historii klubu, který dnes jako jeden z nejtradičnějších českých i evropských celků pokračuje v jejich odkazu.
Jaké vlastně byly počátky hokeje v Ostravě? A proč mluvíme o „nějakém“ SKMO, když současný klub nese název Vítkovice? Odpovědi jsou nasnadě. Tak nejprve ta první.
Lední hokej byl nový progresivní sport, v českých zemích znám blíže zhruba od roku 1908, nicméně v té době byl opravdu hodně v plenkách a navíc ve své bandy podobě, tedy s jinými typy hokejek a hlavně s míčkem místo puku. V kanadské podobě, jak jej známe dnes, se v Československu začal hokej rozvíjet až ve 20. letech. Do té doby prakticky výhradně pražský či středočeský sport se začal šířit mezi sportovci i ve zbytku republiky. Do Moravské Ostravy (což byl tehdy úřední název dnešní Ostravy, pozn. red.) se lední hokej v kanadském provedení, takzvaná „kanada“, dostal už někdy v roce 1924. Dokonce byl zmíněn i propagační zápas mezi „ostravským výběrem“ a opavským již zaběhnutým a velmi úspěšným německým klubem Troppauer EV v lednu 1926. Ale pořád se jednalo jen ojedinělé akce, žádný regulérní fungující hokejový tým v Ostravě do roku 1928 nepůsobil. Na vině bylo počasí. Až zimní sezony 1928/1929 a 1929/1930 s sebou přinesly týdny třeskutých mrazů, díky kterým se dala využívat přírodní kluziště.
A právě zima roku 1928 přinesla první úspěšné pokusy o založení hokejových týmů. Logicky se tak dělo při již dávno velice dobře fungujících fotbalových oddílech. Zjednodušeně, fotbalisté nechtěli přes zimu zůstat bez sportu a hokej nabízel zajímavou alternativu. Slovo dalo slovo, parta se dala dohromady a když v té době slavný městský klub SK Moravská Ostrava dovolil zřídit na svém jinak fotbalovém hřišti U krematoria kluziště, hokejová historie mohla začít.
Vilém Rokyta se ujal role hlavního pořadatele. Sestavil tým, byl jeho brankářem a vlastně i trenérem. V té době ještě nelze hovořit o žádných soutěžních utkáních, nicméně vzhledem k tomu, že hokej uchvátil další ostravské sportovce, měl Rokytův tým okamžitě možnost poměřit síly s ostatními. Například s již zmíněnými hráči židovského SK Makabi, nebo s členy studentského SK Slovan. I onen velký Troppauer EV do Ostravy dorazil, i když ne ve své nejsilnější sestavě.
Hokejisté kolem Viléma Rokyty byli po první sezoně náramně spokojení. Bohužel to samé se nedá říct o funkcionářích SKMO. Pro tento klub byl prioritou fotbal, hokej byl jen zimním zpestřením. Jenže když odešla zima, hřiště, na kterém bylo zřízeno kluziště, bylo dlouho ve špatném stavu. Rozbředlé, podmáčené, pro fotbal ne dost dobře způsobilé. Navíc pokladník SKMO si asi představoval jiné zisky v kase, než jaké nakonec vyčíslil. A tím se dostáváme k odpovědi na druhou otázku.
Jednoduše po jedné sezoně oznámili vedoucí činitelé SKMO, že v příští zimní sezoně se kluziště na hřišti zřizovat nebude, čímž skončila podpora hokeje i jeho rozvoje. Co dál? Hokejisté chtěli hrát a zima byla za rohem. Znovu to byl Vilém Rokyta, který společně se Šmidákem, Klevarem a Žáčkem vyjednali za přispění Šebora přesun do Vítkovic. Ve Vítkovicích působil tehdy asi největší sportovní klub Ostravska SSK Vítkovice, který sdružoval sportovce mnoha odvětví, ale přestože už více jak 5 let zřizoval kluziště, hokeji se v SSKV nikdo nevěnoval. Toho využili hráči nyní již bývalého „hockeyového odboru SKMO“ a na základě meziklubové dohody mezi SKMO a SSKV přešel hokejový tým v nezměněné sestavě a s kompletním vybavením do Vítkovic. Ustavující schůze 1. 12. 1929 už byla jen formalitou, která oficiálně potvrdila založení hokejového odboru SSK Vítkovice.
Dvě důležitá prosincová data vzniku vítkovického hokeje, 23. 12. 1928 založení hokejového týmu, 1. 12. 1929 přesun do Vítkovic. Zjednodušeně, současný HC VÍTKOVICE RIDERA se 23. 12. 1928 narodil, zatímco 1. 12. 1929 se konaly jeho pomyslné křtiny.