Banner Promo
HC Vítkovice RideraHC Bílí Tygři LiberecHC Sparta PrahaBK Mladá BoleslavHC Škoda PlzeňHC Kometa BrnoHC OlomoucHC Mountfield HKHC Energie Karlovy VaryHC Berani ZlínHC Dynamo PardubiceHC Verva LitvínovHC Motor ČBHC Oceláři TřinecRytíři Kladno

1945 – 1950

Rok 1945: ČSK Vítkovice mění po skončení války své jméno. Od nové sezony hraje klub pod názvem SK Vítkovické železárny.

 

Sezona 1945/1946 – Divize Východ – 5. místo: Vítkovický klub se, stejně jako ostatní sportovní i společenské oddíly, dával po skončení války do pořádku. Vítkovičtí hokejisté byli účastníky soutěže divizí, jejichž vítězové se probojovali do kvalifikace o státní ligu. Ostravanům se ale postupit nepodařilo. V Divizi Východ skončili na předposledním pátém místě, když porazili pouze poslední Přerov.

 

Sezona 1946/1947 – Moravskoslezská divize, skupina A – 4. místo: Po reorganizaci soutěží pod celostátní ligou hrály SK Vítkovické Železárny Moravskoslezskou divizi, skupinu A. V té se mimo jiné utkaly v městském derby s týmem Čechie VII Ostrava. Souboj o hokejového vládce města skončil jasným vítězstvím Vítkovic v poměru 8:4. Své výsadní postavení ve městě potvrdily i v dalším derby s druhým ostravským zástupcem – SK Ostravská Slavia. Utkání skončilo 5:3 pro Vítkovice. I přes výhry Vítkovic v městských soubojích dosáhla na nejlepší umístění Čechie VII Ostrava, která skončila 3. SKVŽ skončil na 4. místě bez možnosti hrát kvalifikaci o celostátní ligu, jen díky lepšímu skóre nespadly Vítkovice do nižší soutěže.

 

2. 5. 1947 – 27. 10. 1947: Výstavba Ostravského zimního stadionu Josefa Kotase.

 

Sezona 1947/1948 – Moravskoslezská divize: Kvůli nepříznivému počasí nebyly divizní soutěže dohrány. 

 

Utkání se dala  hrát pouze na umělých ledových plochách, z toho důvodu nemohly všechny týmy odehrát svá utkání. Vítkovice se doma, na novém zimním stadionu, střetly se Sokolem Vsetín – 14:0, porazily také Čechii VII 8:4 a Spartu Prostějov 7:2. Poté byla soutěž nejspíš anulována pro neodstatek odehraných utkání.

 

Rok 1948: Únorový komunistický převrat s sebou přinesl změny v organizaci a názvosloví československých sportovních oddílů. Od roku 1948 se kluby staly takzvanými Závodními Sokolskými Jednotami (ZSJ) při daném průmyslovém, či výrobním závodě. Proto se v názvu oddílů objevilo buď označení ZSJ nebo populárnější Sokol (kluby však neměly nic společného s jednotami Sokola v jeho původní předválečné podobě). Na novou změnu museli zareagovat i ve Vítkovicích, SK Víttkovické železárny se tak přejmenoval na Sokol Vítkovické železárny (možno také dohledat název ZSJ Vítkovické železárny).

 

Sezona 1948/1949 – Moravskoslezská divize, sk. A – 1. místo, kvalifikace o I. ligu – 2. místo, postup do I. ligy: Druhá sezona na nově otevřeném zimním stadionu Josefa Kotase už Vítkovicím vyšla.

 

Oddělení A Moravskoslezské divize vyhrál Sokol Vítkovické železárny o bod před Sokolem Ostravská Slavia. V derby se Slavií i Čechií byly Vítkovice nepřekonatelné, Ostravskou Slavii porazily 4:2, Čechii VII dokonce 17:1! První místo jim tak zajistilo postup do kvalifikace o I. ligu. Úvodní zápas se hrál v Ostravě před 9 000 diváky. Vysoká návštěva ale domácím spíš uškodila. Vítkovičtí hokejisté nebyli zvyklí na takovou podporu, na Pavilon přišlo nanejvýš 4 – 5 tisíc lidí. Ostravští hráči neunesli tíhu okamžiku ani bouřlivou podporu z tribun a s Královým Polem prohráli 0:5! Vítkovičtí se ale naštěstí dali brzy do kupy. V Popradě vyhráli 4:2 a vzheldem k tomu, že Královo Pole porazilo Poprad 20:1, postoupili do finálové skupiny kvalifikace. V přímém boji o dvě postupová místa už hokejisté Sokola VŽ nenechali nikoho na pochybách, doma porazili České Budějovice 6:4 a svůj postup pečetily v Pardubicích vítězstvím 8:1! Vítkovice se tak kvalifikovaly do I. ligy! 

Sestava: Nachmilner a Krkoška – Schober, Pavlík, Otte, Šumlanský, Špaček, Piatkevič, Vašat, Seiml, Staněk, Machovský a Garstka.


Sezona 1949/1950 – 2. místo: Do Vítkovic přišly skvělé posily: Vlad. Bouzek, Sláva Blažek, Václav Bubník.

 

Týmu se v osmičlenné celostátní soutěži dařilo. V konečné tabulce Vítkovice obsadily druhou příčku za mistrovským ATK Praha a mohly se radovat z vůbec prvního ligového cenného kovu – stříbra.

Sestava: Štěpánek, Nachmilner – Ošmera, O. Pavlík, Šumlanský, Otte – Blažek, Bouzek, V. Bubník, Vašat, Staněk, Schober, Planka. Hrající trenér Vladimír Bouzek.

 

 

                                  50. léta>

 

 

NADCHÁZEJÍCÍ ZÁPAS

Tabulka A tým 2021/2022

PozTýmZVVPPPPB
11HC VERVA Litvínov14412716
12Bílí Tygři Liberec14404616
13HC VÍTKOVICE RIDERA11320613
14Rytíři Kladno14132811
15PSG Berani Zlín14013105
HC Vitkovice Ridera Logo Middle

Máte už permanentku?

Permanentky jsou již vprodeji! Zajistěte si své místo na stadionu. Více >